Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Anne Grethe efter 18 Maj , 2012, 19:56

Titel: Ældre hane sammen med kyllinger?
Indlæg af: Anne Grethe efter 18 Maj , 2012, 19:56
Hej! Er der nogen som kan svare mig på, om det er muligt at sætte en 2 år gammel hane (Guld Brakel) sammen med 8 kyllinger (Lys Sussex) på 8 uger? Der er ingen høne. Kan det lade sig gøre?
Titel: Sv: Ældre hane sammen med kyllinger?
Indlæg af: Ankerine efter 18 Maj , 2012, 20:19
Her har vi haft mange gode oplevelser med unghaner og varmefri kyllinger, så hvorfor ikke en "voksen" hane? Du kunne jo prøve under skarp observation her i weekenden. Vores unghaner har endda varmet de små søskende *p.
Titel: Sv: Ældre hane sammen med kyllinger?
Indlæg af: Anne Grethe efter 18 Maj , 2012, 20:28
Tak for svaret. Jeg prøver i morgen sidst på dagen, så der ikke er så længe til "kyllinge-sengetid". Jeg mener også at kunne huske, at min far hentede daggamle fasankyllinger et sted, hvor han fik en dværghane med. Denne lille hane passede hele flokken indtil de kunne sættes ud... :D
Titel: Sv: Ældre hane sammen med kyllinger?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 18 Maj , 2012, 21:58
Velkommen på forum, Anne Grethe :D
Held og lykke med projektet.
Titel: Sv: Ældre hane sammen med kyllinger?
Indlæg af: Anne Grethe efter 23 Maj , 2012, 18:33
Det gik fint med den ældre hane sammen med 8 uger gamle kyllinger. Første dag var han lidt skræmt (nyt sted - nye room-mates), så et par dage hvor han ignorerede kyllingerne, og nu går de fint sammen. Tak for Jeres svar... :)
Titel: Sv: Ældre hane sammen med kyllinger?
Indlæg af: thorleif efter 23 Maj , 2012, 19:46
Haner er udmerkede pedagoger, de bedste (synes jeg) er dvaerg-cochin haner.