Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Olversdottir efter 28 ſeptember , 2012, 10:49
-
Hvilken høns er mest hårdfør angående sygdomme ?
Nu har jeg mistet 2 af mine dværg Brahma :( og skal ud at kigge efter nogle nye høner ...
Jeg skulle måske begynde med nogle Isa Warren ... de er billige og jeg kan få dem hos http://www.raunsmed.dk/ som er kun ca 8 km fra mig ...
-
Sygdomme generelt kan vel ramme alle racer.
Men der ud over kan jeg anbefale danske landhøns som meget hårdføre. De minder meget om "naturhøns". ;)
-
Også Orpington henregnes til de hårdføre racer, mht. såvel klima som sygdom.
Se vedh. fil
-
Høns er for det meste hårdføre, der skal bare være tørt og trækfrit hvor de går.
Der er måske lige med undtagelse af de toppede racer, som ikke må blive alt for våde i toppen og de meget lavbenede racer som er tætte på jorden og derfor mere følsomme overfor kulde om vinteren fra jorden.
-
Hvilken høns er mest hårdfør angående sygdomme ?
Jeg skulle måske begynde med nogle Isa Warren ... de er billige
Jeg tvivler på at hybrider er specielt hårdføre. Da de er svært indavlede ville jeg umiddelbart tro, at de var, omend mere modtagelige for diverse sygdomme.
-
Jeg tvivler på at hybrider er specielt hårdføre. Da de er svært indavlede ville jeg umiddelbart tro, at de var, omend mere modtagelige for diverse sygdomme.
Hybridhøns er bestemt ikke indavlede. Det er korrekt, at de stammer ud fra nogle indavlede stammer, men disse er netop krydset sammen for at undgå indavl/optimere krydsningsfrodighed.
Om hybridhønsene så er specielt hårdføre ved jeg heller ikke. De er lavet til høj ydelse under meget kontrollerede forhold, og jeg ville også gætte på at fx landhøns som Henriette nævner kunne være et bedre bud - hvis man ikke får fat i nogle som er for indavlede ;).
-
Jeg vil også sige landracer. Det er nok ligemeget om det er danske, islandske eller andre. Jeg har islandske landnamshøns og jeg må sige de kan klare lidt af hvert.