Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: vbruun efter 03 Marts , 2012, 08:36

Titel: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: vbruun efter 03 Marts , 2012, 08:36
- alt om RCom 50 .

Gerne både godt og skidt.
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: Tjørnemosegård efter 03 Marts , 2012, 08:59
Jeg har lige startet min nye Rcom 50 Pro for første gang. Bruger det forprogrammerede rugeprogram til høns. Alt virker perfekt. Den er nem. Foreløbig kun et kritikpunkt: "Den kan ikke lave kaffe".
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: Lene Kongstad efter 03 Marts , 2012, 09:40
Ellers søg og du skal finde.
Der har været super mange gode tråde om de R-com maskiner, så mon ikke der der dukker en masse op hvis du sktiver det i søgefeltet ?
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: Peter Agger efter 03 Marts , 2012, 11:14
Et godt råd:

Stik føleren fra et "digital incubator thermometer" (kan købes hos Amerika for små 200 kr.) ind under låget i rugemaskinen.

Det er nemlig ikke sikkert at temperaturen svarer til det der står på displayet, og så kan den calibreres på plads, (ifølge brugsanvisningen)
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: Tjørnemosegård efter 03 Marts , 2012, 12:28
I følge brugsanvisningen er kalibrering kun nødvendig ved særligt følsomme fuglearter.
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: vbruun efter 06 Marts , 2012, 19:22
Peter @ Jeg mener at ha læst at du har denne maskine.
Hvordan foregår det fra dag 18 ?...Tar man en del ud af den eller hvordan ?
Hvordan med rengøring ?...Jeg kunne godt tænke mig at se maskinen med låget åben.Har du foto af det ?
Det digitale termometer har jeg købt til min hjemmelavede maskine så hvis temperaturen kan drille i den kan man jo ligeså godt tjekke fra start.
:)
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: Peter Agger efter 09 Marts , 2012, 17:40
Ja, jeg har en r-com 50, men bruger den kun som klækker nu hvor jeg har en større rugemaskine også.
Men på 18/19 dagen satte jeg rulningen på of og hævede luftfugtigheden til 65. (Der var en anden tråd hvor der blev skrevet at den selv gjorde det også, men det gør min altså ikke.
Jeg har ikke lige et billede af den, men nede på pladen sidder der nogle små "stakitter" mellem hver række æg, som fastholder æggene mens bunden flytter sig. På den måde ruller æggene. De stakitter ta'r jeg ud på 19 dagen, så ikke kyllingerne skal starte med at løbe hækkeløb.
Titel: Sv: Fortæl mig lige ....
Indlæg af: vbruun efter 09 Marts , 2012, 22:34
Okay Peter.Tak for info :)