Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Vanilla efter 18 Juli , 2012, 14:23

Titel: Mine kyllinger vokser meget forskelligt.
Indlæg af: Vanilla efter 18 Juli , 2012, 14:23
For godt 4uger siden købte jeg en Orpington hønemor med 11 kyllinger (5 gul orpington, 5 guldrandet wyandot og 1 blanding mellem wyandot og farvarolle)
jeg havde spurgt flere gange hvor gamle kyllingerne var og fik af vide de var 4 uger. Jeg tvivlede  dog stærkt på det, da jeg synes de var nærmest ligeså små som mine daggamle TV.stribede Plymouth rock jeg fik efter påske.
Jeg lagde et billede på DFF facebook side, og de fleste var enige 1-2uger gamle.
Undrer mig meget over hvorfor man vil lyve om alderen, og om der ellers er noget der ikke rigtig stemmer.

Jeg har mistet 2 af wyandoterne, de blev ved med at være små, først mistede jeg den mindste, og 5dage efter den anden mindre Wyandot. det er vel nu 2 uger siden.
Der er dog stadig en af de 3 wyandoter der er meget mindre end de andre 2 og har ej heller særlig mange fjer på kroppen. Den har det rigtig fint virker måske en anelse mere skræmt end de andre kyllinger og er derfor oftest sidst til maden, men spiser og pipper og løber.
Skal jeg være bekymret og hvorfor er der sådan en efternøler?
Orpingtonnerne er MEGET større, og specielt en af dem kalder vi mastrodonten... den er nok dobbelt størrelse og dobbelt så meget fjer som de andre orpingtons.
Mht Blandingen -det er den sjoveste af dem.... Hver gang den ser sit snit til at solbade og slaske og strækker sig helt ud gør den det....

Er dette normalt at de udvikler sig SÅ forskelligt?

Mine TV-PR var der en lille bitte størrelsesforskel, men de fulgtes rigtig fint ad...

De er alle købt som STOR race. Tror i de er det? eller er de små wyandot dværge?

beklager den lange post og spørgsmål.
Titel: Sv: Mine kyllinger vokser meget forskelligt.
Indlæg af: Soffy65 efter 18 Juli , 2012, 21:36
Mon det er blandinger du har fået? Eller har de utøj? Det kan jo godt dræne energien ud af dem der var svagest i forvejen.

Måske nogle har andre forslag?
Titel: Sv: Mine kyllinger vokser meget forskelligt.
Indlæg af: maja1981 efter 19 Juli , 2012, 18:00
jeg har wyandotte kyllinger på ca 4 uger. (i stor)  og har haft et hold før dem også (de er nu omkring 8 uger)

det første hold er meget ens i str.

dem på nu 4 uger har siden klækning været mere forskellige i str.

men de har fulgtes ad i størrelse indtil videre.  har 7-9-13 ikke haft en eneste død kylling.
Titel: Sv: Mine kyllinger vokser meget forskelligt.
Indlæg af: JNTS efter 19 Juli , 2012, 19:27
Det lyder nærmest som min oplevelse med de Brahmaer jeg købte.

De skulle være ældre end mine Faverolles kyllinger, men var kun halv størrelse af Faverollerne.
Men åbenbart er Brahmaer langsomt voksende, så måske derfor de er mindre end Faverollerne.

Hanen har dog kraftige problemer med bentøjet, og har siden jeg fik dem lagt og slænget sig som du også beskriver. Nu ligger han dog helst ned dagen lang, og har pillet/tabt de fleste af fjerene på løbene.
Utøj formentlig, men i tvivl om hvilke. Behandling er dog iværksat.
Han ender dog nok med en aflivning, da jeg ikke nænner han skal fortsætte sådan.

Da jeg fik dem undrede jeg mig godt nok over de pillede så meget i fjerene på løbene, men tænkte ikke videre over det.
Nu var der så nok en god grund til det kan jeg se  :-\

Måske den af dine der slænger sig, skal have et lille tilskud af Mangan?
Og et grundigt tjek efter utøj?

Held og lykke med dem :)
Titel: Sv: Mine kyllinger vokser meget forskelligt.
Indlæg af: Vanilla efter 20 Juli , 2012, 10:52
Tak for jeres svar, det er virkeligt rart at høre lidt....
Har virkelig kigget for utøj, og umiddelbart er der ikke noget at se. Men jeg er jo heller ikke trænet....
Har fuldt vejledningerne herinde i artiklerne.

Synes heller ikke hønsene piller sig ret meget...
De må vel gerne ordne sig lidt?

Kan forstå at det ikke er meningen at der skal være så stor størrelseforskel?
måske racerne imellem, men ikke indbyrdes?
Kan de allerede nu som 5-7uger lege hanekamps lege hanerne?
Titel: Sv: Mine kyllinger vokser meget forskelligt.
Indlæg af: JNTS efter 20 Juli , 2012, 11:18
Jeg har også kigget efter utøj løbende, men aldrig fundet noget.
Nu har jeg dog fundet nogle klistrede sorte prikker på gumpen af især Brahma hanen, som vist skulle være ekskrementer fra lus.
Derfor er mine nu behandlet til den helt store guld medalje for utøj.

Mht. størrelses forskelle, så har jeg netop erfaret at mine Brahmaer er noget yngre end hvad jeg købte dem for at være, deraf størrelses forskellen.

De andre fik vi fra daggamle kyllinger, og der øvede de sig i hanekampe, høner så vel som haner i bland :) Det gjorde de allerede fra de var meget små af, hvilket vist er  helt normalt.