Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: poulskovsborg efter 24 Juni , 2012, 23:51
-
Jeg har nu haft fire fantastiske dværgwyandotter i næsten et år, men først nu har jeg opdaget dette herlige forum.
Nu har jeg blot et enkelt spørgsmål. Skal høns altid have adgang til sand/grus eller kan de gå på græs året rundt. Jeg har et hønsehus jeg kan flytte rundt på græsplænen. Dette har jeg gjort i bedste mening, da det ser ud til at de nyder at komme på en ny plet frisk græs. Desuden bliver plænen enormt grøn og flot de steder de har været.
Hønsene har virket til at trives med denne løsning, men måske er det bedre med en permanent placering, hvor de kan få en grusbelagt gård?
-
De finder det de skal bruge til kråsen også på en græsplæne. Eneste fordel ved en permanent plads er i mine øjne, at de kan få et sted at sandbade. Til gengæld er der jo så ikke græs( i al fald ikke ret længe).
Hvis de får lov at komme ud i haven frit ind imellem, vil de formentligt finde en tør plet at sandbade i - f.eks. under en busk eller hæk eller i blomsterbedet helt inde ved huset /o. De skal nok gå hjem igen om aftenen.
-
Og velkommen til forum.