Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Tanja2000 efter 21 Januar , 2012, 19:00

Titel: Hjælp (æg på skidebrættet)
Indlæg af: Tanja2000 efter 21 Januar , 2012, 19:00
Hej i kloge hønse-hjerner
Vi har 4 unge høns der begyndte at ligge æg i starten af december. Desværre kniber det lidt med at finde reden, istedet sætter de sig på pinden og ligger ægget, med det resultat at 2 ud af 3 æg er smadret. Ja faktisk går de ind ved højlys dag i et helt tomt hønsehus og hopper op på pinden for at ligge ægget, så det er altså ikke fordi at alle reder er optaget at de bliver "tvunget" til at ligge deres æg fra pinden.
Et andet problem er at de andre høns er ved at få smag for de knuste æg. Når de ser et knust æg begynder de ivrigt at spise det.
Jeg har samlet dagens æg i en rede (læs: samlet æg fra skidebrættet) og håber på at det måske kan inspirerer dem, men kan jeg gøre mere? Eller er det noget de vokser fra?  ???

Hønse hilsner

Tanja :)
Titel: Sv: Hjælp (æg på skidebrættet)
Indlæg af: Patricia efter 21 Januar , 2012, 19:28
Prøv at ligge nogle snydeæg i rederne, det kan lokke dem til at lægge æg det rigtige sted.
Titel: Sv: Hjælp (æg på skidebrættet)
Indlæg af: Ege efter 21 Januar , 2012, 20:17
det gjorde mine osse i starten,
gode reder med halm og snydeæg (marmor æg)

nu er det kun engang imellem der ligger æg på savsmuldet , men efter de kun har tyndt lag i hønsehuset stoppede de osse med det
(ville nemlig ikke rive æg frem fra strøelsen og ikke ane hvor gamle de er )
så slut med tykke lag savsmuld 
sand og tyndt lag savsmuld er super