Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: sirigri efter 21 Juni , 2013, 18:53
-
- vi har lige fået ænder - 3 damer og en ´drik, alle ca fra august sidst år - de nåede at lægge æg nok til en uges lækre frokoster, vi tænkte de skulle nå at finde sig til rette inden én af dem skulle isoleres på reden i 5 uger - men nu vi gerne skulle have gang i skrukkeriet, har de lavet ægstandsning! Er det allerede blevet for sent på året for den slags andesysler? Eller kan det være ANDre forklaringer på de udeblevne æg? Er der nogen der ude, hvis ænder er lidt mere udholdende, der kunne sende nogle befrugtede æg i posten? I så fald, er det sandsynligt at nogen af damerne her vil lægge sig på reden, når de ikke selv lægger æg mere? Vi ville gerne have at vores ællinger fik en rigtig (adoptiv)mor og ikke en maskine... På forhånd tak for hjælpen! De bedste hilsener fra nybegænderne
-
Moskus ænder er ikke ligesom høns. De lægger typisk 15-30 æg og lægger sig derefter til at ruge. Hvis æggene bliver fjernet, enten af rovdyr eller mennesker, så stopper de med æglægningen efter eks. 25 æg. Hvis der ikke er nogen æg i reden så påbegynder de heller ikke en rugning.
Efter et par uger, eller en måned, starter de typisk forfra.
Når der samtidig er en flytning indover så kan det muligvis tage lidt længere tid inde de starter igen.
De skal nok starte igen i år. Men hvis det er med henblik på en, eller flere, juleænder så er det snart på tide at de starter æglægning.
Min personlige mening er at moskus ællinger der er klækket omkring d. 1/8, eller senere, ikke når den optimale slagtevægt inden jul.
Hvis du ikke har intentioner om rugemaskine så kan det ikke betale sig at købe rugeæg, da ænder der ikke er er æglægning heller ikke begynder at ruge.
Hvis jeg skal "gnide lidt salt i såret" så havde i nok rugende ænder nu hvis i ikke havde spist deres æg ;)
Danny
-
Hvis de begynder at ligge nye æg er det vigtig at I ikke fjerner dem. De bliver skruk når de har samlet 15-20 stk. og hvis du fjerner dem bliver de ikke skruk.
Jeg plejer at samle æg fra flere ænder i et rede for at fremme tidspunktet hvor den and som får alle æg bliver skruk. Når hun så har lagt sig samler jeg sammen i det næste rede. I de reder hvor jeg tager æg fra lægger jeg nogle snydeæg. så at de bliver ved med at ligge æg der.
-
??? mine moskus ænder ligger næsten æg hverdag og de bliver ved med det. kan godt sende nogle til dig hvor mange skal du bruge
-
Tusinde tak for jeres svar! Troede jeg fik besked i min mailbox når der var kommet respons, derfor har jeg ikke svaret tilbage før nu. Nåh, men det var klar besked - jeg mistænkte også at det forholdt sig sådan. Men desto mere glædeligt, at det er håb om at de kommer i gang igen i år! Til de tilbudte æg må jeg så sige nej tak, nu det åbenbart ikke er helt ligetil med adoption blandt ænder. Spændende med denne natur og dens luner... :)