Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Adamjomaa efter 23 Januar , 2012, 17:10
-
Hej
Jeg har en lille overdækket hønsegaard, men til sommer regner jeg med at udvide den. Jeg regner med at banke nogen pæle i jorden og sætte hegn op imellem, men er det nok og hvor højt skal hegnet så være ??
Hilsen Adam :)
-
Hej Adam.
Det afhænger meget af hvilken race du har. Jeg har haft store tunge høns, hvor et 60cm. højt hegn var nok. Til gengæld kan mine araucanaer så nemt som ingenting hoppe op på taget af redskabsrummet, og det er 2,20 højt.
Mvh.
Bjarne.
-
Ok tak for hjælpen bjarne :D
-
Mine høns er dværg australops men min hane er rimelig stor :D
-
Hvis du har tænkt dig at overdække den nye (store), vil det være godt at kunne stå oprejst uden at slå hovedet. :)
-
Jeg ville, som Halldor er inde på, lave det højt nok til at du kan gå derinde, og så købe et overdækningsnet og smide hen over, med mindre du kan dække af med et rigtig tag (mit største ønske!). Jeg gav ca. 450 kr. for et overdækningsnet på 40 m2.
-
Lyder super :D