Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: balder2006 efter 24 Juni , 2012, 11:50

Titel: gl dansk landrace
Indlæg af: balder2006 efter 24 Juni , 2012, 11:50
jeg er ved og starte et hold gl danke op. jeg har fået mine høner et sted fra ( samt nogle haner ) og disse har alle blå/grålige ben. nå men så skal jeg jo havde fat i et par haner et andet sted fra og disse kom så i går. nu havde jeg så ( troede jeg ) lidt problemmer med og kende forskel indtil jeg kom til og kigge på de nye haners ben.... de er gule..... mit spørgsmål er nu er det noget som betyder noget for en videravl ?
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: ole nordsj. efter 24 Juni , 2012, 12:53
kan det være italienere du har fået siden de har gule ben?
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: jesper efter 24 Juni , 2012, 12:55
dem med gule ben er ikke danske landhøns men et krydsnings produkt
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: walter efter 24 Juni , 2012, 13:03
Hej
Hvis du har købt dem med gule ben som Landhøns er du blevet snydt og skal have pengene tilbage,og evt.andre omkostninger så som kørsel
mvh Walter næstformand i Landhønseklubben
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: Rudy efter 24 Juni , 2012, 13:18
Og hvis sælger har kaldet hønsene for "Gl. dansk landrace" så har det bestemt ikke være en med ret meget forstand på racehøns.
Der er intet indenfor racehøns der hedder Gl. dansk landrace, det er derimod en grise-race der hedder sådan

Disse høns hedder: Danske Landhøns, hverken mere eller mindre ;D
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: walter efter 24 Juni , 2012, 14:14
@ Rudy
Da må jeg skuffe dig den korrekte betegnelse er Gl.Dansk Landhøns
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: Rudy efter 24 Juni , 2012, 14:36
Racen benævnes i FjerkræStandarden som Danske Landhøns. Ligeledes bruges dette navn af Specialklubben. Ønskes navnet ændret bør der i 1. omgang rettes henvendelse til Standardudvalget i DFfR, dernæst kan Specialklubben også officielt bruge navnet.

OK, racen er optaget i "Genresourse" for gamle danske husdyr, men denne optagelse ændrer jo ikke navnet, som jeg også kan se i tidligere (f.eks. min den ældste er fra 1908) FjerkræStandarder som værende Danske Landhøns.

NB: ligeledes kan blot kastes et blik i katalog over udstillede høns på Landsudstillingen.
Hvis det rigtige navn skulle være Gammel Danske Landhøns burde også rettes ind her.
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: balder2006 efter 24 Juni , 2012, 15:13
så skal jeg vist havde fat i sælgeren igen. dette er en bytte handel så ville være glad for og få mine egne haner tilbage og hun kan få sine tilbage
Titel: Sv: gl dansk landrace
Indlæg af: balder2006 efter 24 Juni , 2012, 15:52
nå men ret skal værer ret ... hun kommer og bytter hønsne tilbage i morgen ( hun lød selv meget overrasket ) mange tak for hjælpen