Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: MonaKu efter 18 April , 2012, 19:27
-
Jeg har en laksefarvet faverolles - hun er en stabil skrukhøne. Hun blev "mor" til 7 Blomster sidste sommer. Hun er skruk igen. Hvad kan jeg tillade mig at tage for hende?
Jeg har ingen haner og ønsker heller ingen.
Vi vil bare gerne spise æg fra vores fantastiske fritgående høner, uden at æggende bliver "forvarmet".
Mvh
Mona
-
Hej Mona,
Jeg ville tage det samme som for en høne i æglægning. En skrukhøne lægger jo æg når hun ikke er skruk mere, så jeg ser det kun som "ekstraudstyr" at hun også kan ruge kyllinger ud :D.
-
Hej Tanja.
tak for dit svar...jeg er dog stadig i tvivl om hvad en høne som hende koster. jeg har kun et lille hobbybrug og har "fået" de fleste høner.
Jeg kan vende den om, og sige, at jeg har forhandlet 3 Røde Amerikaner hønikker for skrukken - men har jeg taget for hårdt fat? Jeg vil helst ikke snyde manden.
Mvh
Mona
-
Faverolles er efter min erfaring som regel i ret høj kurs. Jeg ville tage et sted mellem 100 og 150 kr. for hende (afhængig af hendes alder).
-
Mona...din Faverolles er en sjældenhed, da faverolles meget sjældent skrukker.
Jeg synes bestemt ikke, at du snyder manden med de tre amerikanere...måske endda han mener, at han gør en ovenud god handel.
-
Damm!! Så har jeg netop skidt i nælderne. Jeg lagde en besked til køber for 5 min. siden, hvis jeg fik 2 hønikker - så kunne han få favrolles (skrukken) og en Welsumer (æglægger) med i handelen.
Heldigvis har køberen tidligere foræret welsumerne til mig og kun været meget generøs på mange andre måder - måske det er på tide jeg giver lidt af samme skuffe.
Mvh
Mona