Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Lillemor skruk efter 24 Maj , 2012, 23:17
-
Da min hane døde, skyndte jeg mig at lave en rugemaskine, og lagde 28 æg i, så vi måske kunne få en ny hane med det samme gode sind.
Men da tiden var gået + et par dage, og vi stadig ikke havde fået kyller, så lavede jeg hul i luftlomme enden og kikkede, men fandt kun 2 kyller og de var døde. :'( :'( :'( :'(
Så nu sidder jeg bare tilbage med 3 børn der er kede af det og en tom kyllevukkestue i køkkenet, som bare skal ryddes og fjernes igen. :'( :'( :'( :'(
-
Trist, håber ikke du har mistet modet på af skaffe befrugtede rugeæg eller måske nogle daggamle kyllinger til "vuggestuen" i køkkenet.
-
Ja, og ellers skulle en hane vel ikke være det sværeste at opdrive . Også med rart sind :police:
-
Du kan da købe lidt daggamle kyllinger hos mig..de er så småt begyndt at klække. Der kommer Brahma og Orpington.. ;)