Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: KurtI efter 06 August , 2012, 20:54
-
Jeg tænker på at give mine høns hvidløg, men hvordan, og hvor meget, og virker det mod utøj?
Håber der er nogen der har nogle erfaringer som de vil dele ud af!
VH. KurtI
-
Hej Kurt
Hvidløg er en god ting /o
Hvis du i søgefeltet søger på `hvidløg`, så får du 429 indlæg om brug af hvidløg til hønsene.
så har du vist læsestof nok til aftenen ;)
-
Altsår, nu giver jeg mine hvidløg.
Jeg giver dem en gang om ugen de får et fed, jeg ved ikke om det er for meget eller for lidt. Der har ikke været problemer med mine høns, skulle mene det virker for diverse ting ;)
-
ca ½ fed pr høne hver fed delt i 3-4 stykker, ig smidt ved foderautomaten, så kan dem der vil ta og resten la være
-
Mine får en gang hønseguf indimellem. Havregrød med hvidløg og diverse rester eller hvad jeg kan finde af lækkerier ;D . De elsker det /o
-
jeg har for stykke tid siden købt lille spand med hvidløgspulver og så får de lidt når jeg nu synes i foderautomaten, det lugter hærligt og det forsvinder, spandet er ikke engang 1/3 tom... det rækker længe.
-
Jeg købte for et par år siden en lille spand (ca 800-1000 g) hvidløgspasta, men kan nu kun finde det i små tuber /d.
Jeg tilsatte 1 tsk til 10 l vand hver gang jeg fyldte vand på vandingstårnet.
Da det er alt for dyrt at købe hvidløgspasta på små tuber, presser jeg i stedet et fed hvidløg gennem hvidløgspresseren og ned i min 10 l vandspand (når jeg husker det :D).
-
Erik: Jeg køber store spande med knust hvidløg igennem husdyrhelse.com
Køber faktisk den største på (er det) 12 kg, for det kan holde længe. Har haft dem stående i op til et halvt år uden problemer. Der er ikke tilsat kunstige konserveringsmidler - kun eddike.
Kurt:
Jeg har skrevet lidt om hvidløg her:
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=27078.msg244003#msg244003
Jeg har i mange år givet mine høns hvidløg, i perioder på daglig basis. De får det som opgivet i opskriften hønseguf (klik på ordet) - men de kan tåle meget! Det er først, hvis du kan smage det i æggene, at du måske skal overveje at skrue lidt ned for dosis ::) (det har jeg dog aldrig oplevet, at kunne smage det).
Mht til hvidløg mod utøj: Der er mange meninger, men min erfaring er, at når hønsene får hvidløg flere gange om ugen, så har de ikke lus og lopper. Det er de svolvholdige stoffer, som utøjet ikke kan klare lugten af.
Blodmider, og kalkmider i særdeleshed, er ligeglade - desværre :(
Mod de første hjælper kun rengøring, til gengæld er blodmider mere sjældne end lus og lopper.
Mod de sidste hjælper det at dyppe hønsenes ben i madolie ved det mindste optræk til kalkben - nemt, billigt og ugiftigt ;)
Og så er hvidløg godt for så mange andre ting, så klø bare på med det /o