Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: nimrod efter 25 Februar , 2013, 18:49
-
Hej Alle,
FYI så er Hemexcide åbenbart gået i priskrig med TØS, så det er nu billigere :o
Hemexcide 25kg leveret inkl. moms 300,-
TØS 25kg leveret inkl. moms 470,-
-
super :-) hvor er det man køber det henne til den pris ?
-
direkte hos producenten,
Hej Charlotte
HEMEXCIDE er pakket i 25 kg sække.
1 sæk koster kr. 300,- incl. moms og fragt.
Ved køb af større parti afgiver vi særskilt tilbud.
Prisen er leveret DK incl. brofaste øer.
Med venlig hilsen
O.W.A.-KEMI
Højdedraget 21A
DK-8660 Skanderborg
40969181
Ole Andersen
-
Og hvad er det lige de produkter er igen?
-
tusind tak for svar charlotte , jeg vil straks bestille.
til laila :
Hemexcide® bekæmper blodmider, lopper, parasitter, mider og hæmmer uønskede bakterier samt udtørrer og desinficerer stibunden.
Desuden kan Hemexcide® tilføres hønsenes foder og bekæmpe mave-tarm parasitter
-
Det er malet kiselgur (aflejringer af encellede alger, som f.eks. er i moler her i DK)
Hemexcide producentens anprisning: (TØS er et middel der i praktisk brug er identisk, men som tidligere har været meget billigere en hemexcide)
Hemexcide® bekæmper blodmider, lopper, parasitter, mider og hæmmer uønskede bakterier samt udtørrer og desinficerer stibunden.
Desuden kan Hemexcide® tilføres hønsenes foder og bekæmpe mave-tarm parasitter.
http://owakemi.dk/silicum-hemexcide (http://owakemi.dk/silicum-hemexcide)
Det er godkendt til brug i økologiske besætninger.
-
Hvis nogen er interreseret har jeg en sæk TØS til afhentning ved ringsted, Næstved eller Ejby(4623) for 250kr
-
Hej Alle,
FYI så er Hemexcide åbenbart gået i priskrig med TØS, så det er nu billigere :o
Hemexcide 25kg leveret inkl. moms 300,-
TØS 25kg leveret inkl. moms 470,-
Ting kan siges på mange måder.
Jeg tror ikke prisen på Hemexcide er reduceret (og hvis den er er det vist marginalt).
Tør Øko Sug (TØS) køber man billigst direkte fra producenten. Det er klart at diverse mellemled vil fordyre ethvert produkt. Men direkte fra producenten fås det til kr 176 + moms for en sæk med 28 kg. Dertil skal lægges fragt på vel kr 50-60. Så samlet pris for 28 kg TØS lander under leveret pris for 25 kg Hemexcide.
Reference: http://shop.nordicstaldkemi.dk/product.asp?product=423 (http://shop.nordicstaldkemi.dk/product.asp?product=423)
På Sjælland slog vi os sidste år sammen om at hjemtage 1 palle TØS og opnåede derved en sækpris på pænt under kr 200 (det var dog 25 kg sække), og så skulle vi afhente hvor pallen var leveret.
Desuden kan Hemexcide® tilføres hønsenes foder og bekæmpe mave-tarm parasitter
Det skriver/siger de. Men, effekten af produktet skulle ligge i at det meget fine pulver lukker for luftvejene hos utøj i hønsehuset som derved bliver kvalt. Jeg har min tvivl om at denne effekt bevares når hønsene æder det sammen med foderet. Det hele (foder og pulver) opsamles i hønsenes kro hvor det optager fugt, for at blive forberedt til videre bearbejdning i kro og tarmsystem. Mon ikke diatomejord, som jo er tørret moler, bliver lidt leret når det optager fugt??
-
@Erik prisen på 470,- for TØS er direkte fra producenten ...
de 176,- kr er excl. moms og levering:
TØS 176
Fragt 200
Moms 94
Ialt 470
... Hemexcide er billigst :D
-
@Erik prisen på 470,- for TØS er direkte fra producenten ...
de 176,- kr er excl. moms og levering:
TØS 176
Fragt 200
Moms 94
Ialt 470
... Hemexcide er billigst :D
Med mindre man vælger at handle sammen - det gjorde vi i foråret, hvor Hiltunen fik en hel palle hjem, og så kom vi fra det meste af Sjælland og hentede TØS :).
-
Tak for svar :) Det lyder jo nyttigt ;)
-
Alt er jo billigere i bulk :D - vel også hemexcide, men skal bare lige nu bruge 2 (og kun 2) sække :)
-
@Erik prisen på 470,- for TØS er direkte fra producenten ...
de 176,- kr er excl. moms og levering:
TØS 176
Fragt 200
Moms 94
Ialt 470
... Hemexcide er billigst :D
Sammenligner vi ikke lidt æbler og pærer her?
Lad os analysere regnestykket lidt og se om vi kan blive klogere.
Du skriver at fragten for TØS er 200 kr + moms, så 250 kr.
Afstanden fra Skanderborg til Løsning er ikke væsentligt forskellig fra afstanden fra Rødding til Løsning. Den burde ihvertfald ikke retfærdiggøre en væsentlig forskel i fragten.
Så:
Hemexcide leveret kr 300
- fragt kr 250
= produkt ab fabrik kr 50
Hvor sandsynligt synes du selv at det lyder?
Mon ikke man kan finde en billigere fragt for TØS end den du har fået. Det er jo ikke en guldtransport der er behov for. ;)
Da vi sidste år lavede samkøb på Sjælland af TØS fik vi det til, jeg mener det var kr 168,50 pr 25 kgs sæk til afhentning hos Hiltunen. Jeg ved at én på Sjælland ikke nåede med i ordren og bestilte én sæk separat, og den betalte hun iflg hendes udsagn kr 268 for, leveret til døren.
Jeg er flintrende ligeglad med hvilket af de to produkter folk vælger at bruge, men at påstå at Hemexcide skulle have startet en priskrig er meget misvisende. Jeg tror deres pris er uændret fra sidste år (har dog ikke checket tilbage i de gamle tråde).
Bare af nysgerrighed. Var det Nordic Stald Kemi der oplyste dig fragten på kr 200 + moms, for en enkelt sæk??
-
For at vi kan være nogenlunde sikre på at sammenligne sammenlignelige størrelser har jeg bedt Nordic Stald Kemi om at oplyse hvad 'vi' skal betale for 28 kg TØS leveret til hhv Løsning og Herlufmagle, så må vi se om det er dyrere eller billigere end alternativet.
Jeg skal dog ikke bruge noget lige foreløbigt, da jeg stadig har ca 1½ sæk TØS tilbage fra sidste års sjællandske 'samkøb'.
Det er så drøjt i brug ifm hønsehold at det egentlig ikke betyder så meget hvad man betaler for en sæk af ca 25 kg.
-
@erik det er jo det jeg lige har gjort ... (til løsning altså)
og jeg fik de to priser fra hver producent - det er altså ikke fiktive tal!!! (O.W.A og nordic stald kemi)
Hvad har det at gøre med om noget er sandsynligt? nu bliver jeg helt ærligt lidt muggen - butik A siger pris x, butik B siger pris y, så kan jeg da synes det er dyrt, billigt, sandsynligt eller usandsynligt - det er den pris de vælger at tage og det er der da ikke noget jeg kan gøre ved.
Det giver næppe rabat at skrive til dem at erik fra fjerkræforum siger de tager for meget i fragt.
Jeg er fuldt overbevist om at der er det samme i og at kornstørrelsen ikke betyder noget i den størrelsesorden, så jeg skal bare have det biligste - dette var ment som et serviceopslag til andre med samme indstilling.
-
Nu kender jeg ikke de to produkter men vil lige høre om det er det samme som staldren fra miljøfoder. Det bliver lavet af jonenku så vidt jeg husker.
-
Staldren lyder mere som Stalosan ud fra beskrivelsen af produktet, og det er noget helt andet end Hemexide eller TØS.
-
Sidder lige og læser lidt om det nu og kan godt se at der er forskel på de forskellige produkter.. Tror lige der skal læses lidt ekstra inden jeg begynder at smide om mig med staldren..
-
Jeg har hidtil brugt(bruger) staldren i hønsehuset, indtil jeg læste om TØS og hemexcide i en tråd herinde.
Men er faktisk lige fornylig blevet opmærksom på at der nu også er stor forskel på den nye stalosan F og så staldren (der er et kopiprodukt af den gamle stalosan A)
Tror såmænd at staldren/stalosan også indeholder kiselgur eller noget lign., men det er i hvert fald ikke rent kiselgur (for det er jo lyserødt og dufter af rengøring)
-
@erik det er jo det jeg lige har gjort ... (til løsning altså)
Det giver næppe rabat at skrive til dem at erik fra fjerkræforum siger de tager for meget i fragt.
Her svaret fra Nordic Stald Kemi:
''Hej Erik
Prisen for 1x28kg Øko-sug pulver er kr. 176,- + kr. 100 i fragt begge steder.
Hvis i køber 1 palle sammen 36x28kg er prisen kr. 5058,80 ( 140,55 pr. sæk) ingen fragt.
Prisen er uden moms
Med venlig hilsen | Best regards | Mit freundlichen Grüßen
Inga Mosegaard Rasmussen
Nordic Stald Kemi A/S * Industriparken 15 * Skodborg * 6630 Rødding''
Undervurder ikke Erik fra Fjerkræforum. ;D ;D ;D
Og det er dit privilegium at blive muggen. Det hverken kan eller vil jeg tage fra dig. ;)
For at få fakta/tal helt på plads er Hemexcide faktisk 32 øre/kg billigere nu end TØS, hvis ovennævnte fra Nordic, skal forstås sådan at der også skal regnes moms på fragten. Det er lidt uklart af svaret. Er fragten inkl moms, er TØS til gengæld marginalt billigere end Hemexcide ved køb af en enkelt sæk.
@Charlotte
Du må ikke betragte dette som et angreb på dig personligt. Sådan er det absolut ikke ment. Jeg havde blot svært ved at tro på at Nordic Stald Kemi skulle have valgt at 'prise' sig ud af et marked. Hvem der end, hos NSK, har givet dig den høje pris burde jo have et los bagi og besked om at mande sig lidt op fremover.
-
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/13876/tos.jpg)
I prisen er fragten + moms, så hvis der er nogen retfærdighed til så gælder det forhåbentlig også din pris ;)
Jeg synes faktisk stadig der er lidt infomercial værdi i denne her tråd - jeg troede som udgangspunkt at jeg kunne spare en del ved at købe TØS, det var helt forkert og nu ved vi så yderligere at hvis man hedder erik får man 100 kroners rabat på sin fragt :D
Så
TØS: 13,21 kr/kg (Eriks pris) (370 kr divideret med 28 kg)
hemexcide 12 kr/kg (300 kr divideret med 25 kg)
(Erik hvordan får du lige 32 øre??)
Jeg vil trøste mig med at sækken i stalden trods alt er billigst, også selv om jeg hedder charlotte ... ;)
-
Nu forstår jeg bedre du opponerede mod mine tidligere indlæg. ;) Det havde jeg også selv gjort hvis jeg var i dit sted. :)
Det ser meget ud som at fragten jeg fik oplyst også er før moms, så du har trods alt ret i dit statement i trådens navn. Hemexcide er nu billigere end TØS, omend marginalt. Men det tæller jo alt sammen.
Forskellen i vore beregninger er at du har fået et eller andet lagt oveni 'min' pris som jeg ikke lige kan gennemskue hvad er.
Mit regnestykke for TØS ser sådan ud:
TØS kr 176
fragt kr 100
-------------------
Moms kr 69
Total kr 345
Hvilket giver kr 12,32/kg ved 28 kg.
-
Da vi lavede samkøb af TØS kom der også palleprisen(engangspalle) og emballage pris på, mener det blev ca 200 ekstra.