Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Duer, fasaner, vagtler, kalkuner og påfugle => Emne startet af: Storm-Olsen efter 15 Januar , 2012, 20:53
-
Så er manden vendt hjem med de hvide mookeer, som har været på deres første udstilling - i Nyborg og Omegns Fjerkræklub.
De har gjort det godt. Især taget i betragtning, at de i alle de år vi har haft dem, har avlet helt frit og uden indblanding.
Pointene fordelte sig med en enkelt på 95 og den dårligste på 91. Resten fik 93 eller 92 point, så det er da ikke så ringe.
Det meldes, at holdning og kappe var vældig godt, men at der er ønske om bedre lukkede rygge og smallere haler. Og ås advares der mod "kantvinger".
Ikke så skidt endda, næste led i planen er så at få bygget et nyt dueslag med ordnede forhold og styr på avlen.
Vi skal bare lige af med det gamle billardbord først? Nogen der mangler sådan et?
-
Ej hvor flot :)
Vil gerne høre hvad det billiardbord koster? kunne passe rigtig godt oppe i overstuen :)
-
Og igen tillykke med dem! Det var rigtigt flot gået - men de har jo også haft de bedste vilkår til at blive så fine! /o
-
Sådan det var da ikke så ringe af første gang og uden hjælp som sådan. Jeg stiller mig stadig til rådighed med hjælp hvis det er.
Hvis I vil kaste jer ud I at prøve at krydse brun og hvid har jeg stadig en hun i overskud. Ellers må hun finde et andet hjem eller fryseren.
-
Det da super flot gået /o
-
Flot Tine *o