Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 14:45

Titel: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 14:45
hej venner, er der nogle der kan komme med et bud på hvad det er for en gevekst som kyllingen har under øret?
Pletten/geveksten er ikke væskende, nærmere bare en bums uden fjer på.
Det virker som om at den klør idet kyllingen kradser i geveksten med fodden og nogle gange ryster den kortvarigt på hovedet.

Kan det behandles?
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: ina..... efter 13 Juli , 2012, 15:50
Det ser ud som om øreskiven er irriteret.
Hvilke høns er det ?
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 15:59
Hej Ina, det er dværg Wyandotter. tror du at man kan smøre det med noget og hvad?

Lagde lige mærke til at den nu ryster på hovedet hvert 5 sek!?
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: ina..... efter 13 Juli , 2012, 16:14
Du må have den i hænderne for nærmere eftersyn, kunne den have utøj, så den har fået et stik/bid der ved øret, eller er den hudløs,,,,,
Jeg ved ikke hvad man kan smøre med, men det skal da være noget der tager iirtationen, men det er jo ikke lige til hvis det er utøj
Lad os høre når du har endevendt den
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 16:22
jeg brugte staldshok i hønsehuset i går pga. lopper, der er umiddelbart ikke andet utøj...kan det være et loppebid?

Tjekker den igen i morgen da de allerede er gået til ro ???...Ja, fise husleje af det kan de ;)
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: ina..... efter 13 Juli , 2012, 16:40
Ja hvis den har fået et loppebid på kinden, så klør det jo, hvor gammel er den ?
Det er da når de er gået til ro man skal tjekke dem, så er de jo nemme at tage af pinden
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 16:44
Ja, men de ligger og sover på gulvet under hver deres skruk og de bliver rasende når jeg nærmer mig /1

De bliver 3 uger i morgen ;)
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: Rudy efter 13 Juli , 2012, 16:46
Næste gang du har kyllingen i hænder, så tjek om den har fået mider i øregangen. Evt. ved hjælp af en lup. Jeg syntes nemlig også at selve øregangen ser lidt hævet og stor ud.
Hvis det er mider i øregangen, så hæver området omkring øregangen nemlig også.
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 16:59
Okay, Rudi. Hvordan ser sådan mide ud?
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: Metmus efter 13 Juli , 2012, 17:36
..og hvad gør man ved øremider !?
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: Rudy efter 13 Juli , 2012, 18:03
Ja, jeg kan sige så meget, at de er meget små  ;D   Havde et par indkøbte høns, for maaange år siden, hvor jeg opdagede at der var små kryb ved øregangen og rundt om, samt så langt ind jeg kunne se med lup.
Jeg opdagede det netop ved, at jeg undrede mig over vedholdende rysten på hovedet samt at de kløede sig på siden af hovedet.
Kan huske at jeg fik krybet udryddet, vhj. af et spray produkt som det vi i dag kender som StaldChock. Holdt selvfølgelig noget for øjne mv. og sprøjtede kun lige kortvarigt mod øret.
Og hvor det kommer fra, udover hvis man har det i fjerkræ-besætningen og de smitter hinanden, så tror jeg at det kommer med vilde fugle, spurve er nok de værste
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 13 Juli , 2012, 18:22
Er det mon forsvarligt at behandle en 3 uger gammel kylling med staldchok?

Tænkte at sprøjte lidt staldchok ud i en kop og påføre lidt på en vatpind og duppe kyllingen i øret?
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: Rudy efter 13 Juli , 2012, 18:36
Du har så ganske ret i din vurdering omkring StaldChok og mindre kyllinger. Det er bestemt ikke optimalt/tilrådeligt, men det var også voksne høns jeg havde behandlet.
Dog - hvis du konstaterer mider i øret - tror jeg den vil lide og dø hvis ikke miderne fjernes. Jeg ville også gøre forsøget, med en vatpind dyppet i StaldChok.
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: Bettina efter 13 Juli , 2012, 18:54
Kan man ikke se miderne uden lup?
Jeg har nemlig haft noget lignende hos mine for noget tid siden, med rysten på hovedet.
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: Rudy efter 13 Juli , 2012, 19:53
Jo, hvis man har gode øjne Bettina  ;D  for de er altså meeeget små....
Dengang jeg havde den form for skab i fjerkræet, var jeg yngre og havde gode øjn ;D  da kunne jeg godt ane noget krible krable i øret på hønsene
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 14 Juli , 2012, 14:50
Så fik jeg tjekket kræet. Åbnede næbet for kontrol af orm da jeg lagde mærke til at den ligsom gabte lidt og strakte hovedet bagover, men ingen røde orm.

Tjekkede også øret men kunne ikke se andet en at det virkede lidt tørt sammenlignet med det andet øre.

Jeg har nu smurt det med noget binyrebarkkehormon som jeg havde i skabet og som kan købes i håndkøb, der står at det virker med eksem og myggestik samt kløe. Så nu krydser jeg bare fingre ;)
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: ina..... efter 14 Juli , 2012, 16:43
Det kan godt være det hjælper, men i så fald skal du have fat i den mindst 2 gange om dagen.
Jeg ville nok alligevel give den et skud med staldchok på en vatpind, og så smøre med cremen... Mon ikke det går alligevel
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 15 Juli , 2012, 10:24
Ej altså, nu har den fået samme ting over venstre øje :o :o
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: ina..... efter 15 Juli , 2012, 11:15
En bar plet ??
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 15 Juli , 2012, 12:12
Nej, den er dækket af fjer :o
Titel: Sv: Hvilken gevækst
Indlæg af: djavlsen efter 23 Juli , 2012, 11:26
Ja, så sluttede det stakkels kyllingeliv :'(

Jeg blev nødt til at adskille hoved fra kroppen da jeg i morges lagde mærke til at der løb blod fra det ene øje. Øv hvor er det ærgeligt. Hvad mon den har fejlet?

Her til sidst var den næsten nøgen og helt fugtig på ryggen samt de før nævnte bylder på hovedet.