Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: SusanneDN efter 26 August , 2012, 15:00
-
Min wyandothøne har fået en fodbyld.
Hun er ikke påvirket af den, går normalt, spiser med sin sædvanlige store appetit og lægger også æg.
Mit spørgsmål er nu: skal jeg gøre noget ved den? Eller vil den forsvinde af sig selv?(http://)
-
jeg vil mene at enten skal du kontakte doktor dyr, og få noget antibiotika, eller rense foden og prikke hul og tømme, bylden, rense grundigt og smøre den med noget anti bakteriel creme. og holde hønen i et rent miljø indtil såret igen er helet.
-
Den fod ville jeg lade dyrlægen tage sig af. Det er absolut ikke anbefalelsesværdigt, at begynde at skære i sine dyr selv. Der skal sikkert også behandles med antibiotika.
-
Jeg tror det er to forskellige ting.
Den der sidder ovenpå, skyldes muligvis at der er kommet et eller andet op i svømmehuden mellem tæerne, som så indkapsler sig til en stenagtig ting.
Jeg plejer når det sker for mine høns, at trykke den ud igen, altså ned mod undersiden af foden, det kan godt gøre lidt ondt på hønen, men så snart den er ude, plejer de at holde op med at halte, hvis de gør det.
På den anden side, så ser den lidt rød ud, og det tyder jo på infektion, som måske stammer fra den sorte plet på fodsålen.
Du skal under alle omstændigheder have noget at smøre med der kan få infektionen til at forsvinde, men når man ikke helt ved hvad der er hvad, er det en dyrlæge hvis man vil videre derfra, ellers skal der jo laves hul så skidtet kan komme ud.
Lene Rungsted har lige haft et tilfælde med en byld, prøv at søge lidt i hendes indlæg, hvis ikke hun kommer på her.
-
;)
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=27471.0
God bedring med hønen....
-
@ Susanne
Og når du er kommet bylden til livs, skal du begynde at behandle mod kalkmider.
Det letteste og billigste er at pensle hele foden og benet med alm madolie. Fedt det godt ind og gentag evt behandlingen et par gange over nogle uger. Hvis du ikke behandler mod kalkmider vil dyret få nogle meget 'hævede' ben, hvor skællene stritter ud fra benene.
Behandling med madolie gør dels at miderne drukner eller bliver kvalt, og dels at allerede dannede kalkformationer blødgøres og falder af.
Held og lykke med hende.
-
Uuuu det må gøre auvs! Go`bedring med hende *t
-
Prøv evt. dette:
http://www.helsenyt.com/frame.cfm/cms/id=1805/sprog=1/grp=6/menu=7/
Det er det, som Mette anbefaler, og som hun havde god gavn af på både høne og hane.
-
Tak for alle jeres svar.
Jeg valgte at ringe til dyrlægen imorges og sendte ham efterfølgende de to billeder, som er øverst i tråden.
Han anbefalede at jeg skulle skære hul på den ene byld; den, som så ud til at være moden...
Jeg spurgte, om jeg skulle rense med f.eks. Klorhexidin, men det sagde han ikke ville hjælpe noget. Derimod ville et fodbad i lunkent sæbevand være meget bedre.
Så jeg har har været igang med skalpel og taget det værste tryk på damens fod - derefter fodbad i sæbevand.
Nu skal jeg så holde øje med hende, om foden hæver og bliver rød og varm. Så langt så godt :)
Jeg vender tilbage med "sagens" udvikling...
-
Håber det hjælper hende hurtigt *k *k