Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Marianne Hørmand efter 24 April , 2013, 17:34

Titel: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Marianne Hørmand efter 24 April , 2013, 17:34
Jeg har nu fået endnu en skruk. Hun har ligget i tre dage og stjæler alle æggene i huset:-). Min anden skruk er i vores skrukhus hvor hun i lørdags fik 8 æg. Ville det være en god ide at lade dem dele æggene ? I så fald er jeg lidt nervøs for at løfte æggene, er der en måde jeg skal bære dem på, så jeg ikke beskadiger en begyndende kylling? Spidsen nedad, eller er det uden betydning ?
Titel: Sv: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Marianne Vedel efter 24 April , 2013, 18:01
Du kan bare tage æggene og lægge dem under hønen, du skal selvfølgelig ikke drible med dem, men de er altså ikke så sarte. Hvis høne 2 ligger i hønsehuset, skal du lige mærke æggene med en blyantstreg "rundt om ækvator", så du kan fjerne de friske æg hver dag.
Titel: Sv: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Marianne Hørmand efter 24 April , 2013, 18:33
Endnu en gang tak for hjælpen , jeg vil springe æggefodboldt over og lægge dem forsigtigt under hende   /o
Titel: Sv: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Mettethp efter 24 April , 2013, 18:41
Hejsa....må jeg lige springe på med et spørgsmål om skruk?  :)
Vi har for første gang en skruk høne, og selvom fasanen dagligt gør sit bedste, så tvivler jeg på, at æggene er befrugtet  ;D Vi kunne egentlig godt tænke os at prøve at få kyllinger, og her kommer så spørgsmålet: kan jeg bare forsøge at finde befrugtede æg hos en anden hønseavler....hvis ja, kan de fragtes/holdes varme? Og skal det være samme race, eller kan jeg bare banke på hos en tilfældig med høns?
Venlig hilsen Mette
Titel: Sv: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Marianne Hørmand efter 24 April , 2013, 19:24
Hej Mette. Vi har købt rugeæg som vi selv har hentet to forskellige steder da vi gerne ville have forskellige racer. Dem har vi lagt ind under vores skruk i lørdags med fin succes   Hønen er ligeglad med racen hun vil bare gerne ruge :-)
Titel: Sv: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Marianne Vedel efter 24 April , 2013, 19:43
Befrugtede æg skal ikke holdes varme før selve rugningen startes. De skal gerne opbevares ved omkring 15oC
De skal transporteres så forsigtigt som muligt, ligge 1-2 døgn efter transporten og så lægges under hønen. Hun er ligeglad, hvor æggene kommer fra.
Æg kan også sendes med posten, men jo mere de udsættes for under transporten, jo ringere kan rugeresultatet blive. Rugeæg skal heller ikke være for gamle, helst ikke over 14 dage.
Selvfølgelig kan man være heldig at få kyllinger fra ældre æg og æg som har haft en voldsom transport, men alt andet lige, forringer man resultatet jo ældre og mere udsatte æggene har været.
Titel: Sv: Endnu en skruk :-)
Indlæg af: Mettethp efter 24 April , 2013, 19:57
 /o SUPER, tak for et hurtigt svar, vi kaster os over projektet med det samme  :)
Vh Mette