Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Tanja Pedersen efter 27 Maj , 2012, 20:40

Titel: Hundeangreb!
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 27 Maj , 2012, 20:40
Jeg er rasende, jeg er rødgløende, jeg er helt vanvittig meget op at ringe!!!! Vi sidder og ser tv med havedøren åben, pludselig skriger hønsene i haven, hanen Jokke kommer flyvende hen over terrassen og lander med et plask i havedammen! To hunde kommer væltende op på terrassen. Mig efter dem, fortryder, løber tilbage. Jokke kan svømme! Høns kan svømme!! :o /o Jokke kommer svømmende hen til mig, men jeg får fat i halskraven på ham, og plukker ham halvskaldet. Han skriger og svømmer væk. Lars kommer ilende med et net. Mig på strømpesokker efter hundene (alt det her sker vel på 30 sek.), ned af vejen mod den forbandede lejrskole. Får fat i en af hundene - de er legesyge, og ikke aggresive - mine høns' held! Ejeren kommer løbende, en ung mand. Han er stærkt chokeret. Hundene skulle ind i bilen, de var på vej hjem, da de var stukket af fra ham. Jeg gløder..., han vil komme tilbage når han har fået styr på hundene. Tilbage og tælle. Der mangler 2 høns. To af de hvide mangler. Den unge mand kommer tilbage. Han er virkelig undskyldende, hatten af for det, men det hjælper ikke mig og mine høns. Vi leder og leder og leder. Jeg kalder og kalder, ingen høns. Pludselig er Donna tilbage, pyha. Faderen til den unge mand havde fundet hende i skoven, liggende op af et hegn og trykke sig. Lidt efter kommer Lars med Nuggi. Hun var rendt ind i værkstedet og havde lagt sig mellem to reoler. Hun er dybt chokeret, Donna virker ok. Tæller resten af hønsene, de er der allesammen. Pyyyyha. DENNE gang slap jeg og hønsene med forskrækkelsen, men hvad med NÆSTE gang?! Jeg er rasende, frusteret og.... uha jeg er vred >:(.

Her er billeder af Jokkes fjer i havedammen og af Jokke efter badet. Det var noget af et syn at se en stor maranhane komme flyvende over terrassen og mavelande i havebassinet! :o Jeg håber ikke hønsene har taget skade, jeg kan intet se på dem. Lars ødelagde i øvrigt vores fiskenet i manøvren på at fiske Jokke op, og det sagde han også til menneskerne, men der var ingen tale om en erstatning. Nu i bagklogsskabens lys, skulle de selvfølgelig have betalt for et nyt net.
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Ankerine efter 27 Maj , 2012, 20:49
Jeg kan godt forstå at du er tosset. Måske var det på tide at få talt med lejrskolens ejere om et regelsæt, da I jo også skal kunne bo der...
Ang. Jokke, så kunne du måske samle fjerene og lave en lille toupé eller lidt feather-extensions? - bare så han forfængelighed ikke tager skade *f
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Helle K. efter 27 Maj , 2012, 21:27
Jeg må desværre gentage mig selv.

Det er f.... ikke ok, at jeres idyl og jeres humør skal ødelægges af den lejrskole...hver weekend.

Godt - der ikke skete nogt med dyrene

Kan Jokke ikke lære Frede at svømme, det kunne måske være godt for hans ben og fødder ::)
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 27 Maj , 2012, 21:45
Ja, der er flere og flere ting der samler sig sammen. Jeg er ved at være godt træt af det. Jeg har oven i købet invisteret næsten 500 kr. i et havehegn og tentorpæle, som står og ser grimt ud foran hønsegården, men hvor hønsene bliver lukket ud i, når jeg ved at der er ankomst og afrejsedage hos lejrskolen, fordi jeg er panisk angst for at de skal blive kørt over.

Pyha, jeg blev bare så frustreret da hønsene ikke kunne findes, og chokeret over at Jokke faldt i dammen. Jeg var faktisk på nippet til at springe i efter ham. Havde Lars været 5 sekunder længere om at komme tilbage med nettet, var jeg sprunget i ::).

Det kommer jo også bare oven i alt det andet. Vores lille hunkat har ikke været hjemme siden torsdag nu. Hun har været væk 2 nætter før, men ikke 3 :(. Og så er der jo stakkels Frede, der stadig ligger noget så sløj på badeværelset og er ked af, at være helt alene og sløj på samme tid /d.

@Kirsten. Jeg tror ikke Jokke er så forfængelig at han ikke kan undvære lidt halskrave. Jeg ser det nu som en stor tillidserklæring at han valgte at svømme hen til mig, da han faldt i. At jeg ikke kunne fiske ham op på en værdig måde, var godt nok pinligt :-[.
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: JanR efter 27 Maj , 2012, 22:32
Syntes at huske du lagde billeder ind af jeres ejendom /o Superflot sted /o.
Men nu syntes jeg efterhånden osse man har læst lidt for meget om den lejrskole /d /d.

Der må da for hunden være nogle Voksne mennesker der står for det sted!!!!.
Det kan da ikke passe at i skal ha hegn/strøm og jeg ved ikke hvad bare for at ha dyr på jeres egen grund.
Det kan ikke være rigtigt at i skal finde jer i alt det der.. I må godt nok have en aldeles go tålmodighed begge 2 :).. Håber godt nok i finder en løsning på alt det væsen.
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 28 Maj , 2012, 16:57
Jeg må skrive til LM igen og spørge om de ud over at skrive, at man skal køre max 20 km/t også skal føre evt. hunde i snor. Før eller siden vil det jo gå galt. Det der er mest bekymrende vedr. hunde er, at mange opfatter det som vores egen skyld hvis en høne bliver taget, fordi vores høns går frit. På Facebook hvor jeg også har skrevet om episoden, er der en der spørger om vi ikke kan hegne vores grund ind, men nej! Vores høns befinder sig på vores grund, så må andre sørge for at holde deres på deres grund (mener jeg).

Alle høns og hane er i god behold. Den hvide høne der mistede nogle fjer til hunden er stadig lidt skræmt, og kom først sent ned fra pinden i morges, men spiser og drikker normalt.

Bassinet Jokke landede i er for nylig blevet udvidet til at være 160 cm dyb, så godt han kunne svømme. Jeg var som sagt halvvejs i baljen, da Lars heldigvis kom med et net ;).

Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: kristiank efter 28 Maj , 2012, 21:44
lm tjaa de har jo gode forbindelser til at, hytte derres skind, og hvis du ikk er en af dem er du lovløs desvære
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Marianne Vedel efter 29 Maj , 2012, 07:26
Det er da godt nok en alternativ opfattelse, at I skal hegne grunden ind for at andre kan holde deres hunde m.m. vær fra jeres grund!
Vi er lidt i samme situation, vi har en grusvej (som vi ejer), naboen benytter den for at køre ind til deres hus, fint nok, det vidste vi, da vi købte. Men så søgte konen om dispensation til at åbne galleri, og sørme om hun ikke fik det på trods af lokalplanen. (Det hjælper nok også, at hun er gift med vores kommunaldirektør).
Det har betydet, at vi har bidt i det sure æble og hegnet de grunde, der ligger på den ene side af grusvejen, for vi var hammertrætte af fremmede mennesker, der kom (også når galleriet var lukket), for de havde jo set hønsene og kyllingerne, og mente sådan set, at de bare kunne komme og kikke med deres børn. Jeg har da tit undret mig over, at de troede, at vores have var til fri afbenyttelse, og at nogen endda tillod sig at blive lidt småfornærmede, når jeg spurgte, om jeg kunne hjælpe dem med noget i min have.
Nå det var lige lidt galde, der blev lukket ud.
Tanja, du har min allerdybeste medfølelse, man bliver bare så harm over andres mangel på omtanke. *l *t
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Berit Linea efter 29 Maj , 2012, 08:37
Jeg føler med jer. Hvor dybt frustrerende ikke at have sin grund i fred, og at ens dyr ikke kan være i fred når de går på egen matrikel.  *t /f øv
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: kristiank efter 29 Maj , 2012, 08:43
tanja de må have en godkendelse til udlejning, givet af komunen, i forbindelse med denne tilladelse er der sikkert en note /betingelse omkring nabo gener. måske du skulle kigge lidt på det
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: randi nielsen efter 29 Maj , 2012, 21:47
det forstår jeg ikke, at de skal drive forretning ved at køre på jeres private vej, det giver da en herligheds forringelse af jeres hus, var det i høring, nu er det vist journalisternes tur! mvh randi
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: randi nielsen efter 29 Maj , 2012, 21:49
den var til marianne
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 30 Maj , 2012, 07:38
@Marianne: Ja, det er da bare ærgeligt at bo et dejligt sted og så har naboen "erhverv" :-\. Vi er ude for lidt af det samme som det du beskriver, nemlig at nogen føler de har ret til at gå ind og se på høns og kyllinger. Da vi havde heste stående gik de også ind på grunden og hen til hestene for at give dem græs, og sidste år fandt vi et hold 1. G'ere på rustur stå og ryge i vores redskabsskur :o. De kvitterede for vores opdagen af dem ved at lave dørfis kl. 0.30 om natten >:(.

Jeg føler med jer. Hvor dybt frustrerende ikke at have sin grund i fred, og at ens dyr ikke kan være i fred når de går på egen matrikel.  *t /f øv
Ja, det er skisme dybt irriterende /d.

tanja de må have en godkendelse til udlejning, givet af komunen, i forbindelse med denne tilladelse er der sikkert en note /betingelse omkring nabo gener. måske du skulle kigge lidt på det
Lejrskolen har eksisteret siden 1977, så alt er nok på plads. LM er meget inde i reglerne og har styr på papirer m.m. Pedellen og bestyrelsen er meget flinke mennesker, og de har sendt en kopi af den e-mail de sendte til udlejerne der kørte svinsk i sidste uge. Der står ordret "Hvis i fremover, ønsker at bruge Birkedal - så må denne hensyns løse kørsel ikke finde sted. - det må i love os - ellers er det et NEJ - til udlejning til jer fremover !", så de gør i hvert fald hvad de kan for at bevare det gode naboskab. De kan jo ikke gøre ved at nogen af og til opfører sig rigtig dumt, ud over det de har gjort her.
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: jes.l.h efter 30 Maj , 2012, 15:53
det er i det mindste rart at bestyrelsen og pedellen forstår jeres situation. Ellers var det nok slet ikke til og holde ud
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: JNTS efter 30 Maj , 2012, 16:46
Den lejrskole må sqisme udlevere et regelsæt for hvordan man opfører sig når man lejer deres lokaler!!

Vi har selv måtte hegne haven ind for at undgå at hundeklubben der træner agillity på sportspladsen op af vores have, lufter/socialiserer deres hunde i vores have  <B

De mente helt klart at deres hunde da skulle socialiseres, dvs. have lov til at løbe løs og lege ibland, uagtet at de løb ind i vores have til vores hunde og katte, og nu fjerkræ.
Blev mega mopsede da jeg fortalte min holdning omkring at lade hunde gå løs man ikke har styr på  >:(

Men hegnet måtte op da problemet fortsatte... nu hygger de sig i stedet med at lade deres hunde gø uhæmmet når de træner  *s
Titel: Sv: Hundeangreb!
Indlæg af: Helle K. efter 30 Maj , 2012, 18:17
I Birkedals regelsæt for ophold i lejren, står der intet om, at man ikke må køre og opføre sig "råddent" på vejen og områderne omkring lejren - det burde de måske få tilføjet. Mange vil sikkert sige, at det skulle være unødvendigt, men åbenbart ikke >:(

God fornøjelse Tanja - jeg kan se, at Birkedal er udlejet hver weekend i hele juni/juli :-\