Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: jane efter 22 Marts , 2012, 13:38
-
Har lige brug for lidt hjælp.
Min stor silke har siden i morges gået rundt i hønsehuset ligesom hun ikke kan se -hun gokker lidt på væggen ligesom hun ikke helt kan finde ud af hvordan hun kommer ud?
Måske har hun lidt snask i øjne og de er ligesom lidt våde at se på.
Hun er meget stille. ER der nogle som har et bud på hva der kan være galt - og hva jeg kan gøre ????
Har taget hende indedørs nu - så hun kan få lidt varme og så hun ikke bare går frem og tilbage oppe i hønsehuset. Hun går/ står i et stor kaninbur, hun siger nu ikke noget til det.
Håber at der er nogle som kan hjælpe. hilsen jane
-
Svært at sige Jane.
Håber at hun kommer sig ved alm. Kærlig pleje
-
hejsa lene.
ja det håber jeg at hun gør - hun er sådan en fin silke. jane
-
Er der slet ingen som har et bud på hva der kan være galt ???Har badet hendes øjne i camilliete-
Kan en høne have feber ?? Syntes at hun virker meget varm - når jeg sidder med hende?
jane
-
hvis hun har feber, er varme ikke det bedste, men det lyder som om hun er forkølet/øjen betændelse, og camillete er godt til de milde tilfælde, men jeg ville kontakte dyrlægen og få øjendråber hvis ikke hun skal gå til
-
Hvordan står det til med hønen,
Jane ?
-
hejsa.
det går lidt bedre nu -hun har øjenbetændelse og jeg har fået noget creme til hend som jeg skal smøre hende med 2 gang om dagen - hun har dog stadigvæk meget lukket øjene- men håber at det hjælpe i løbet af nogle dage. Tak fordi du spurte til hende. jane