Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Bjarne Andersen efter 09 Januar , 2009, 22:46

Titel: Tilbage igen.
Indlæg af: Bjarne Andersen efter 09 Januar , 2009, 22:46
Ja så lykkeds det mig endelig med hjælp fra Finn at loge på Fjerkræforum igen.

Min gamle computer gik ned og kom op igen for så at gå ned igen. Så nu har jeg lånt en bærbar af vores søn. Jeg forsøgte flere gange at loge på uden held, da jeg er lidt nysgerig efter hvad der sker i Fjerkræforum.

Så hvis i har stillet nogle spørgsmål og ikke fået svar, er det ikke fordi jeg er arogant, men har været afskåret fra at se spørgsmålene i Fjerkræ forum, så nu ved i hvad grunden har været.

Så nu kan i bare fyre løs med spørgsmål om Fasaner, Prydænder, Tropeduer og Vagtler og andet Prydfjerkræ som jeg tror jeg ved noget om.

Venlig hilsen Bjarne.
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Ravennest efter 10 Januar , 2009, 00:06
Har slet ikke lagt mærke til du var væk men velkommen tilbage Bjarne  ;)
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Susanne Ebbe efter 10 Januar , 2009, 06:59
Velkommen tilbage Bjarne. Det er dejligt at se dig herinde igen  ;)
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Wanda efter 10 Januar , 2009, 08:40
Også velkommen tilbage hertil.
Nu skriver du jo at vi bare skal spørge så det gør jeg da lige. hvilken prydand er nemmest at holde og samtidig er flot?
vi har en pæn stor sø på mit arbejde og jeg kunne sådan tænke mig at der skulle være nogle ænder der og helst nogen der er flotte da de skal fange de udviklingshæmmede beboere der bor på institutionen.
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Berit efter 10 Januar , 2009, 10:28
Hej Bjarne og velkommen tilbage, hvor er det godt du er her igen  <I
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Danny Westh efter 10 Januar , 2009, 10:35
og helst nogen der er flotte da de skal fange de udviklingshæmmede beboere der bor på institutionen.

He he... Det skal ihvertfald være nogen store ænder hvis de skal fange de udviklingshæmmede  ;)

(undskyld. Men den lå åltså LIGE til højrebenet)

Danny
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 10 Januar , 2009, 11:19
Ja den var noget tvetydig den sætning, men sjov  ;D ;D
Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Frk.olsen efter 10 Januar , 2009, 11:22
Kan man bruge ænder til det??? Imponerende!!! Troede mere det var politihunde, der kunne sådan noget  ;D

Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Nielsen efter 10 Januar , 2009, 17:06
Velkommen tilbage på forummet Bjarne, så er der vel en del og læse op på  ;)

Titel: Sv: Tilbage igen.
Indlæg af: Bjarne Andersen efter 10 Januar , 2009, 18:06
Nu skriver du jo at vi bare skal spørge så det gør jeg da lige. hvilken prydand er nemmest at holde og samtidig er flot?
vi har en pæn stor sø på mit arbejde og jeg kunne sådan tænke mig at der skulle være nogle ænder der og helst nogen der er flotte da de skal fange de udviklingshæmmede beboere der bor på institutionen.
[/quote]

På min hjemmeside findes der forslellige billeder af prydænder. På nettet finder der også meget stof om de enkelte prydande arter. Hvis man kan finde det latinske navn på den art man søger oplysning om, vil en masse udenlandske hjemmesider dukke op. Efterfølgende har man mulighed for at oversætte i Google oversættelsesprogram.

Mandarin and er nok den smukkeste af dem alle, men de kan godt være lidt stidbare hvis pladsen er begrænset. I jeres tilfælde lyder det til at der er god plads.
Hvis i vil have flere par Mandarin ænder er det en fordel at sætte dem ind samtidig, da det kan være meget svært at sætte et nyt par ind til nogle der har dannet teritorie.

Brudeand er også en meget smuk and, der er meget let at holde sammen med andre ænder da de er meget fredelige.

Herudover findes der et utal af forskellige prydænder, hvor langt de fleste arter er meget fredelige.

Det er ikke nogen god ide at holde vildænder sammen med prydænder da de er alt for hårde ved de små prydænder.

Til alle i andre
MANGE TAK FOR VELKOMSTEN