Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Duer, fasaner, vagtler, kalkuner og påfugle => Emne startet af: Finn Jensen efter 04 August , 2013, 19:32

Titel: Vagtel med brækket ben
Indlæg af: Finn Jensen efter 04 August , 2013, 19:32
ØV altså.. min "gamle" hanvagtel var kommet til skade og knæet var blevet til et kugleled så han kunne slet ikke støtte på det. jeg aner ikke hvordan det er sket, men jeg har aflivet ham.

Så nu er dilemmaet hvad jeg skal gøre med de to resterende hunner. Få en han til dem, eller sælge dem.. jeg har et kuld fra året som jeg beholder. Men skal jeg beholde de 2 "gamle" hunner også. bum bum
Titel: Sv: Vagtel med brækket ben
Indlæg af: jes.l.h efter 06 August , 2013, 23:12
hvis du bestemmer dig til og beholde dem, så har jeg 3 hanner gående som ellers bare skal i fryseren
Titel: Sv: Vagtel med brækket ben
Indlæg af: Metmus efter 22 August , 2013, 22:39
Hvor gamle er de to "gamle hunner? Jeg fornemmede, at dem jeg havde altså kun "virkede" i lidt over to år..så døde de sådan løbende. Det var japanske, men de havde også haft et hårdt liv i drivhuset med flere kuld naturudrugede kyllinger pr år og sånogle ret hårde vintre :-\ Så tænk på alderen..