Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Trines efter 05 Juni , 2012, 18:32

Titel: lille sort bantam
Indlæg af: Trines efter 05 Juni , 2012, 18:32
Jeg har nu 8 ny-klækkede kyllinger hvor af 5 er nogle æg jeg fik af en fremmed og rasen er lille sort bantam. Det med at den er lille er helt rigtig, de andre kyllinger er dværg sussex og bantam kyllingerne er næsten halv størrelse af dværg sussex.

Mit spørgsmål er om der er nogle af jer som kender denne race ( der står ikke meget om dem i leksikon her på siden) Det jeg er interesseret i at vide er bare generelle oplysniger er om racen, såsom:
1. hvordan er de til at lægge æg?
2. har de specielle pasning behov?
3: flyver de?
4. kan det overhovedet betale sig at slagte dem (overskydende hane kyllinger) til spisning, de er jo så små, så er der overhovedet noget kød på?
5: andre erfaringer som i måske har med racen, som det vil være nyttig for en bantam nybegynder at vide?

Al info on racen er velkommen ;)
Hilsen Trine
Titel: Sv: lille sort bantam
Indlæg af: jes.l.h efter 05 Juni , 2012, 18:38
til spørgsmål 4 vil jeg sige. Hvorfor ikke?? Der er måske ikke meget kød på men et eller andet skal de jo bruges til. Duer er heller ikke ret store men smager fortrinligt. Resten af spørgsmålene kan jeg ikke svare dig på, men jeg vil gætte på at de små fugle kunne være ret gode til og flyve ;) Held og lykke med dem
Titel: Sv: lille sort bantam
Indlæg af: Finnloge efter 05 Juni , 2012, 19:27
Hei, mine sorte bantam er veldig gode verpere, men ikke når det er kaldt og minusgrader, da holder de pause. Ellers får de ingen "spesiell" pasning, det trenger ikke noe annet enn alle andre høns, men de er flinke til og fly så de bør ha en overdekket voliere. Jeg har aldri prøvet og slakte dem men vil tro at det vil være fint kød på unge haner.
Andre ting om Bantam som jeg har erfart er at verpingen er litt avhengig av hvilken stamme og hvilken farve du har, mine gul columbia verper ikke så mange egg som de sorte. Og så må du være veldig tidlig ute og ringmerke hønekyllingene (dersom du vil det) gjerne rundt 4 til 5 uker gamle, da de har veldig små fotringe.
Er det noe mer du lurer på så bare spør.
Hilsen Finn
Titel: Sv: lille sort bantam
Indlæg af: Trines efter 05 Juni , 2012, 20:08
Hej Finn
Tak for at du deler dine erfaringer med bantam racen med mig.
Jeg vil gerne høre dig om dine lægger æg i redekasser eller om de "bare" lægger dem rundt om på jorden? Det har jeg nemlig hørt at denne race kan have en dårlig vane med.
Hilsen Trine
Titel: Sv: lille sort bantam
Indlæg af: Frank H. Kristensen efter 05 Juni , 2012, 23:26
1: Vi har også haft Bantam i Vildtfarvede og den store æglægger er de ikke selvom de lægger fint med æg om sommeren.
2: Jeg synes ikke de krævede så meget ekstra pleje i forhold til andre hønseracer. De skulle måske have lidt mere plads per individ for at få den helt store flotte hale og om vinteren skulle de måske have hagelapperne og øreskiverne smurt med vaseline for at frosten ikke ødelagde dem eller der gik svamp i øreskiverne. Desuden skulle kyllingerne lige have en ekstra uge med varme, men ellers nej.
3: De flyver meget godt vil jeg sige og ved hvordan man gør. Det bedste at gøre er at vende dem til en del som kyllinger for så flyver de ikke over hvad som helst når de bliver voksne.
4: Der er jo ikke ret meget kød på disse dyr og så alligevel for de har meget mere kød på brystet end man umeldbart skulle tro. Det vi gjorde var at skære skindet op ved lårene og på brystet og så skære lårene og brysterne fri. Ret meget andet finder man ikke på dyret. Når skindet mangler skal kødet tilberedes lidt anerledes for ikke at blive tørt. Derfor vikler vi bacon omkring, bruger det i gryderetter, marinere det eller laver det til fars. På denne måde smager det fint uden at tøre ud.
5: Hanerne kan være særdeles aggresive og derfor skal de kæles med en del som kyllinger hvis man da ikke vil have en hane der går på en hele tiden. De sorte skulle ikke være så slemme som de andre variateter, men kan godt finde på det alligevel. Dem der ikke havde temperamant hos os befrugtede heller ikke for godt. Derfor ente det altid med at de ikke blev brugt i avl alligevel.
Hanerne kunne vi fint sætte sammen efter avl, men hønerne kunne nogle gange være lidt efter hinanden og derfor kunne der godt gå lidt længere tid før de accepterede hinanden og der blev ro i hønsegården.
Vores lage for det meste æggene i redekassen, men kunne godt finde på at lægge dem i løbegården hvis det var godt vejr.
Titel: Sv: lille sort bantam
Indlæg af: Finnloge efter 06 Juni , 2012, 13:44
Angående verping rundt omkring så hender det at de legger ett egg ute i volieren, men det jeg gjør er at jeg setter inn små plastbøtter som jeg har laget ett hull i siden på, og som fungerer som verpekasser. Der har jeg i sagespon og ett lite plastegg (lureegg som kan købes hos america) og dermed lærer unghønene at eggene skal være i reden, og ikke rundt omkring.
Det er viktig og sette inn reden mens hønene er unge og ikke har begynt og legge egg enda,og så er bøttene/redene enkle og rengjøre.
Hilsen Finn