Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Vandhund efter 02 April , 2013, 07:21

Titel: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 02 April , 2013, 07:21
Nu er 4 af 12 kyllinger døde, de 3 af dem ret tydeligt af det samme. De har det  tilsyneladende fint og pludselig ligger de døde. To af dem har vi set "dø". Fra at se friske ud til de er døde går der ikke mere end en time. Kyllingerne ligger sig ned og begynder at gispe efter vejret, og kort tid efter kan de slet ikke trække vejret.
Den 1. var 5 dage gammel da den døde, og da de to andre døde i går var det 5 dage siden de var blivet ført sammen med det første offer, der jo dengang så helt fin ud. Så inkubationstiden er maksimalt 5 dage.
Den 4. kylling blev pludselig stjernekigger-agtig og vi aflivede den, jeg ved ikke om det har noget med de andre dødsfald at gøre, men nu er det nævn.

Er der nogle der har et bud på hvad det kan være? Eller, det vigtigste er selvfølgelig om nogle har et bud på hvordan jeg får det stoppet? Jeg desinficerer vand og madskål 2 gange dagligt og gør rent i buret.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Fam. Hedegaard efter 02 April , 2013, 08:11
Har desværre ikke nogen bud på hvad det kan være men håber der er nogen der kan hjælpe.  :(

Kan dette passe på dine kyllinger? http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=2467.0
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 02 April , 2013, 08:24
Næh, det er vist kun inkubationstiden der passer meget godt. Har ikke observeret forkert-udseende klatter, og der er ingen blod noget sted. De ligger bare og er døde/døende/gispende efter vejret i udkanten af varmelampens skær.  :-\ og det kommer lige pludseligt, der har ikke været noget at bemærke overhovedet, før de ligger der.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Henriette Hall efter 02 April , 2013, 08:40
Prøv at vaske ALT ned i virkon-s.
Sidste år havde jeg noget virus der pludselig opstod i første hold kyllinger. De døde også som fluer, og til sidst aflivede jeg resten. Så blev rugemaskine, bur, foder-og vand-trug m.m. vasket ned i virkon-s og derefter var der ikke noget. Jeg snakkede med en dyrlæge der mente at det var en virusinfektion/bakterie der havde gemt sig et eller andet sted. Næste hold kyllinger fejlede ikke noget. I år vaskede jeg så alt i virkon-s fra starten af. Jeg plejer ellers bare at bruge almindelige rengøringsmidler, men det er altså ikke nok. Jeg ved ikke om du kan redde de sidste kyllinger, men det er da et forsøg værd. Held og lykke.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Rudy efter 02 April , 2013, 09:06
Mange fjerkræ-sygdomme kan være i omgivelserne samt på inventar i årevis. Også indslæbning af sygdomme er et stort, og ofte overset problem, snavset fodtøj med blot en lille smule skidt fra en syg besætning, enten hjemme fra besøgende eller hvor de lige har været også og se på høns. Dertil kommer at Spurve fugle også meget nemt kan bringe smitte fra den eene hønseflok til den anden.
NB: En af grundene til at man bør overveje kraftigt hvem, eller om nogen, må komme ind i ens hønse stalde.

Jeg skriver ovennævnte for at gøre opmærksom på at sygdomme kan komme mange steder fra. "Vandhund" jeg ved ikke om det er svaret i dit problem med sygdomme
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Fam. Hedegaard efter 02 April , 2013, 11:32
Håber det hjælper at rense alt ned men hvis det er en virus er de vel allerede smittet allesammen.  :(
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: walter efter 02 April , 2013, 12:21
jeg har en måske mærkelig ide,synes sygdom forløbet ligner en forgiftning,du siger du desinficerer flere gange om dagen"kan det være for meget" det kan jo ikke undgås de får noget af det i sig,kan forstå at der hvor du har fået dem(hedegård) fejler kyllingerne ingenting.Måske en skøre ide?
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 02 April , 2013, 14:03
jeg har en måske mærkelig ide,synes sygdom forløbet ligner en forgiftning,du siger du desinficerer flere gange om dagen"kan det være for meget" det kan jo ikke undgås de får noget af det i sig,kan forstå at der hvor du har fået dem(hedegård) fejler kyllingerne ingenting.Måske en skøre ide?

Ja, god pointe, bortset fra at jeg jo ikke havde gjort det før den første døde (og den der pludselig blev stjernekigger blev aflivet). Altså jeg vaskede det selvfølgelig grundigt inden de kom i første gang.  Men jeg overvejer da kraftigt om det kan være noget de ikke kan tåle. Foderet kan vel teoretisk set også indeholde noget de ikke kan tåle, altså hvis der er sket en produktionsfejl eller noget har værer halvmuggent inden det blev blandet med resten?
Synes der er alt for mange muligheder  :-\
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Rudy efter 02 April , 2013, 14:18
Jeg tror bestemt du kan udelukke at fodret har skylden. De forskellige tanke/siloer på foderfabrikkerne indeholder godtnok forskelligt foder, men der er ikke noget af det som kyllinger dør af.
Meget værre er det med visse andre dyrearter, f.eks. kommer der kvægfoder (indeholder en del kobber)  i fåreblanding så kan det tage næsten alle fårene i en hel besætning.

Lugt til kyllingefoderet, lugter det godt og frisk så er det OK. Er sidste salgsdato tjekket?
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Hyttemeier efter 02 April , 2013, 16:01
Kan de komme langt nok væk fra varmelampen, hvis de får det for varmt?
Jeg ved ikke om kyllinger kan få hedeslag, men det var bare en pludselig indskydelse..

Håber resten klarer sig. Er det de eneste du har?

Mvh. Betina
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: akmc efter 02 April , 2013, 16:48
Mit bud vil være for meget varme, jeg har selv mistet 4-5 kyllinger på den konto før det gik op for os at det var det der var galt .

Håber du finder "kilden"

Mvh Christian
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Rudy efter 02 April , 2013, 16:52
Det med varmen kom jeg så ikke ind på i mit indlæg, da jeg tog det som en selvfølge af alle målte temperatur under lampen, også løbende for at afhærde  ;)
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Lene Lestat efter 02 April , 2013, 16:53
Kyllinger kan sagtens dø ret så hurtigt, hvis de har det for varmt.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 02 April , 2013, 17:02
Tjekker straks temperaturen når jeg kommer hjem, det havde jeg ikke tænkt på. Altså vi flytter den jævnligt opad, men der er dele af deres "bur" hvor varmelampen ikke når ud, så der kunne de jo placere sig hvis det var for varmt. Men det ville være dejligt (men ærgerligt) hvis det "bare" er det.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 05 April , 2013, 16:24
Må hellere lige komme med en update.

Pt er resten af kyllingerne stadig i live og ser ud til at trives og vokse.
Temperaturen var ikke umiddelbar for høj, men jeg valgte alligevel at flytte lampen lidt op og længere over til den ene side, så de har en større del af buret der er uden varme fra lampen. De ser ikke ud til at have noget imod det i hvert tilfælde, så de kan måske godt have haft det lige lovlig varmt.
En af jer nævnte at sand og varmelampe ikke var den bedste kombination, da det kan blive meget varmt. Hvad vil I foreslå i stedet? Vi brugte spåner sidste år, men det svinede jo vandet til hurtigere, end jeg kunne nå at skifte det.

Og så lige et helt andet spørgsmål, hvis vi nu finder ud af at de fleste af kyllingerne er haner, er det så til at få ungdyr om et par måneder, eller skal vi hellere forsøge med endnu et hold rugeæg nuher snart?

Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Rudy efter 05 April , 2013, 18:56
Hvor varmt er der under varme lamperne? 1. uge 30-32 gr. og lidt laver for hver uge, indtil 5. uger er gået så burde de være afhærdede. Dog plejer jeg at lægge 1 uge til så længe vejret er koldt.
Jeg har altid brugt sand under varme lamperne, og når der "kun" er de påkrævede 30-32 gr. så føles sandet ikke varmt. Det er kun med varmelamper med for høj temperatur det sker.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Fam. Hedegaard efter 05 April , 2013, 19:24
Jeg bruger også sand ved kyllingerne og har heller ikke problemer.

Ungdyr bliver nemmere at finde jo længere vi kommer frem så det burde ikke være noget problem.

Hvis du forsøger med et hold rugeæg mere så skal du bare have lidt mere plads i fryseren for normalt er 50% jo haner  ;)
Ellers kan du jo finde flere på alder med dem du har... Men der er også ca 50% haner.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 05 April , 2013, 21:36
Temp var 29 grader ifølge termometeret og de yngste (som var dem der døde nogle af) var da knap 2 uger gamle.

Jeg tror ikke, vi skal have flere lige pt, hvis halvdelen af de sidste bliver høner er det helt fint med høne-bestanden for i år tror jeg (pt har vi 5 høner der lægger 2-3 æg om dagen og det er næsten nok, men det dobbelte antal æg ville være noget nær perfekt)

Men er jo nede på kun at have 2 e. araucana og en enkelt maran, og der er jo nok en-to haner iblandt, og jeg synes det er så hyggeligt,at vi kan kende forskel på, hvem der lægger hvilke æg, så det var mest for at kunne supplere op med en enkelt høne eller to, når vi har set "udbyttet" fra nu. På den anden side "trækker" det da lidt med et ekstra kuld, og pladsen til dem finder vi helt sikkert og mon ikke også de ekstra æg kan finde anvendelse ;)  Men altså, hvis det er til at finde høner senere på sæsonnen er det da klart det nemmeste.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Henriette Hall efter 05 April , 2013, 21:53
Det er jo lige nu vi avler helt vildt, så der skal nok komme noget til salg senere.
Titel: Sv: Kyllingerne dør som fluer nu :(
Indlæg af: Vandhund efter 05 April , 2013, 22:06
Det er jo lige nu vi avler helt vildt, så der skal nok komme noget til salg senere.

Fantastisk, så er det bare med at være tålmodig og håbe på at vores egne kyllinger klarer den :)