Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: djavlsen efter 28 Juli , 2012, 07:22
-
hej, vores kyllinger er nu 6 uger og sover stadig på gulvet sammen med de 2 høner. Hopper de selv op på pindene eller skal de hjælpes?
-
det er muligt de skal hjælpes, men hvis hønerne begynder og hoppe derop, kommer kyllingerne måske efter. Ellers skal de hjælpes
-
Mine kyllinger har nu boet i deres nye hus i 14 dage. Den første uge sov de alle på gulvet i et hjørne. Men nu er der kamp om at få de øverste pinde. Nogle har enda fundet helt op på Hanebåndende under taget :-)
-
det skal lige siges, de var 16 uger da de flyttede ind.
-
Vores kyllere var omkring 10-11 uger før pinden fattede interesse, dvs. de afprøvede lige pinden, for derefter at lægge sig på skide brædtet ::)
Nogle sidder på pind, mens andre stadig hellere vil ligge på skide brædtet, så det får de lov til :)