Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: lokkeduen efter 08 August , 2012, 09:09
-
Hej
Når hønen er skruk og ruger sine æg ud, skal man så fjerne hanen eller kan de fint gå sammen??? Og i så fald, hvor længe? Vi har 1 hane og 5 høns.
Vh Thomas
-
De kan fint gå sammen, faktisk vil hanen typisk hjælpe den skruk med at beskytte og holde eventuelle misundelige høner væk fra kyllinger.
-
Haner er ypperlige "pedagoger". Naar jeg ruger ud i maskin, og de er klare til at bo i hoensehuset, lar jeg som oftest de smaa bo i hane-huset, da arbejdsledige haner gierne opdrager kyllinger. Dog har de ingen forstand paa at varme de smaa.
-
Gælder ikke MEDK-haner, de slår kyllingerne ihjel, selv om skrukken forsøger at beskytte dem. /d
-
Som nybegynder aner jeg ikke hvad en MEDK hane er? Vi har Skånske Blomsterhøns...
-
Moderne Engelsk Dværg Kamphøns, det er de eneste jeg har oplevet det hos, og kender andre med samme oplevelse.
ALLE andre haner jeg har haft, har været super søde overfor kyllingerne. *p
-
Det er forskelligt fra race til race, men kan forstille mig at Skånske Blomsterhaner burde kunne finde ud af det. Mine Antwerpener Skæghøns kan i hvert fald godt finde ud af det og gør det rigtig godt.
Vores Dværg Wyandotkokke kunne ikke finde ud af det i starten og var efter de helt små kyllinger, men efter vi lod de store hanekyllinger vokse op med de gamle høner og hanen har vi ikke haft problemer med det siden. Så hvis de har lært at passe kyllinger kan det også hjælpe på det.