Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: tanjamaj efter 15 April , 2013, 23:02

Titel: Lyserøde æg?
Indlæg af: tanjamaj efter 15 April , 2013, 23:02
Nogen der har en høne der kan gøre lyserøde æg?
Hvis ja, hvad race er den?  :D
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: Henriette Hall efter 15 April , 2013, 23:09
Jeg har nogle barneveldere der af og til laver lyserøde æg. Men hvem af dem der gør det må du ikke spørge mig om. ;)
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: Rixen efter 15 April , 2013, 23:16
Æg fra La Fleche, mener jeg skulle have en smule lyserød over sig..
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: tanjamaj efter 15 April , 2013, 23:18
Æv! ;)
Ønsker mig en rar høne eller to, der gør det stabilt.
Har nu fået søgt lidt i gamle tråde og har både læst og sussex, dværg wyandot og barnevelderen, men har indtryk af at det er noget med en gang imellem?
Er der ikke en slags høne der gør det hver gang?  8)

Er det hver gang Rixen?  ???
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: Frank H. Kristensen efter 15 April , 2013, 23:31
Vi har haft flere Dværg Wyandotunghøner sidste år, der lage Rosa/lyserøde æg, men har desværre solgt samtlige så vi kun har nogle der lægger lysebrune æg med et meget svagt rosa skær tilbage, men håber da der kommer nogle igen iblandt kyllingerne i år.

Nogle stammer Sussex er rigtig gode til det og nok der man finder det oftes så nok i de kredse jeg ville forhøre mig.
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: Marita efter 15 April , 2013, 23:51
Nogle af mine isabel perlegrå/båndede dværgbrahmahøner lægger rosa æg med prikker.
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: tanjamaj efter 16 April , 2013, 00:15
Det lyder fantastisk Marita og isabell perlegrå båndede dværgbrahmaer er osse bare så smukke. Ohh, at have en høne der gør lyserøde æg.  :D
Sådan et par er på ønskesedlen. :)

Og dværg dotterne er vist lige så søde til hygge, ruge og kyllepasser høner, som de gode af silkerne, eller hvordan Frank? :)

Skulle der være et par æg eller høner, så er jeg meget interesseret. ;)

Sussex er på en eller anden måde, ikke rigtigt noget for mig.  :-\

Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: Frank H. Kristensen efter 16 April , 2013, 23:33
Ja Dværg Wyandotter er rigtig gode skrukker, men nogle bedre end andre som regel. Hos os får de ikke så ofte lov til det, men mange vi sælger til roser dem meget så stoler da på dem, men silkehøns skulle også være super skrukker. Og ja de er hyggehøns, som hakker i træsko og skraber beskidt strøelse ud af spanden når man gør rent og mange andre ting.

Ønsker dig held og lykke med jagten og hvis det ikke lykkes før så må du se om vi har noget til efteråret der lægger rosa æg. Har i hvert fald to høner der har generne for det, men hvad hanerne så har ved jeg ikke.
Titel: Sv: Lyserøde æg?
Indlæg af: tanjamaj efter 16 April , 2013, 23:43
Tak for det, Frank.  :D
Er faldet over billeder af de skønneste lyserøde æg, de mest lyserøde har været fra easter eggers -underligt nok, for de burde jo have blåt skær og ikke noget der har med rødt at gøre  ???