Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Foder => Emne startet af: Jannick Ringius efter 24 Maj , 2013, 01:47

Titel: Grønt til høns.
Indlæg af: Jannick Ringius efter 24 Maj , 2013, 01:47
Hej.

Jeg er den nybagte og lykkelige ejer af nogle dejlige høns, og ser frem til at de lægger en masse æg når de er klar til det.
Hertil har jeg spørgsmål... Måske spørger jeg dumt, men håber I kan hjælpe alligevel.

Hvordan giver I jeres høns skvalderkål, mælkebøtte blade, salat med mere? Jeg har "smidt/lagt" det jeg har haft ud til dem, men det har ikke vagt lykke, de vil hellere ha fuldfodder (det tager de selv i automaten) - og det er jeg jo ikke helt tilfreds med. Dog er det hvad de har fået og "vokset op på" inden jeg fik dem.

Skal jeg "servere" det grønne på nogen bestemt måde? skal jeg bare droppe det og lade dem skrabe og spise fuldfodder? Skal jeg fjerne fuldfodderet helt så de bliver nødsaget til at finde det andet interessant?

Nogle gode råd vil være meget værdsat. Også hvad der kunne være en god ide som "guf" ( læs fredagsslik ).

Mvh. Jannick.
Titel: Sv: Grønt til høns.
Indlæg af: Helle K. efter 24 Maj , 2013, 05:49
Velkommen på forum, Jannick (jeg har sendt dig en pm)

Dine høns har sikkert ikke været vant til at få grønt, så det skal de først finde ud af er spiseligt. Du skal endelig fortsætte med at give det til dem, da der er mange gode vitaminer i det grønne, som hønsene har brug for. Desuden giver det orange æggeblommer :D

Du kan klippe/skære det grønne i næbrette bidder, så er det måske mere indbydende - sådan vil mine høns i hvert fald helst have grønt serveret, hvis de ikke nipper det selv fra planten.
Titel: Sv: Grønt til høns.
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 24 Maj , 2013, 07:07
Hej Jannick,

Tillykke med hønsene /o. Jeg er enig med Helle og vil tilføje, at du kan lokke dine høns ved at hakke det grønne groft de første gange og så iblande en pose undulatfrø, en dåse majs eller en pose revet ost. Så skal hønsene nok hurtigt finde ud af, at det grønne "farlige" er lækkerier ;).
Titel: Sv: Grønt til høns.
Indlæg af: Jannick Ringius efter 24 Maj , 2013, 12:13
Du kan klippe/skære det grønne i næbrette bidder, så er det måske mere indbydende - sådan vil mine høns i hvert fald helst have grønt serveret, hvis de ikke nipper det selv fra planten.

Du kan lokke dine høns ved at hakke det grønne groft de første gange og så iblande en pose undulatfrø, en dåse majs eller en pose revet ost. Så skal hønsene nok hurtigt finde ud af, at det grønne "farlige" er lækkerier ;).

Tusind tak Helle og Tanja for svar, det vil jeg prøve her senere idag. Tak igen.
Titel: Sv: Grønt til høns.
Indlæg af: Rudy efter 24 Maj , 2013, 13:45
Hvis man ser på hvordan høns indtager grønt når de går frit, så ses at de afbider mindre stykker. Derfor når det er afklippet, skal det afklippes i en ganske kort længde, for at de glider ned hurtigt.
En anden ting mht. lange græsstrå er, at det let sætter sig fast i hønen og stopper for øvrigt fødeindtag. Altså hønen sulter ihjel i løbet af nogen tid.