Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: martin roed efter 03 Marts , 2009, 13:17

Titel: problem i hønseflokken
Indlæg af: martin roed efter 03 Marts , 2009, 13:17
Hej,

HAr 8 x lys sussex incl 1 hane.
Kokken er konstant efter den ene høne - han springe rpå ryggen af hende ofte, og når han ikke gør det, så jagter han hende rundt i stedet og hakker hende. Hun er delvis bar på gumpen og på halsen. Tydeligt at se at hun er bange for ham. Meget af tiden flygter hun ind i hønsehuset og gemmer sig for ham.

Hønen er blevet noget tyn, og slet ikek i samme fine stand som de andre høns.

Hvad skyldes det, og er der noget jeg kan gøre?

- Martin
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Rixen efter 03 Marts , 2009, 13:42
Jeg synes det er en mærkelig opførsel din hane har..måske er det fordi den stakkels høne ser anderledes ud end de andre, nu hvor den er halvskaldet..jeg ved ikke hvorfor hanen er så barsk, men jeg synes at du skal ta hønen væk fra flokken et stykke tid..men så kan det jo gi problemer senere hen, når du vil lukke dem sammen igen..vh. rikke
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: mathias christensen efter 03 Marts , 2009, 14:00
hvor lang tid har de gået sammen. hvor gamle er de?
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 03 Marts , 2009, 14:35
Jeg ville kappe knoppen af hanen. Sådan skal en hane ikke opføre sig, i hvert fald ikke i min flok.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: martin roed efter 03 Marts , 2009, 14:40
dyrene er fra marts 08, og har gået sammen altid.
Kokken er ikke ellers agressiv overfor høns, hunde eller mennesker.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Lars Erik Bobsin efter 03 Marts , 2009, 14:56
De fleste haner har en yndlings høne, og det er nok det der er problemet hos dig.

Hvis du har mulighed for at sætte hende et andet sted i 14 dage så hun kan komme sig, vil det være godt, ellers mister du hende måske.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: lisbethpilkjær efter 03 Marts , 2009, 15:00
Jeg ville også skille hans hoved fra kroppen.

Sådan skal en hane ikke opføre sig overfor nogen hverken høns eller andre individer. At den er rar nok overfor de andre høns, ville ikke være nok til at den overlevede her i vores gård og slet ikke så længe, at en høne ville blive bar på gump eller noget andet.

Hanen skal være den der holder styr på damerne, holder orden i rækkerne og sørger for beskyttelse af høns og kyllinger. Den skal ikke angribe nogen.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Rixen efter 03 Marts , 2009, 16:32
Nu er det ikke for at genere nogle der har sussex..men jeg havde for mange år siden en flok sussexer, hvor hanen var bindegal, han sprang på mig når jeg nærmede mig..(har også haft en barnevelder der overfaldt min søn på 5 år)så lige de to racer er jeg lidt på vagt over..men ved jo godt det kan ske indenfor alle racer og det nærmest er tilfældigt hvad for haner der bliver aggressive...men nu har jeg altså sussex i min rugemaskine og glæder mig til de skal klække i morgen..de er nu skønne.. :)
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: mathias christensen efter 03 Marts , 2009, 17:08
måske er din hane bare i overgangsalderen. jeg synes ikke du skal tage hønen fra, for når hun så kommer tilbage, kan du være sikker på at han har glemt at om hende. hun får sig derfor en ordenlig omgang bank. med hensyn til aggresive haner er det jo ikke kun et dårligt egenskab, for det er jo for at beskytte hans flok. hvis det var mig, ville jeg sætte pris på det.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 03 Marts , 2009, 17:12
Ja men en hane der er aggressiv over for høner i hans flok er ikke noget med at beskytte. Det er bare dominerende adfærd. Og det ville bare ikke blive accepteret i min hønseflok.
Min hane beskytter og respekterer hans høner. Han træder dem meget forsigtigt og selv om han holder fat i nakkefjerene er der ingen af dem der er skallede i nakken.
Jeg tror at hvis du tager hønen ud af flokken vil den som mathias siger få tæsk når du sætter den ind i flokken igen. Så hvis det var mig ville jeg enten slagte hanen eller hønen. Men hvis du slagter hønen risikerer du bare at hanen finder et nyt offer.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: mathias christensen efter 03 Marts , 2009, 17:20
hvor lang tid har det stået på. hvis det er begyndt for lidt siden, synes jeg du skal vente en uge til 2 med at handle. en periode turde min gås heller ikke at komme i nærheden at min gase pga samme problem, som du beskriver. det gik dog hurtigt over efter lidt''parterepi''
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: liski efter 03 Marts , 2009, 17:59
Der er ikke som en regel noget i vejen med sussex haner.  Den bedste hane, jeg har haft var en stor, smuk lys sussex (undskyld, sort hvid columbiafarvet  ;)). 
Men i dette tilfælde holder jeg med Lisbeth Kristine og hønen.  Ud med hanen, ikke hønen! 
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 03 Marts , 2009, 20:35
Enig... Du vil bare flytte eller udskyde problemet :)
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: Lene Lestat efter 03 Marts , 2009, 20:39
Hej Liski

Det hedder nu hvid sort/columbia  ;D :D

Måske man kunne tage hanen fra i et stykke tid .................... og se hvad der så sker.
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: liski efter 03 Marts , 2009, 21:55
Tak, Lestat, hvid sort/columbia !!!  Jeg gemmer det helt sikkert i min korttidshukommelse igen  ;D  Lys sussex bor i langtidshukommelsen, er jeg bange for, det bliver måske det sidste, jeg kan huske, når seniliteten sætter ind om et kvarterstid!

Enig i at det ville være en god ide at fjerne hanen et stykke tid og se, hvad der så sker.  Det giver ham da en chance for at tænke lidt over tingene  <A
Titel: Sv: problem i hønseflokken
Indlæg af: sussie efter 05 Marts , 2009, 16:34
Jeg havde det samme problem med min den ene høne...Hanen var hård ved hende, ikke voldelig, men alt for glad, det resulterede i hun lignede noget der var løgn...Men dengang gik de i indelukke og da jeg lukkede op til haven aftog dette..Hønen havde større mulighed for at komme lidt væk..Nu er der ingen problemer og han er rigtig god til at passe på sine damer..... ;D