Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: TheTwoDuckLovers efter 14 Januar , 2012, 16:39
-
Vi havde en and og en andrik (moskusænder) men vores Andrik forsvandt dog desværre.. Vores and er 8 måneder gammel og går i vores andegård, men hun er ude hele dagen. Hun flyver tit ned til vores store sø hvor der også er andre ænder, (andre racer). I dag lå der 3 æg ude i hendes hus, hvad skal vi gøre med dem? hun er selv gået fra dem og hygger rundt omkring.
Håber på lidt svar :-)
-
Hvor længe siden er det at jeres andrik forsvandt ??? tænker på om han måske kunne nå at befrugte de kommende æg ?
Ellers vil jeg foreslå, at i skaffer jer en ny andrik, så der er mulighed for befrugtede æg. ;)
Anden vil blive ved med at ligge æg, de kan bruges i madlavningen indtil i har set den nye andrik har" trådt" anden, og derefter lade hende samle æg til hun begynder at ruge.
-
Jeg ville samle æggene ind og bruge dem, indtil I har en anden andrik.
Det er også tidligt, hun lægger æg - og ællingerne vil jo så komme tilsvarende tidligt, og det kan måske blive en kølig affære for de små.
-
hvis der er andre andrikker nede i søen, så bliver hun da sikkert paret af dem, så måske er hendes æg befrugtede, det ved du bedst selv, men ænder ægger ca 15-18 æg, før de begynder at ruge.
Andeæg er fine at spise som man bruger alle andre slags æg, æggekage og bagværk mv.