Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: bokbok123 efter 15 Maj , 2012, 20:33
-
Så har jeg fået høns. Var ovre ved maxsø, og skulle så have min 3 Faverolles, men da vi kiggede på dem sagde han: "Dem skal du ikke ha', de ser dårlige ud", og så gik vi hen til en anden stald, hvor der gik varmefri Lys Sussex, Gul Sussex og Gul Orpington. (Alle i stor). Så dem fik jeg lov til at tage én af hver af. Jeg fik også lidt startfoder med, men skal over og hente mere i morgen, plus strøelse. Plus at jeg fik en vandautomat med. Det blev 250,- som jeg så skal betale ved at arbejde for ham.
Nu har jeg høns! Jeg kan slet ikke fatte det af bare glæde... /o
-
Tillykke med dem, så må du have rettet din underskrift ;D
-
Jep..
-
Tillykke med dem <I
-
Ja, tillykke - det er sådan en dejlig fornemmelse /o.
-
TILLYKKE
gætter på at din hønselykke kommer til at overgå selv din vildeste fantasi ;)
<M det har været hyggeligt at følge alle dine forberedelser /o
-
Stort tillykke med dem.
-
Mange tak alle sammen. De er så flotte..
-
<P <P <P tillykke <M
-
I dag har vi været ude i Bangs Hønniker og købe 2 hønniker(Isa Brown), med den begrundelse at vores kat jagter de små høns. Jeg snakkede med Maxsø, og han sagde at jeg ikke skulle blive blive overrasket hvis der i morgen ligger 3 blodige klumper. Jeg har da godt set at de 2 løb efter de små, men jeg håber da ikke at de bliver slået ihjel. Hvad siger i?
-
I dag har vi været ude i Bangs Hønniker og købe 2 hønniker(Isa Brown), med den begrundelse at vores kat jagter de små høns. Jeg snakkede med Maxsø, og han sagde at jeg ikke skulle blive blive overrasket hvis der i morgen ligger 3 blodige klumper. Jeg har da godt set at de 2 løb efter de små, men jeg håber da ikke at de bliver slået ihjel. Hvad siger i?
det er et farligt projekt, du har begivet dig ud i. Isa hønniker på vel en 18-20 uger og så tre små lige varmefri kyller :o :-\ - det tror jeg ikke går godt /d
Sig mig lige - hvordan har du indrettet kyllingernes leveforhold? De er da alt for små til at gå, hvor kattene kan komme til dem
-
Jeg tror også at du skal skille dem fra hinanden - og katten. Det er jo ikke sjovt hvis det går galt. Hvor gamle er dine kyllinger? Hvorfor tror du at det hjælper på katten at købe flere høns?
-
Ankerine: Det var min fars idé at købe de extra høns, da de så kunne beskytte de små.
-
Tjah, æglægningshybrider er ikke kendt for deres venlige sind eller yngelpleje. Du skal nok holde MEGET øje med dem hvis/når de går sammen.... Hvis jeg var dig, ville jeg beskytte mine kyllinger med alle midler, evt et bur, indtil de kan klare sig mod katten. Katten skal nok lære det når hønsene er voksne. Men inden da er de bare små lækkerbidder :o.
-
Jeg må sige som de andre: Skynd dig lidt at få lavet et kyllingesikkert bur til kyllingerne. Jeg mistede 2 kyllinger for nylig som blev hakket ihjel af de voksne høns. Det er et rigtig trist syn at finde en lille kylling med tarmene hængende ud af numsen :(. Jeg skriver ikke dette for at skræmme dig, men for at sige, at det kan gå rigtig galt med store høns sammen med små kyllinger. Har du ikke et kaninbur eller måske drivhuset hvis der ikke bliver for varmt, ind til du finder en god løsning?
-
Johnas - må vi høre, hvordan det går i din hønsegård?? *k *k
-
stort tillykke med dine høns...rigtig gode racer /o
-
Hej allesammen. Jeg har sagt forkert, for de er altså ikke små. De har forskellige størrelser, men jeg ved ikke hvor gamle de hver især er, så.. Men det går rigtig godt med dem. Vi er igang med at lave ordenlig hønsegård, den er næsten færdig. Og med hensyn til mit minidrivhus, går det fortrinligt. Der er: tomat, solsikker, chili, peber, bønner og meget andet. Selvforsyningen er jo komplet nu. Det er så dejligt endelig at have høns... :)
-
hvor er det dejligt at høre, at hønsene har fundet ud af det sammen /o
...og så synes jeg, at det er så skønt, at du interesserer dig for selvforsyning og dyrker dine egne grøntsager og "høster" dine egne æg. /o /o
-
Det var godt de kunne finde ud af /o Super med planter ;D
-
Hønsene lever op til deres krav, de æder alt de vi andre ikke kan/gider spise. De har nu smagt: agurk, salat, ris, ukrudt, vandmelon og endda frøer! Vi var igang med at klargøre badebassin da jeg så en masse frøer svømme rundt. Jeg tog dem op i en spand med vand og kastede så den første frø ind til dem, VILD kamp om den, hvorefter jeg smed de andre ind til dem og hønsene gik mætte i seng den dag kan man vist roligt sige...
-
Det er ulovligt at fodre dine høns med frøer, ligeledes vil jeg gå så langt at sige det er moralsk forkasteligt. Alle danske padder er fredede, uanset art.
-
Det er ulovligt at fodre dine høns med frøer, ligeledes vil jeg gå så langt at sige det er moralsk forkasteligt. Alle danske padder er fredede, uanset art.
Jaeh..det er de - men det tror jeg ikke, at Johnas er klar over. Vi skal lære så længe vi lever, og når man er 14 år, så er der mange ting at lære endnu - så der er ikke noget moralsk forkasteligt i at lave en fejl ;)
Mine høns er også heeelt vilde med frøer Johnas. Finder man sådan en fætter, så er der fest- hønsene er nemlig ret lige glade med fredningslovgivning
-
Overhovedet ikke, alle laver fejl, og vi skal lære hele livet. Derfor skrev jeg netop det var ulovligt.
Jeg finder det ret makabert at fodre høns med frøer, det er bare min holdning, derfor finder jeg det forkasteligt. Det er min mening.
-
Godt at du fandt en løsning & tillykke med hønsene /o
-
Mange tak for alle lykønskningerne. Gæt hvad min storebror overraskede mig med: Hønsenes første æg! :) Det var rigtig fint, og jeg uploadede straks et billede af på Facebook. Men jeg ved ikke hvordan man lægger dem herind? ??? Jeg synes det var meget sjovt de lagde det lige på Grundlovsdag..