Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Foder => Emne startet af: P. Jakobsen efter 25 Maj , 2013, 13:47

Titel: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: P. Jakobsen efter 25 Maj , 2013, 13:47
Mine høns har jo for længst spist alt græsset i den nye går  :) Men har tit tænkt på, hvad det er der giver den gule farve? Er det kun alt det grønne? eller er det sådan en blanding af de små ostebidder, majs, skrællede spaghettigulerødder, hvede, æbler ved efterårstid og solskin.

Render jo rundt og hilser mit ukrudt velkommen  ;D Så mine hønsepiger kan få lidt grønne lækkerier, klipper de forvoksede kanter i småstykker der græsslåmaskinen ikke kan nå. Og har strengt påtalt, at jeg VIL have et stykke af græsplænen, som jeg skal slå med håndskubberen, Så det er lige til at gå til for mine høns og uden benzinrester (folk ryster på hovedet af mig)

men er det kun det grønne der giver solgule blommer, eller er det det hele?
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: Lene Kongstad efter 25 Maj , 2013, 14:01
 
Det er farven på velvære
*h *h <P
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: P. Jakobsen efter 25 Maj , 2013, 18:16
 :)

Det er da rart at vide Lene.  <L <E
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: Bente E. efter 25 Maj , 2013, 19:37
...og lidt paprika i madresterne fra køkkenet :-) giver orangegule blommer.
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: P. Jakobsen efter 26 Maj , 2013, 00:49
Er det ikke en smule snyd Bente?  ;)
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 26 Maj , 2013, 07:56
Det er det grønne der giver farven :). Grønt, grovfoder, frugt og grøntsager.

Citat på engelsk fra en side jeg lige fandt:
Why are egg yolks yellow? This is a question we are often asked and it's easily answered. The colour of the yolk reveals what the hen has been eating. The carotenoids in the hens' feed make the yolks yellow. They occur naturally in things like grass, vegetables and fruit. The greater the quantity of these substances in the hens' diet, the stronger the colour of the yolk. The hens ingest yellow pigments in corn or grass, but if they have no access to green fodder (such as hens in cages or sheds) additives are put in the feed to enhance yolk colour.
 
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: Bente E. efter 27 Maj , 2013, 18:51
Jamen hvis mine høns får rester af chili con carne? som de elsker... er det vel ikke snyd...

Revne gulerødder blandet i de øvrige madrester er også en god farvegiver, og sundt for fuglene er det jo også - der er der carotin for alle pengene. I paprika er ikke carotin men et rødt farvestof - som altså farver orange, ikke gult.
Jeg har oplevet at omeletter og sandkager kan få et grønligt skær, hvis hønsene får rigtig meget grønt - det er så en smagssag om man bryder sig om det.
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: JeppeDahl efter 28 Maj , 2013, 20:25
Suk. Jeg syntes ikke mine nyanskaffede havehøns præsterer særligt gule æg. Fik det bekræftet da jeg fik en bakke æg med fra Tanja (- nu vil konen også have auracana...).
De lever af æglægningspiller, køkkenaffald og alt hvad de kan finde i haven (pt ca 100m2).

Håber det kommer med tiden - de har kun været igang en måneds tid. der er iøvrigt ingen forskel på maran, isa eller australorps hva angår blommefarven.
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: Lene Kongstad efter 29 Maj , 2013, 22:05
Prøv at give dem græsafklip og pluk evt. mælkebøtter til dem. Nogle gange skal de ha det serveret....
Titel: Sv: Hvad er det egentlig der giver den gule farve?
Indlæg af: P. Jakobsen efter 29 Maj , 2013, 22:39
Ja Jeppe, det er rigtigt som Lene Siger :) Man skal gøre det lidt let for dem ;) Mine gider heller ikke hele grøntsager de kan hakke lidt i :/ det skal serveres på et sølvfad helst :D