Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: aliogmourhaf efter 29 December , 2008, 12:36

Titel: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: aliogmourhaf efter 29 December , 2008, 12:36
Hej.. jeg har et stort problem med hønselorte!!

Der er nermest et lag lort over det hele i hønsegården og -huset..

Jeg fjerner det ellers hver dag!

Har i ellers forslag til hvordan man kan holde et hønsehus mere 
rent?
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Lene Lestat efter 29 December , 2008, 13:17
Lyder lidt som om du har alt for lidt plads eller alt for mange høns, siden det bliver så hurtigt beskidt.
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Berit efter 29 December , 2008, 13:45
Har de en pind at sove på, og kommer de ud ? hvis de har en pind ja så  skulle der kun være møj under pinden, nej selvfølelig også en lille smule rundt omkring, men det hjælper også meget hvis de har adgang til udeareal, jeg har en del flere høns, og jeg synes ikke de sviner ret meget, og jeg fjerner kun møj 1 gang ugentlig.
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: regitze efter 29 December , 2008, 14:29
hej Mourhaf
vi har et tykt lag sand (ca 20 cm) i gård og hønsehus. det er meget nemt at holde rent med en løv-rive og en katte-skovl.
det kan være jeres bundmateriale, der ikke er så velegnet?
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Berit efter 29 December , 2008, 16:48
Det kan da godt passe med 20 cm sand, men det forsvinder med tiden, jeg har brugt sand, men bruger nu spåner. :D
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 29 December , 2008, 17:03
Har både brugt spåner, sand, grussand, savsmul og snittet halm med spåner.

Syntes at sand og spåner er bedst, men det er vel efter hvad der lige falder en lettest ;)
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Marianne Vedel efter 30 December , 2008, 08:26
Mourhaf, jeg har et såkaldt møgbræt under mine siddepinde, der ligger al møget så hver morgen, og måske en enkelt klat i selve huset, jeg har sand i bunden af huset og og også på brættet, bare et tyndt lag, så kan jeg lige rive møget med en lille børneløvrive ned i en spand. Jeg river lige hver dag, det tager max. 2 minutter.
Mine høns går ude i haven, så der er klatterne godt fordelt  :D Jeg river hønsegården efter behov, måske en højst to gange om ugen.
Du kan se billeder af mit hønsehus med bræt osv. i galleriet under:
Home > Hus og gård > Siddepinde
Der er også billeder i mit personlige galleri.
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Ravennest efter 31 December , 2008, 00:18
Jeg giver mine høns træ spåner inde i huset også skifter jeg det 1 gang om måneden nogle gange oftere. Og udenfor tager jeg en spade og graver jorden op og vender den så jorden med hønsemøget kommer neden uder og så river jeg det hele så det er pænt. Så gør jeg også hvis det har regnet og det er blevet mudret osv. :)
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: regitze efter 31 December , 2008, 00:22
det var ikke en trykfejl : )
20 cm startede vi med, men som Berit skriver, svinder det naturligt i det med tiden. jeg regner med, at vi skifter sandet en gang om året. den store fordel er, at det er så let at holde rent  og at der aldrig bliver mudret i hønsegården.
Titel: Sv: Med hensyn til hygiejne!
Indlæg af: Ravennest efter 31 December , 2008, 00:31
Det er en god ide med at give dem sand det har jeg også selv gjort nogle gange.  :) Men der skal aligevel noget til..