Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Janni Pedersen efter 05 Juni , 2013, 09:08

Titel: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: Janni Pedersen efter 05 Juni , 2013, 09:08
jeg kæmper på 5 år med dansk ingefær i haven. lige som jeg tror den er udryddet så dukker den op igen godt gemt af vejen og gerne på de samme steder som sidst :(

jeg har en giftfri have og har ingen planer om at ændre på dette (hellere sundt ukrudt end en usund have) men pokker da stå i at den "/&(%&###!!! danske ingefær skyder op og så lige i det område der skal være hønsegård.

med 5 års kamp mod planten kan jeg jo godt blive lidt bekymret for at den titter op igen når hønsehuset er på plads. og endnu mere bekymret for om hønsene spiser den

nogen derude der har erfaringer med dette?
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: Helle efter 05 Juni , 2013, 10:02
Vi har selv snebær buske i hønse gården. De spiser lystigt af dem og hopper høj for at få fat i bærene og ingen er døde af det. Vi har raske høns på 13. år.

Jeg tror ikke at alt hvad der er giftigt for mennesker også er giftigt for dyr. Jeg tror ikke høns spiser noget de kan finde i naturen der kan skade dem.
Min påstand vil derfor være, hvis hønsene spiser dem dør de ikke af det, men måske er der andre der har anden viden.

Men du gør klogt i at børn ikke får fat i bærene for de er dødelige for mennesker selv i små doser!
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: Janni Pedersen efter 05 Juni , 2013, 10:36
Det er netop på grund af børnene de blev udryddet. Vi opdagede at saften fra bladene også gav dem kontakteksem så dansk ingefær og jeg er bestemt ikke gode venner :(
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: GokkeLotte efter 05 Juni , 2013, 11:09
Ingefær døjer jeg ikke med men har da prøvet at spørge herinde ang. liljekonvaller og taksbær i de kommende høners haveområde............ der står også rabarber......... Har endnu ikke fået svar og håber da at hønsene selv ved, hvad de kan tåle  :P
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: Henriette Hall efter 05 Juni , 2013, 11:16
Normalt spiser hønsene alt muligt vi ville anse for giftigt og undgår andre ting som åbenbart er giftigt for dem. De ved bedst selv. Jeg har fuldstændig bar jord i hønsegårdene undtagen en stor buksbom som de åbenbart ikke gider spise. Nogle gange spiser de rabarberblade, men for det meste lader de dem stå. De er åbenbart ikke på lækker-listen, men de bliver ikke syge af dem.
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: Tapani efter 05 Juni , 2013, 11:30
Jeg er enig med Henriette ( osse her 8)) fritgående høns vælger selv, de spiser ikke planter som er skadelig for de, hønsene t.o.m. vælger fødeemne efter hvad  de har mest brug for fek de spiser  østerskaller når de mangeler kalk. Hønsene har ennerledes immunsysten end vi har og det gør at  de kan  tåle ting som vi ikke kan ( og omvendt). Hønsene kan  feks spalte blåsyre uden at få en forgiftning, hvilket er smart når man lever af frugt og bær som  ofte indeholder blåsyre.
Jeg har masser af italienskingefær i haven, min høns har alrig haft  forgiftning, men her ikke heller lagt mærke til spiser hønsene italienskingefær eller gå de uden om.
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: GokkeLotte efter 05 Juni , 2013, 11:37
Jeg har jo som sagt ikke ingefær men er glad for info  /o De "gamle høns" gik lidt over det hele, og dengang spekulerede jeg ikke særligt over de evt. giftige planter på matriklen.........  :-[ - kun ang. børnene......

Undskyld spam til trådstarter  ;) men jeg tror vi begge er beroliget..........
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: kristiank efter 05 Juni , 2013, 11:38
når duluger så prøv at få så meget rod med som muligt, et godt gammeldags tisseljern er uunværlig
Titel: Sv: høns og giftige planter (dansk ingefær)
Indlæg af: Janni Pedersen efter 05 Juni , 2013, 11:46
du spammar bare ;) det er jo oplysende alt såmmen :D det er desværre ikke så lige til med det lugning da de kommer op mod en mur hvor der står et højbed med blåbærbuske :( de havde gemt sig i de 5 cm jord der er mellem kasse og mur. de andre er spottet under rabarberen igår og skyder lystigt de s*t*ner. rabarberen skal flyttes inden der bliver plads til hønsegård så jeg håber i den anledning at få has med rødderne til ingefæren. Ud fra hvad jeg har læst vil blåbær buskene nok ikke overleve indenfor hønsegården så de kommer til at stå andetsteds. jeg er pt i tænkeboks for hvordan jeg kan inddrage vores egentligt planlagte surbundsbed i hønsegården og skabe et hjørne der er kønt og hønsevenligt (hvis det da overhovedet er muligt) men ingefær indgår altså ikke lige i den ligning hehe