Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Foder => Emne startet af: maja1981 efter 29 Oktober , 2012, 19:10

Titel: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: maja1981 efter 29 Oktober , 2012, 19:10
jeg køber normalt tilskudsfoder hos dlg. den der hedder special.

og var og hente 4 sække igen her den anden dag.

der har altid kun stået på sækken, noget lign, dette: bør kun anvendes med indtil 500 g pr kg af det daglige foder. (kan tjekke hvad der helt præcist står, men gider ikke lige rende ud og kigge nu :-)


nu står der så også noget lign. dette:

bør blandes med 15% byg, 30% hvede og 5% skaller/kridt. og at det anbefales der er fri adgang til skaller.


jeg har altid givet 1 del hvede, 1 del byg, og 1 del tilskud. plus nogen gange lidt andet, eks. majs

men som det nu OGSÅ står læser jeg det som 1 del korn og 1 del tilskud.
hvor jeg før læste det som 1 del tilskud 2 dele korn eller andet.

så nu bliver prisen jo en helt anden når der skal så meget i.
får kornet ret billigt så vil jo helst fodre med så meget korn så muligt, men så jeg stadig får æg.


vil lige tjekke protein indholdet, om det er ændret.

en anden ting jeg lige lagde mærke til er at der er noget  i som giver ægge blommerne farve. det er jeg egentlig ikke intereseret i, blommerne har fint farve af alt det grønne de får. det har måske altid været i, har bare aldrig lagt mærke til det før.


dlg ligger tæt på mig, og er det billigste sted jeg kan få tilskud lige i nærheden. (har haft købt hos danish agro også, men det er dyere og hønsene vil ikke så gerne spise det)


hvad er der ellers af muligheder?
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: hanemikkel efter 29 Oktober , 2012, 19:21
Står der hvad de har brugt til at lave mørkegule blommer?

Det behøver ikke være problematisk. Økologerne bruger også stoffer til det, og det er naturlige ingredienser. Men det er naturligvis en form for snyd, og jeg er da også hellere fri.

Nogle ikke-økologer bruger også paprika og kinesiske blomster.

http://politiken.dk/mad/madnyt/ECE1587589/den-gule-aeggeblomme-er-tilsat-farvestoffer/
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: maja1981 efter 13 November , 2012, 20:37
havde da glemt alt om denne tråd :-)

vil gå ud og se hvad der står som farvestof på sækken.

Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: Hiltunen efter 13 November , 2012, 21:38
Mener at der stod begge dele da jeg brugte speciel fra DLG. Men har ikke nogen at læse det på mere.
500g af et kg er jo også 50/50 ligesom fordelingen med 30+15+5=50
Så det er vist det samme
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 November , 2012, 22:02
Det er vist meget normalt at tilskudsfoder (æglægningspiller) blandes med 50 % korn. Og ja det kan være noget af et problem, når det ikke må koste noget at have høns.  For tilskuds foderet koster noget mere end korn pr. kg.

Men vil man have æg/kød, så skal hønsene også have ordentligt foder, for det kræver sin høne at skulle lægge et æg om dagen. Og ja ordentligt foder kan man da også blande selv, hvis man har mod på det.

En arbejdsmand som knokler på en byggeplads hver dag kan vist heller ikke leve af to franskbrødsmadder med ost på om dagen...
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: maja1981 efter 13 November , 2012, 22:15
okay, så er det bare mig, kæresten og en veninde der åbenbart er dumme ;D  vi var sikker på det betød 500g til 1 kg korn. måske derfor de har uddybet hvad der skal blandes i nu, da flere har læst det forkert. :o jeg har nok også forstået det sådan da jeg kunne se flere giver 1 del tilskud,1 del hvede og 1 del byg. og flere også 1 del andet.

nå, har kigget hvad der stod som farvestof, ordret står der dette:

(30) premixen er tilsat antioxydanten Loxidan opblandet i calciumkarbonat (kridt) og tilfører blandingen de under garantien anførte mængder blommefarvestoffer, vitaminer og mikromineraler samt enzymer osv..........(en masse numre og tal)


info: (30) premix er et af de "ting" der står i sammensætningen. så det må være vit/min og blommefarve blandingen.


alle andre steder jeg har købt æglægningstilskudspiller har pillerne ikke haft denne gule farve som disse har. de har været mere grå i farven.

har også engang fået andre tilskudspiller fra dlg, som ikke var farvede, men også grå i farven.
det har ikke strejfet mig før at det kunne være farve til æggeblommerne der gjorde pillerne mere gule, førend jeg igen læste indholdsfortegnelsen.


prøvede at google Loxidan, men fandt kun tyske sider, intet på dansk. og mit tyske er ikke så godt  ;D



jer der bruger fuld af pep, hvordan er blandingsforholdet til korn i det? og er det også tilsat farvestof?
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: pilegaarden efter 13 November , 2012, 22:33
Loxidan ser ikke ud til at have noget med farvestof at gøre, men udelukkende en antioxidant.

http://www.lah.de/Antioxidants.52.0.html (http://www.lah.de/Antioxidants.52.0.html)
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: maja1981 efter 13 November , 2012, 22:38
Lene: jeg giver gerne prisen for et tilskudsfoder, hvis det betyder jeg kan få godt med æg, og selvfølgelig skal de have hvad de har brug for. men vil jo stadig gerne kunne gøre det så billigt så muligt. der er jo ingen grund til at bruge mere end nødvendigt, slet ikke hvis man selv kan lave en god blanding uden alle mulige mærkelige tilsætninger som de åbenbart kommer i. mine får pt grønkål ad libitum og har hele sommeren fået en masse grønt (kål i alle afskygninger, sammen med fri græs og hvad de kunne finde i haven) så tror ikke de mangler noget  :)

mine høns stræjker dog stadig med æggene. (giver dem nu halv tilskud, halv korn, overvejende byg) de spiser hurtigt kornet og lader tilskudsfoderet ligge. jeg fylder deres store foder silo med blandingen og de får ikke andet før der er spist op. så de er tvunget til at spise tilskudsfoderet. har dog indtryg af at nu der er mere tilskud at de så i stedet ikke spiser så meget som da der var mere korn i. syntes det holder en del længere end normalt.

og så får de pludselig mindre at spise og det er vel =  måske ikke nok til at lægge æg.

ville gerne kunne give mere protein i form af soyaskrå, og så gøre som jeg hele tiden har gjord med blandingforholdet. men de vil ikke rigtig spise soyaskråen. det prøvede jeg sidste år, så det fik ænderne i stedet.


hele sidste år fik jeg rigtig fint med æg, hele vinteren og foråret/sommer igennem indtil fældning. og har hele tiden givet tilskud 1/3.

er der mon nogen der ved hvor meget protein der er i grønkål? der er jo noget i græs (som dog er ret begrænset nu) og en del i kløver, men hvad med grønkål?
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: maja1981 efter 13 November , 2012, 22:44
hmm hvis Loxidan ikke er farvestof er det måske et af de E numrer der står længere nede? syntes bare det lignede det var det når det stod i forbindelse med teksten.

Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: hanemikkel efter 13 November , 2012, 22:49
4,7 gram protein i grønkål pr 100 gram så jeg et sted. Det er vist mere end i græs uden kløver.
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: pilegaarden efter 13 November , 2012, 22:59
Se linket herunder:
http://www.foderplan.dk/2008/08/protein-kroppens-byggesten.html (http://www.foderplan.dk/2008/08/protein-kroppens-byggesten.html)

Læs under 'Protein kvantitet og kvalitet'.

 
Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: maja1981 efter 14 November , 2012, 19:59
tak for jeres svar. :)

vidste at soyaskrå er det med det højeste protein indhold. har også heste, og har sat mig godt ind i fodring til dem, men ved ikke ret meget om hønsefoder  ;D


soyaskrå er jo ret oplagt til hønsene, men de er jo sære og vil næsten ikke spise det.
lucerne kunne da være sjovt at så lidt af i deres gård, det bliver bare så pokkers stort/højt. så tvivler på de egentlig vil spise af det, syntes heller ikke de spiser så meget kløver, men en del græs.
det tørrede lucerne man ellers kan købe er jo snittet men stadig for groft til dem.


jeg ved at hestene får dækket deres protein behov via wrappen/høet alene.. men de får så også 8-12 kg om dagen. og om sommeren er det jo nok med græsset.

men har ingen ide om hvor meget en høne skal have for at dække behovet og kunne lægge æg.
kan se der er 23,4% protein i tilskudsfoderet, og det meste kommer vel fra soyaskråen.

Titel: Sv: æglægningstilskudsfoder fra dlg.
Indlæg af: Tapani efter 14 November , 2012, 20:12
Link til fodertabel og hønsenes behov. Siden er vedligeholdt af Finlands Forskningscentralen för jordbruk och livsmedelsekonomi og  der har været så venlige at de har oversat den  på engelsk.
Citér
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/Rehutaulukot/feed_tables_english/nutrient_requirements/poultry
Der er også foder middeltabel hvor du kan  finde hvad de enkelte foder emner indeholder.