Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Line86 efter 20 Juli , 2013, 22:58
-
Er der nogen der ved om det er okay mine voksne høns får dette foder mens mine kyllinger på ca 4 uger vokser op? Så får de dette: http://dyreriget.dk/hoens-5/foder-7/alfamix-kylling-garvo-alfamix-chicks-2263.html .. Så håber jeg de voksne også kan klare sig på det mens kyllingerne får det
-
Jeg vil tro at de voksne kan blive fede af det ? De skal også have deres almindelige foder
-
Er det ikke noget med at man også kan købe startfoder og så lade dem blive på det, og fodre de voksne høns med det også?
-
Det var dog et vanvittigt dyrt startfoder.
Er der nogen speciel grund til at vælge et så bekosteligt foder?
-
Det var dog et vanvittigt dyrt startfoder.
Er der nogen speciel grund til at vælge et så bekosteligt foder?
jeg synes det ser lækre ud end bare piller.. Men tror bare jeg køber noget alm startfoder (piller) hvis mine voksne høns også kan bruge det
-
Er det granulat?
Du skal naturligvis være frit stillet mht hvilket startfoder du ønsker at bruge. Jeg synes blot det lyder voldsomt at give mere end 10 kr/kg mere end feks Møllerens fjerkræstarter koster.
-
Det er lidt piller, tørrede insekter, frø, korn og lign.. (Composition: soya dehulled extracted toasted*, wheat, maize, maize gluten feed, barley, dari red, broken peas, oats peeled, dehydrated alfalfa meal, millet yellow, millet red, dried amphipods, brewer's yeast, spinach seed, rape seed, blue peas, linseeds, shell grit, rice, softacid, lecithin*, soja oil*, oyster shells) .. Tilføjer lige et billede.. Har faktisk engang prøvet udgaven til voksne høns.. Alfamix.. og det så virkelig lækkert ud.. Men hvis jeg vælger møllerens fjerkræ start.. Kan mine voksne høns så også få det? Er der ikke nogen der bruger det til de voksne også?