Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Linda Andreasen efter 07 Oktober , 2008, 21:51
-
Til jer som kan huske at jeg i foråret rugede et hold kyllinger ud fra nogle grønne æg .
Så er her et par billeder af de forskellige som kom ud af æggene.
Meget meget forskellige, kender ikke racerne, da de ikke er helt rene, men meget flotte det er de altså.
Den lyse brune og den hvide lægger grønne æg. Den sorte ligner en orpington
-
Altså Linda den der Einstein med fuldskæg er skøn at se på, men jeg synes ikke at den sorte ligner en orpington, for den har samme farve ben som min maran, men så mangler der jo fjer på løbene, det er aldrig til at vide hvad der ligger bag, men hvis ægene var grønne, så er det måske araucana blandinger.
-
:D Jeg tror der er Araucana gener i dem, Eienstain ( <H rigtig godt navn Ina) hun ligger grønne æg. Den sorte er enorm stor, nok næsten dobbelt så stor som en sussex
-
Det var da sært. Araucana'er har ærtekam. Ifølge alt, hvad jeg har kunnet læse mig til er ærtekam dominant overfor enkeltkam. Desuden skulle sandsynligheden for, at ærtekam-genet og blåskallede-æg-genet skulle nedarves hver for sig, være cirka 5 procent. Trods det ser jeg her en Araucana med enkeltkam, og en Brahma, der lægger blåskallede æg. :D
Tosset... :)
-
;D Tosset siger du ............ ;)
Naturen er forunderlig ;D 8)
-
Jeg har set en del araucana'er med enkelt kam. Jeg skal da ikke kunne sige om de har været 100% rene men det var ihvertfald det eneste der var atypisk for dem.
Hvis jeg husker rigtigt så fik Lone aasted (herinde fra) taget sine araucana høns af ræven og skulle starte op igen med samme race. Hun købte vist nok æg eller kyllinger fra andre udstillere og der kom bla. kyllinger med enkelt kam. Jeg fik også tilsendt nogen æg fra hendes høns og heriblandt kom der også et par stykker med enkeltkam.
Jeg skal ikke udstille og er sådan set ligeglad om de har rosenkam eller enkelt kam.
Men det kunne måske tyde på at lige netop araucana''er ikke er genetisk ens i forhold til kammen?? Eller er det simpelthen "bare" fordi at der engang er krydset anden/andre racer ind?
Danny
-
Ifølge skandinavisk fjerkræstandard skal de have en uregelmæssig ærtekam, fast, stigende bagtil.
en A-fejl er udpræget enkeltkam. Så de bør ikke bruges til videre avl.
-
Det er bare forvirrende. Man skulle jo tro, at når Araucana'er har enkeltkam, så har alle araucana'er enkeltkam, inklusiv alle deres kyllinger. Men jeg har selv en Araucana-Landhøns-krydsning, som bare ligner en Landhøne.
Det er hende her:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/252/normal_Oktober_08_121.jpg) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/252/Oktober_08_121.jpg)
Alle hendes helsøskende ligner Araucana'er, eventuelt med hale.