Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: poulskovsborg efter 26 Juni , 2012, 22:58
-
Jeg er nyt medlem af dette forum og har allerede fået hjælp to gange. Jeg vil ikke drive rovdrift på jeres viden, men alligevel et sidste spørsmål/opfordring til hjælp...
Hvis i ser mit galleri, ligger der fire billeder af mit hus. Jeg har følgende problemer, som jeg håber jeg kanfå hjælp til:
Hønsene plejer at lægge æg, hvor I kan se plasticæggene. Samme sted plejer min skruk at ligge. Hvordan kan jeg få plads til en redekasse? Hvordan kan jeg gøre det så behageligt som muligt for min skruk?
Mine høns skider i hele huset. Kan jeg placere pinden bedre, så de nøjes med at gøre det under pinden. De sover alle på pinden om natten.
Forslag til forbedringer modtages med stor glæde.
-
Jeg tror ikke, du får plads til et skidebræt.
Dog kunne du udbygge gavlen, med en reddekasse. Ellers kunne du bruge den modsatte side af huset til et par kasser eller 2.
-
mit bud ville osse være en redekasse sat på ydersiden af gavlen. Ellers ville det nok være svært og flytte på siddepinden, eller montere skidebræt under uden og ødelægge pladsen for meget.
-
jeg har også et trekantet lille hønsehus, jeg har sat maden ud i græsnings delen, og monteret en hylde i den ene side, det fungerer fint.