Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Ladegaard efter 08 Juli , 2013, 22:40

Titel: Kyllinger i haven !!!
Indlæg af: Ladegaard efter 08 Juli , 2013, 22:40
For et par måneder siden kom min ene dværghøne ikke hjem til sengetid . De går frit når jeg er hjemme . Har haft problemer med ræven et par gange så tænkte det var så det  :'( . men så  i dag kom hun spadserende på gårdspladsen med 12 bitte små kyllinger efter sig .. Hønen er meget meget sky , så snart hun ser mig er de væk. Meget stor have 1 ha +++..
Mit spørgsmål er så . Kan jeg hende bare tusse rundt eller hva gør jeg , tror ikke jeg får hende til at smutte ind i huset.
Titel: Sv: Kyllinger i haven !!!
Indlæg af: Bente E. efter 08 Juli , 2013, 23:27
jeg ville lokke for hende med lækkerier - havregryn, dåsemajs...noget rigtig godt, så hun 'tænker godt' om at komme hjem.
Titel: Sv: Kyllinger i haven !!!
Indlæg af: Helle K. efter 09 Juli , 2013, 05:03
Næh hvor dejligt at hun vender tilbage...og så endda med en flok kyllinger :)

Du skal nok gøre en ekstra indsats for at gøre hende fortrolig med dig igen og lokke med godbidder - med snilde skulle det gerne lykkes  dig få flokken hjem at bo igen, da livet derude i friheden er alt for risikabelt, når Mikkel er i området.