Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Lærke M. P. efter 17 Marts , 2012, 18:11
-
Antal uprovokerede angreb på forsvarsløse høns gående på privat grund idag: 2
Uhhh, jeg går snart hen og bliver MEGET ubehagelig!
Kom hjem til en bunke fjer og 2 høns der har været ofre for noget der nærmest kun kan være naboens F*****S MØGKØTER!
AARGH! /1 >:( /f
<W <W <W
-
det var sgu da træls Lærke *t
-
Ja :(
og den ene af de 2 er silkehanen, og den anden min fineste hvide silkehøne :'(
-
Her er det naboens forbandede katte der sidder og stirrer næringen ud af mine kyllinger. Det er da irriterende at man ikke bare kan lade dem løbe frit i sin egen have.
Mvh.
Bjarne.
-
Ja det må man sige :( Jeg tør slet ikke lukke mine kyllinger ud uden indhegning eller opsyn. Jeg stoler ikke på hverken hund eller kat, når det kommer til sådant nogle små størrelser
-
Min stakkels silkehane efter overfaldet :'(
-
Øv altså hvor synd for hønsene og dig >:(
Har hunden haft fat i halefjerene på din hane- han ser da ud til at mangle det meste af halen :(
Håber de kommer sig efter forskrækkelsen - også din høne.
Her går vores høns i et område af haven, der er indhegnet med 1 m. grønt havehegn samt diverse hække bag det meste hegn. Det udelukker jo ikke hverken hund eller ræve, men vi har heldigvis aldrig haft nogle ubudne gæster. Når vi er på arbejde og væk er de dog i deres sikrede hønsegård med højt hegn og overdækning.
Vh Pernille
-
Aj mand!!! Det ligner bare ikke noget.. Jeg synes altså, at du bliver nødt til at tage en alvorlig snak med naboen, det duer bare ikke... Desuden er det uopdragne hunde og typisk dumme ejere, der bare lader hundene lufte sig selv. Sidste alternativ er lidt drastisk, og mange er nok lidt imod, men hvis ejermanden ikke vil gøre noget ved det, kunne du fx.. Aflive en høne/hane, binde den til et hegn med stød i, og når hundene kommer og tager fat, får de stød! Ikke en anbefalet løsning, men det er trods alt dine husdyr, det går ud over.. Hundene dør selvfølgelig ikke af det, men får sig et gevaldigt chok.. Med dette i mente vil jeg gerne understrege, at jeg mener, at det er EJEREN, der er noget galt med...ikke hundene :)
-
Ja den med en stødende død høne er effektiv, vi har ikke haft besøg af ræven efter vi begyndte med det for et par år siden, måske det snart er ved at være tid igen ;)
-
Tak for rådene :)
Hanen virker ikke påvirket her et par dage efter, bortset fra den mishandlede hale.
Hønen halter ikke mere, og det ser ud til at såret er ved at heles. Der er ihvertfald ikke mere blod :)
Hvis jeg ser hunden igen, vil jeg fange den og tage den med på et besøg hos ejerne, og hvis ikke det virker, tror jeg at jeg vil prøve med den elektriske høne.
-
Hvis du kan fange kræet og overbringe den til ejeren sammen med en regning for dyr/dyrlæge ville det måske hjælpe. Det værste må dog være når du ikke 100% ved om det er naboens hund. Men det kan en høne med stød i måske opklare. Evt så luft tanken for naboen uden og fortælle dem at du tror det er deres køter der står bag
-
Hvis du kan fange kræet og overbringe den til ejeren sammen med en regning for dyr/dyrlæge ville det måske hjælpe. Det værste må dog være når du ikke 100% ved om det er naboens hund. Men det kan en høne med stød i måske opklare. Evt så luft tanken for naboen uden og fortælle dem at du tror det er deres køter der står bag
God ide