Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: JNTS efter 26 Februar , 2013, 11:27
-
Hvordan har I gjort med en skruk høne i hønsehuset?
Vores ene høne har lagt sig skruk, og nu fået lidt æg at passe på.
De andre høns insisterer dog stadig på at lægge æg i hendes rede ::) Kan det blive et problem, ud over for mig der så skal sortere i rugeæg og nylagte æg??
Min tanke var at fik hun lov at ruge i hønsehuset hvor de andre høns også var, ville de andre høns acceptere kyllingerne.
Men er det ren ønsketænkning at det kan lade sig gøre??
-
Jeg har prøvet det flere gange med silkehøns. Det kan godt lade sig gøre, men det er nemmere, hvis man har et rum eller aflukke til skruk - og senere til skruk m kyllinger.
Hvis du vælger at prøve, klares æggesorteringen nemt ved at du sætter en streg rundt om ækvator med en blyant på hvert af de æg, der skal ruges på.
Og løfter hønen hver dag for at fjerne nye umærkede æg.
Det sværeste er, når kyllingerne er klækkede, da de andre høns godt kan blive "sympati-skruk" og vil "hjælpe" med at passe kyllingerne - eller - værre - bliver aggressive og hakker ud efter kyllingerne.
Startfoderet bliver også hurtigt spist af alle de andre selvom der står "babymad" på skålen. Høns kan ikke læse :D
Jo mere jeg skriver, jo bedre kan jeg huske, hvor besværligt det egentligt er. Kan du ikke lave en lav skillevæg/en form for aflukke? Det vil gøre tingene meget meget nemmere (selvom det ikke er umuligt at have blandet hold) :)
-
Susanne, det er ikke silkerne... endnu :) Men de lægger troligt fine små æg hver dag, så det varer ikke længe ;)
Skillevæg kan jeg ikke lave, da der kun er én udgang fra hønsehuset. Så skal vi ihvertfald i gang med at bikse en løsning <A
Jeg havde blot håbet det kunne lade sig gøre at hun rugede i hønsehuset, for at undgå alt det med sammenføring af dem senere, da de andre høns godt kan være nogle bæster overfor nye høns <J
Tak for rådene Susanne /o
-
Hej Janni.
Vi står lidt i samme problemstilling for tiden.
Vores høns skubbede skrukken af for at ligge æg i hendes rede. Imens sad hun og gokkede æg og virkede tydligvis utilfreds.
Da det også var lidt bøvlet at skulle, sortere æg når hun var oppe, ja så lukkede jeg resten af banden ind på den anden side. ( Normalt ligger de æg og spiser der hvor skrukken ligger nu, og sov i det andet rum)
Det mest besværlige var faktisk at lære de andre, at de skulle bruge den nye udgang og særligt at de skulle huske at komme ind der igen ::) Det med der pludslig blev lavet ny redeplads, gav lidt mopsede damer de første 3 dage, og ægligningen gik også lidt ned. Den første dag lå der æg, på gulvet og en lagde et udenfor. Men både igår og hertil morgen ligger der æg i de nye reder. Jeg har lukket dem ud lidt senere end de plejer, netop for at "tvinge" dem til at ligge i huset og gerne i redderne.
Igår var alle 4 dvæg Brahma + 3 af de store som er gamle nok til at ligge æg leveringsdygtige- Dygtige prinssesure piger ;D
Det virker også til det har givet Putte mere fred og ro. Hun har fået sin egen vandbeholder og får nu kun en blanding til med korn, majs og ærter.
Jeg er spændt på hvordan det går når der skal muges ud. Det plejer vi at gøre lørdag, men det var lige dagen efter de var blevt flyttet rundt og de virkede ikke som nogen der syntes det vat hygsomt, at jeg også ville myre rundt derinde- Jeg havde ikke lige tænkt på at gøre det inden :P Så nu har jeg nøjes med at ligge et friskt lag halm ovenpå spånerne, så håber jeg vi kan få lov at lave ravage på lørdag. :P
Hvem af damerne er det nu der skal flytte inden døre?
Jeg kan jo godt se der er optaget i bryggerset, men hvad med stuen som skrukhus? *f *g
-
Ha ha, sad faktisk og kiggede på løbegårde og småhuse som kunne bruges til silkeskrukken med kyllinger... om ikke andet kunne de da gå i ene rum i huset ::) <:
Blev ved tanken, gemalen er IKKE lige hooked på den slags løsninger sjovt nok ::) ;D
Jeg har et lille hus der sagtens kunne bruges som skruk hus til brahmaen, men det var jo netop for at undgå at fjerne hende fra de andre høns, da en sammenføring af kyllinger og de andre høns, næsten med sikkerhed bliver en brutal omgang.
De er IKKE søde de andre høns :-\
Nå jeg må i tænkeboks <A
-
He he..
Hvis nu du kunne trække en rulle trådhegn rundt om hende, så hun får 3-4 m2 så kan de jo blive ved med at se hinanden, men de andre kan ikke komme ind og trampe i hendes rede. Når kyllerne så klækker, kender de hinanden, men er stadig beskyttet af hegnet, måske går udslusningen så lidt mere lempeligt?
-
Jae, men det ændrer ikke på hun så ikke kan komme ud, når der kun er én indgang ;)
Vi må hekse noget herhjemme, ellers må jeg jo bide i det sure æble og flytte hende til skruk huset :)
-
Janni så må i have lavet en indgang mere. Om ikke andet så får du jo et fremtids skrukhus, eller et sted til en evt. syg høne der trænger til ro, eller kan stamme opdele eller eller eller.... Så slipper gemalen også for flere fruer indendøre <T
Jeg er ihvertfald glad for vi fik taget os sammen til at dele dem over.
Faktisk har jeg gået og lumret lidt med tanken om at dele rummet og gården en gang mere, så kan jeg lave 2 stammer <A
-
Der bliver nu ikke lavet flere indgange i dette hus ;)
Som sagt har jeg andre småhuse der kan bruges som skrukhuse, og syge høns kommer indenfor alligevel så jeg bedre kan holde øje med dem.
Spørgsmålet var her, om det i det hele taget kunne lade sig gøre at have en skruk med de andre høns, uden diverse adskillelser osv :)
-
Nogen gør det. Jeg har prøvet at lade skrukker ruge i hønsehuset, men ikke med særligt godt resultat. Jeg foretrækker at isolere dem. Det andet bliver for bøvlet for både mig og rugehønen. ;)
-
Hvis du har et lille hus, som kan bruges som skrukhus, kan du jo stille det inde i hønsegården. Så kan skruk komme udenfor, og huset kan fjernes ret nemt (evt bare åbnes i starten), når kyllingerne er et par dage gamle.
Jeg havde mit skrukhus stående lige op ad hegnet til hønsegården (da det var for stort til at komme ind i selve hønsegården), og vi havde en succesfuld familiesammenføring da kyllingerne var 4 dage gamle. De kendte jo hinanden....
Karoline
-
Du kan selvfølgelig også lade hende ruge i huset sammen med de andre. Jeg synes bare min skruk blev forstyrret alt for meget, når de andre stod OVENPÅ hende for at snige deres æg ind under hende....
Derfor flyttede jeg min skruk.
-
Karoline - det er ingen tosset idé med at stille skruk huset i hønsegården /o
Eneste minus i den her sammenhæng er at de nærmest ingen hønsegård har, de går frit i hele haven og er faktisk aldrig i hønsegården.
Jeg tror dog vi prøver den løsning alligevel - det andet med at de lægger æg hvor hun ruger er for bøvlet.
Var lige dernede nu, hvor de havde taget hendes plads og smidt æggene ud - dem havde hun så samlet og lå nu ved siden af og rugede :-\
Skruk hus ved siden af andet hønsehus it is /o