Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: pnille11 efter 07 Juni , 2012, 12:45
-
Hej Forum.
Jeg havde en lille kylling jeg behandlede for spagatben, da den var helt lille. Det så ud til at det rettede sig og kyllingen har siden gået sammen med de andre samt dens skrukmor.
Nu her den sidste uges tid ser det ud til at den går dårligere og dårligere. Det ben jeg behandlede med piberensere er blevet skævt igen og trækker en del udad.
Den klarer sig men humper/hopper snarere end går/løber.
Kan jeg gøre noget for den, for at ordne dens ben igen eller er det for sent nu den er så stor?
Bør jeg aflive den istedet? Ville bare helst undgå det, hvis der var noget jeg ku gøre anderledes.
Har andre prøvet lignende hvor det så godt ud til at starte med og så blev værre igen med spagatben så sent i kyllingens alder??
Måske er det også min uerfarnehed, der gør at jeg ikke har spottet det tidligere
( måske det aldrig blev helt godt som jeg troede :-\
Vh Pernille
-
Det er lidt mærkeligt at den HAR kunnet gå efter din behandling med snoren - det kunne godt lyde som et løst hofteled. Jeg tror ikke at der er alverden at gøre ved det nu. Men hvis den spiser, drikker og følger med flokken ville jeg nu nok lige se tiden an. Den kan jo have vredet om på benet, der måske ikke er "hængslet" så godt. Hvis du synes at den mistrives. så bør den aflives.
-
Vil sige som Ankerine, men ville dog selv prøve med snoren igen bare for at give den en chance, men se det lige an for som Ankerine skriver kan den jo have vredet rundt på benet og skal bare lige have et par dage til at komme sig.
-
Hej og tak for svarene.
Mht at mistrives, er det så et tegn på dette hvis den puster sig mere op i fjerene end de andre? Virker også noget mere forsigtig og ryster ligesom lidt i fjerene??
Har lige været nede i gården og nærstudere den lidt. Dens ben sidder skævt i hoften ser det ud til :-\
Jean@ har du prøvet at rette ben igen på kyllinger der har haft spagatben? Med godt resultat?
Det er helt tydeligt IKKE noget der retter sig af sig selv. Kan se at benet sidder ligesom skævt i hoften. drejer udad i stedet for frem som det andet ben.
Tror nu nok jeg selv hælder mest til aflivning, da jeg ikke tror den har det helt godt længere og den skal jo ikke rende rundt der og lide. Desværre er det en hønekylling, men den bør jeg jo ikke avle på alligevel vel :(
Det er bare så pokkers svært at aflive kyllinger, Øv øv :'(
Hilsen Pernille
-
Har ikke selv prøvet at rette ben 2 gange, men hvis den gør som du beskriver, - puster sig op, er lidt mere stille osv så tyder det på at den ikke har det godt.
Snup en rosensaks og afliv den med et klip i nakken over skraldespanden så er det hurtigt overstået.
-
Kyllinger og høner skal være rigtig, rigtig dårlige, får de viser tegn på mistrivsel.
Du skriver at den puster sig mere op i fjerene end de andre? Virker også noget mere forsigtig og ryster ligesom lidt i fjerene??
Jeg tror, den har det rigtig skidt, jeg ville nok aflive, men jeg har jo ikke set kyllingen "live".
-
Jeg afliver den. Der er ikke noget at gøre ved det :(
Puh ikke sjovt, men det må jeg jo vænne mig til hvis jeg skal til at lave kyllinger hvert år. Der vil jo nok altid være nogen som ikke klarer det af den ene eller anden årsag.
Bliver man mon mere hårdhudet med tiden??
-
Bliver man mon mere hårdhudet med tiden??
Næppe. Ikke for mit vedkommende i hvert fald. Rigtig trist med din kylling i øvrigt *t. Jeg har selv en araucana med forkert benstilling, og jeg tænker ind imellem om det går an at lade den leve, for den halter meget, og benet sidder temmeligt skævt. Men hønekyllingen der nu er 2½ måned gammel følger flokken, sandbader, spiser og æder. Det går bare ikke lige så hurtigt når hun skal fremad.
-
Næppe. Ikke for mit vedkommende i hvert fald. Rigtig trist med din kylling i øvrigt *t. Jeg har selv en araucana med forkert benstilling, og jeg tænker ind imellem om det går an at lade den leve, for den halter meget, og benet sidder temmeligt skævt. Men hønekyllingen der nu er 2½ måned gammel følger flokken, sandbader, spiser og æder. Det går bare ikke lige så hurtigt når hun skal fremad.
Tanja@ jamen det jo ligesom med min. Den hopper også med rundt, men har også brug for at hvile sig ind imellem. Jeg synes det er for synd- tror også den lettere kan blive et "moppeoffer"
Jeg har nu ikke fået taget mig sammen til at aflive den endnu, men har tænkt at tage den forsigtigt i aften, når de er gået til ro.
Så jeg skal ikke regne med det bliver lettere så:-( Det tror jeg egentlig heller ikke det vil blive med kyllinger - de bare for små og nuttede.
Tror aldrig jeg vil egne mig til at avle til udstillingsbrug og skære hårdt væk på de kyllinger, der ikke lige lever op til standarden. Men samtidig kan jeg godt forstå dem der gør det. Markedet kunne jo ellers blive oversvømmet med skæve individer og racen blive udvandet med tiden.
Så det vist en balancegang ligesom med alt andet her i livet.
held og lykke med din kylling.
Vh Pernille
-
Bliver man mon mere hårdhudet med tiden??
man bliver måske nok en anelse mere hårdhudet med tiden, eller mere realistisk er det måske. Jeg syns heller ikke det er sjovt og komme ud til en lille kylling der ligger død, eller en der skal aflives.Et eller andet sted er det desværre bare sådan det er, og som du selv skriver skal de jo ikke gå og lide unødigt.
-
Som jeg tidligere har skrevet i Tanjas tråd om den halte kylling, så har vi en halvgammel høne, der tilsyneladende er kommet til skade i hoften som helt ung. Hun har i hvertfald haltet fra hun var hønnike (hun var ikke spagatkylling). Det ene ben er kortere end det andet og sidder ligesom løsere. Det samme sker hos mennesker, der får fjernet lårbens"kuglen" og derefter danner en slags falsk "hofteled" af bindevæv. Tror, det samme er sket med denne høne. Hun løber ikke så hurtigt som de andre i flokken men tager så bare hjælpemotor i anvendelse ved at bruge vingerne så hun flyver lige over jorden - mens benene går som trommestikker. På den måde kommer hun alligevel først frem til lækkerierne ;D. Hun har en fin status i flokken, er vist næstkommanderende. Hun sidder også på den øverste pind ved siden af hanen. Hun ser IKKE ud til at have ondt - så var hun blevet aflivet. Det er aldrig sjovt at aflive men det gælder jo uanset om det er slagtning eller pga sygdom/skader. For en sikkerheds skyld indgår hun ikke i avl - men jeg er ret sikker på at det er en skade. Og der er jo nogen, der skal lægge æg til madlavningen mens vi tager rugeæg fra ;).
Hvordan din kylling har det, hvis den er kommet til skade, kan jeg jo ikke udtale mig om - det er dig, der må vurdere det. Jeg vil så bare sige at det måske i det lange løb er lettere for dig at få det overstået og aflive hurtigt og smertefrit end at gå og være bekymret. Men det må være dig, der træffer valget om du skal se an et par dage eller gøre det nu. *t
-
Jeg synes ikke, det bliver nemmere, men som Jes skriver får man måske en form for mere realistisk tilgang, og ved at det bare skal overstås, det bliver ikke nemmere at skubbe med det.
*t trøstekram til dig.
-
Jeg bliver nødt til at smide en lille 'macho' kommentar ind her.
Hvis man vil have med kyllinger/høns at gøre er man nødt til at vænne sig til, at det er nødvendigt ind i mellem at aflive et individ, hvis aflivning er det bedste for pågældende individ. Kan man ikke selv, skal man have én 'ved hånden' som kan hjælpe. Jeg syntes det var hårdt de første gange, men har ikke problemer med det længere.
Spagatben forsøges rettet til inden for de aller første levedage (1-2 døgn fra klækning). Lykkes det ikke er det den hårde vej. Og er der 'tilbagefald', hvilket jeg endnu ikke har oplevet, så er der ikke noget nyt forsøg.