Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: hønehuset efter 21 Februar , 2013, 08:30
-
Hej alle.
Mine googleevner er ikke noget at prale med, så jeg ville høre om der nogen der ved om
Story`s guide to raising ducks findes på dansk, og hvis ja hvad hedder den så?
<+ <E
-
Det er ikke lykkedes mig at finde den på dansk.
-
Tak fordi du har prøvet Finn.
Findes den på engelsk på nettet i pdf, så man f.eks. kan bruge google-oversætter?
Jeg kunne nok godt tykke mig igennem på engelsk, men fagudtryk ville bare være meeeeget mere spisligt på dansk :o ::)
-
du skal ikk forvente at google kan oversætte fagudtryk,
-
Det var et stykke tid siden jeg prøvede, inden jeg selv købte den på engelsk..
Den er ikke forfærdelig svær at læse, lidt i stil med Liljensøes hønsebog. Der er ikke mange deciderede fagudtryk i den. Selvfølgelig er der nogle ting i den som ikke er relevante i Danmark, vi har ikke mange prærieulve f.eks, men ellers er der mange gode informationer i den.
-
Takker. Jeg tror jeg vil se om biblo ligger inde med den, så kan jeg få en fornemmelse af om den skal på min egen boghylde i fremtiden :)
-
om det er chikkens,rabbit,pigs eller ducks så har jeg ikke kunnet finde nogen af hans bøger oversat. tror det er en nitte sorry.
saxo.com har den til DKK 146,47 mener der var en til 139kr også men kan ikke huske om det var ducks ;)
-
Janni - jeg kan varmt anbefale bogen, den og så guide to raise chickens er fast inventar på hylden her /o
-
Takker /o
Jeg har ikke nået at runde biblo, jeg har jo været på fødegangen ;)::) men skal da lige runde deres hylder inden den bliver klikket i kurven.
-
Nu er dette jo godt nok et fjerkræforum men ......
Er der nogen som ved om kanin-udgaven er noget at indkøbe ? ;D
-
Nu er dette jo godt nok et fjerkræforum men ......
Er der nogen som ved om kanin-udgaven er noget at indkøbe ? ;D
Aner det ikke. Jeg tror der er meget delte megninger om hans bøger, derfor vælger jeg lige at støve bibls børger lidt af før end den muligvis bliver indkøbt. ;)