Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Eva efter 06 December , 2008, 16:02
-
Er der nogen i dette forum der kan hjælpe? Mine kyllinger fra i år er heldigvis lige begyndt at lægge æg. Desværre foregår det ikke i redekassen inde i hønsehuset, men i hønsegården. Er der ikke noget med at man kan købe glas æg ? Eller sakl jeg tage en af de gamle høns ind til "pigerne" så de kan lære det ?
-
Hej.
Du kan bruge nogle af de æg fra gården og ligge dem i redekasserne, så kan du på den måde få dem til at lægge æg der i stedet ;).
Glas æg kan også bruges, det er bare ikke altid de virker så godt :).. Brugte nemlig engang de glas æg, men da de ikke lignede så tog jeg i stedet nogle af deres egne, og så kom der ellers gang i det :)
-
Har også prøvet det med de lægger æg alle mulige steder......træls
Men det er rigtigt hva Mikkel skriver, læg æggene ind i kassen så går de der ind før eller siden.
-
Jeg ville koge et par æg og sætte kryds på dem, så du kan se forskel. Og så ville jeg undlade at lukke dem ud før de har lagt æg. De lægger oftest æg først på dagen. Så skal de nok finde rederne.
-
Nu til morgen har jeg prøvet, den der med at tage æggene fra hønsegården ind i reden. Hvis det giver pote er det fint. Ellers prøver jeg det med de kogte æg, men dem vil jeg jo helst selv have med i madpakken. Hvorfor skulle det egentlig være bedre med at de er kogte ??
-
he ,,, godt spørgsmål.
???
Jeg læste rådet her på forum. Jeg tænker det holder bedre og hvis det skulle gå i stykker så får man ikke rådden æg ud over det hele. men jeg tror det vigtigste er at holde dem inde et par dage til de har prøvet reden et par gange. Held og lykke
-
Jeg bruger marmor æg som jeg lægger i reden, og det har fungeret fint, de ved hvor æggene skal lægges :D
-
Jeg bruger hvide plasticæg købt på møllen. Grunden til at man koger æggene er at så holder de længere og de er vist heller ikke så nemme at træde i stykker.
-
Kan man ikke risikere at de bliver æggeglade, hvis de får trådt et i stykker, om det er kogt eller ej? de vil da æde det med største velbehag uanset tror jeg, mine æder da ihvertfald kogt æg med største fornøjelse (og her er de knuste til ukendelighed).
Jeg vil også tro at det med at lukke dem inde og så et kunstigt æg er en god ide. Og så er mine høns rigtig glade for deres nye reder som er næsten helt mørke og med "gardiner" for så de har helt fred. Måske er dine høns generteeller noget? ;)