Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Duer, fasaner, vagtler, kalkuner og påfugle => Emne startet af: Kirsten Sørensen efter 06 August , 2012, 16:18

Titel: Nye dværgvagtler: 1 æg efter et døgn
Indlæg af: Kirsten Sørensen efter 06 August , 2012, 16:18
Hej

Jeg fik mit første kinesiske dværgvagtel-par for nøjagtigt et døgn siden. Nu har de sørme gjort et æg! Der hvor jeg købte dem, gik forårets/sommerens fugle sammen. Så nu vil jeg spørge: kan jeg være sikker på, at det er 'min' han, der evt. har befrugtet ægget (hvis det er...)?

På forhånd tak for svar :)
Titel: Sv: Nye dværgvagtler: 1 æg efter et døgn
Indlæg af: fle.bir efter 06 August , 2012, 16:37
 nej det kan du ikke, hvis der gik flere hanner.
          mvh. Birgit
Titel: Sv: Nye dværgvagtler: 1 æg efter et døgn
Indlæg af: Kirsten Sørensen efter 06 August , 2012, 16:46
Tak, Birgit... men - så melder næste spørgsmål sig: hvis der kommer flere æg nu, kan jeg så heller ikke være sikker? Ved du (eller andre) hvor grænsen går, sådan tidsmæssigt? Parrer de sig for hvert æg mon, eller er hunnen sædgemmer (hvis det hedder sådan i fugleverdenen)... håber ikke mine spørgsmål virker alt for dumme... ellers må jeg leve med det :)
Titel: Sv: Nye dværgvagtler: 1 æg efter et døgn
Indlæg af: Rudy efter 06 August , 2012, 16:50
Der er befrugtning efter ny tilkommen hane efter 2-3 dage. Og når en hane fjernes er der gerne befrygtede æg efter ham op til 2-3 uger efter, undertiden længere.
I den mellem liggende tid, kan man selvsagt ikke være sikker på faderskab  ;D
Titel: Sv: Nye dværgvagtler: 1 æg efter et døgn
Indlæg af: fle.bir efter 06 August , 2012, 16:52
      Hej Kirsten
vagtler er sædgemmer, men hvis han er magen til min betyder det ikke
så meget han vil nemlig hele tiden. Det er også en god ide at have mindst
2 hunner til en han, for hvis du er heldig og får små brumbasser risekerer
du at han stresser din høne så meget at hun dør.
brumbasser=små kyller.
                    mvh. Birgit
Titel: Sv: Nye dværgvagtler: 1 æg efter et døgn
Indlæg af: Kirsten Sørensen efter 06 August , 2012, 16:55
Tusind tak til jer begge to! Det var da tale, der kunne forstås :)

Nu er fuglene så nye endnu og er vel knap faldet rigtigt til. Men jeg vil bestemt holde øje med, om hannen opfører sig pænt. Indtil nu har han kun fået plusser - han virker meget rolig og fattet ;)