Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Susanne Ebbe efter 27 Januar , 2009, 17:42

Titel: Temperaturinterval i rugemaskine
Indlæg af: Susanne Ebbe efter 27 Januar , 2009, 17:42
Jeg er ved at justere min rugemaskine og temperaturen har jeg styr på nu. Men den svinger jo lidt, fra den registrerer at nu skal den varme og til den registrere at nu er her varmt nok. Spændet er 0,5 grader celsius.

Lige nu er den indstillet så den svinger fra 37,5 til 37,9/38,0.

Er dette ok? Eller ville i stille den anderledes?
Titel: Sv: Temperaturinterval i rugemaskine
Indlæg af: Kurt Jensen efter 27 Januar , 2009, 17:56
Min gamle hjemmelavedt havde samme problem så jeg købte en ny hos Haral nyborg men har bagefter tænkt at det var mebranen der skulle skiftes
Titel: Sv: Temperaturinterval i rugemaskine
Indlæg af: Susanne Ebbe efter 27 Januar , 2009, 20:37
Hmmm, den er ikke særlig gammel/brugt. Jeg vil prøve at se om ikke det går, med det udsving. Og skaber det problemer må jeg finde en ny løsning.

Men andre input er hjerteligt velkomne  ;D
Titel: Sv: Temperaturinterval i rugemaskine
Indlæg af: lars beck efter 27 Januar , 2009, 20:58
Jeg tror ærlig talt ikke at det betyder ret meget det lille udsving du snakker om.

I naturen må æggene jo også tåle en vis  variation - hønen går jo af reden en gang i mellem og når hun kommer på igen, er det jo ikke sikker at hun lægger på samme måde og at æggene derfor lægger længere eller kortere fra hønen  - og deraf oplever et lille udsving af temperatur.

Bare temperaturen ligger inden for det anbefalede for arten - så er det vel fint.

Eller tager jeg helt fejl???

Mvh.

Lars
Titel: Sv: Temperaturinterval i rugemaskine
Indlæg af: Susanne Ebbe efter 28 Januar , 2009, 10:09
Jo der vil altid være ændringer under den rigtige hønemor. Måske man skulle få lagt et termometer i reden en dag?

Maskinen står knivskarp på 37,5 - 38,0. Så det bliver sådan.