Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: martinlaursen efter 27 Maj , 2012, 19:48
-
Hej alle.
Jeg har haft høns et par måneder nu og de har gået inde. Skal ha lavet en hønsegård nu til dem. Hvis jeg laver det med indhegningspæl og 4 tråde med stød i en højde på 90 cm. Kan det ikke holde dem inde. De vil blive lukket inde om natten.
Mvh.
-
Det omtalte el-hegn er fint, hvis man vil holde ræven væk. Jeg bruger selv el-hegn, og ræven har aldrig gået gennem dette hegn.
Men det er bedst at sætte hønsevæv/hønsetråd op på indersiden, for at holde hønsene i gården.
Med kun el-hegn, vil de selv efter en tid hvor de har lært at der er stød i tråden, blot bøje sig og smutte under.
Det er sjældent at høns har respekt for el-hegn. Så skal det være en type el-net som America forhandler.
-
Præcis ..... hvis hønsene her på matriklen dribler uden for hegnet er jeg altid spændt på om de lever længe nok til at komme ind igen .
Så jeg anbefaler hus og gård til høns og så udgang under opsyn bag elhegn ..... det ikk 100 % sikkert ... meeen det nu så hyggeligt når de hjælper til i haven.
-
ok, tak for svarene. er det nok med noget hegn på 1 m? har jeg nemlig noget af. de går 6 høns inde i et rum med god dagslys og 14m2
-
1 meter højt hegn, vil for lette racer være alt for lavt. Men f.eks. mine Orpington (og andre tunge racer) kan sagtens holdes bag sådan et hegn.
Så det kommer an på hvilken slags høns du har ;)
-
jeg har den gammeldags brune høne.