Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 19:55

Titel: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 19:55

Godaften derude  ;D

Jeg sidder i sportsligt udvalg for brevdueforeningerne på fyn, vi taler tit om hvad vi skal gøre for at få flere, til at få øjnene op for vores dejlige sport.

Så ville du hjælpe mig med et par spørgsmål ville jeg blive rigtig glad  ;D

Så bare skyd løs, hvad tænker du om brevdue flyvning ? kunne du finde på at prøve, evt. hvorfor ikke ?

Er der langt fra at have høns til at flyve med brevduer syntes du ?

Alle bud modtages med kys hånd

DBH. Mikkel
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Bettina efter 11 Januar , 2012, 20:03
Jeg elsker den der lyd en due siger, men har aldrig tænkt på at jeg skulle have dem, selv om jeg har kendt nogen der har haft brevduer med tiden.

Jeg tror da godt det kunne fange mig nu jeg kommer til at tænke over det.

 <A <A <A
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: pylle pylle efter 11 Januar , 2012, 20:09
hvor mange dyr kræver det for at have gode chancer for et godt "duegrundlag"??

og jeg er også nysgerrig efter at vide, hvad præmierne består af. Syntes at have hørt en nævne på et tidspunkt, at der var meget fine præmier!!??

Syntes det er en spændende sport.. vi havde duer da jeg var barn.. men det var til slagt.. 
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 11 Januar , 2012, 20:10
Har flere gange tænkt på at få duer men synes det er svært at finde nogen billeder af dueslag :-\
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 Januar , 2012, 20:13
Jeg ville elske at have duer, men jeg kender mig selv: Jeg ville bide alle negle af og begræde hver eneste due, der ikke kom hjem som planlagt. Sagt med andre ord: Jeg er bange for at holde brevuder pga. faren for rovfugle og andre forhindringer.

Hvor tit sker det, at en due ikke vender hjem?
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: JanR efter 11 Januar , 2012, 20:15
Har flere gange tænkt på at få duer men synes det er svært at finde nogen billeder af dueslag :-\


Google Billedsøgning af dueslag. Så får du masser af billeder :)
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 20:17
Jeg har 16 par, og et par enkelte pind hanner, pind hanner betyder de ikke har nogen mage men blot flyver til reden.

Hvir mange man skal bruge afhænger jo af kvaliteten  ;D der skal jo kun 1 til at vinde.

Men jeg syntes man skal have dem man magter, har set nogen med 100 duer som slet ikke magtede at passe dem optimalt, så det bedre med 20 hvis det er det tiden er til.

Det jo det bedste med brevdue flyvning, det er afregning ved kasse 1 hvis man ikke passer dem ordentligt, ligesom det giver beløning når man gør en indsats.

vedr. præmier så svinger det meget også afhængig af hvor meget man spiller på dem, nogen vinder 50kr andre 100.000kr.

kan da fortælle at på en auktion der kører pt. er en due oppe i 60.000 euro hvis det kunne friste  ;D

Men alle nye medlemmer, bliver tilbudt alle de duer de ønsker gratis fra de forskellige medlemmer, så bare med at vælge de bedste duer  /o
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 Januar , 2012, 20:21
Hvordan træner man en brevdue?
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: ncj efter 11 Januar , 2012, 20:21
Min far var brevduemand,min storebror var brevduemand og jeg var landsforvist fra haven når der blev fløjet. ::)
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 20:21

http://www.google.dk/search?q=brevdueslag&hl=da&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=rOANT6fyCMGesAaen9yVBA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CA0Q_AUoAQ&biw=1024&bih=499 (http://www.google.dk/search?q=brevdueslag&hl=da&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=rOANT6fyCMGesAaen9yVBA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CA0Q_AUoAQ&biw=1024&bih=499)

linktil due slag.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: michael m efter 11 Januar , 2012, 20:22
Hvordan træner man en brevdue?
man sender den med posten ej jeg ved det ikke hi hi
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 20:26

Tanja, man træner duerne fra de er unger, i starten flyver de blot omkring slaget, når de begynder efter ca 3 uger at trække længere og længere væk fra slaget er det tiden at opstarte træningen, typisk midt på sommeren.

man pakker dem i kurve og kører ca. 10-20km væk hvor de slippes fri.

I starten vil de være længe om at komme hjem typisk 30 min, men efter få gange er de hjemme før dig, så øges afstanden i takt med vi kommer tættere på flyve dagen, hvor bedre trænet hvor bedre chance for at de vinder præmie.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Rudy efter 11 Januar , 2012, 20:41
For at vende tilbage til hvad der spørges til i starten at tråden, nemlig hvordan tilvejebringes flere medlemmer til dueforeningen.

Ud fra min viden omkring reklame og markedsføring, gemmen et helt liv som "reklamemand" og i mange år med eget Reklamebureau, vil jeg sige at der skal bruges de samme mekanismer/virkemidler som når opdraget hedder "øg vores omsætning" - "vi vil have flere medlemmer til...."  -  "føre et politisk parti gennem et valg med godt resultat".  Alt sammen opgaver der skulle løses.

Jeg vil tillade mig at drage en sammenligning til min tid som Kredsformand i Danmarks Fjerkræavlerforening for Raceavl, hvor jeg skulle køre min 1. udstilling som Kredsformand. Der havde aldrig været mere en 50-60 besøgende, udover udstillere og disses familier. Jeg angreb sagen ud fra en profesionel vinkel, og markedsførte udstillingen i ALLE områdets medier, såvel trykte som lokalradioer.
Udstillingen blev besøgt af ca. 600 betalende gæster. Altså ca 10 gange af hvad man plejede at opleve.
Men sidegevinsten ved promoveringen som gav disse mange besøgende, var at der efterfølgende blev indmeldt rigtig mange nye medlemmer i foreningen.

Så et forslag, kunne være at man holdt åbent hus hos nogle brevduefolk, som selvfølgelig skulle være top promoveret i alle medier. Man skal helst kende nogen, så man får gode og store omtaler med gratis.
En dueudstilling kunne også være en mulighed.

Jo flere folk man får frem til tingene, (de har jo der vist den 1. interesse) jo flere mulige nye medlemmer er der mulighed for.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Karlsen efter 11 Januar , 2012, 20:42
Hvordan er det lige med forældrene. Vil de blive ved slaget efter de har fået unger eller flyver de tilbage til den gamle ejer. Hvis de får lov til at flyve frit igen?
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 20:51

Rudy, tak for dit svar, det var flotte resultater du opnåede der  /o

Som et forsøg prøver svendborg foreningen i år, at bygge et slag hvor alle ikke medlemmer kan købe en due ind på slaget, dvs. for max 3ookr kan man prøve at flyve med duer en hel sommer. Er spændt på resultatet.

Karlsen : Det er meget forskelligt om de bliver på slaget hvis det er voksne duer man har fået, men det kan lade sig gøre at få dem til at blive jeg har haft held til det mange gange med stor succes.

Men det optimale er at få unger fra et top slag, og så flyve med dem i starten.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Karlsen efter 11 Januar , 2012, 21:01
Tak for svaret  :) Jeg har solgt alle mine høns for at prøve med flyveduer. Så det kunne da godt være at der skulle sniges et par brevduer ind for at prøve det..
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 21:04


Du siger bare til, så skal jeg sørge for duer til dig  ;D
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: kaj efter 11 Januar , 2012, 21:12
Min første tanke er at SPORT... det kan der da ikke være tale om. Men, at det er en hobby som så meget andet, ja, den køber jeg gerne. Jeg ved at brevduer konkurrerer på højt plan, MEN, der er ingen som skal få mig til at kalde det en sport. Hvorfor gør man det ????  JO, i får sikkert pulsen op, når i føler at der er en god placering på vej, men, mig bekendt er sport noget med opvarmning, før udøvelsen af en fysisk præstation....for mennesket - ikke for duen !!! Men, det kan jo være for at
få del i nogle "midler" .... altså at åbne nogle pengekasser, og, så gælder alle kneb jo... :)
Men, klem på .... jeres hobby har da lige så meget "ret" til at være her som alle andre hobbies.....Men, sport....AARRRRGGGGHHHH.....vel... /o
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Metmus efter 11 Januar , 2012, 21:20
Jeg ville aldrig selv have duer, de kræver for meget.. Jeg kender ikke meget til det, men jeg kan se, at de skal pakkes i bilen, køres flere kilometer væk, osv osv, det lyder som om, at den måde trænes på fra små, er lige så tidskrævende som at have hest - og så vælger jeg hesten  ;) Men fint at nogle vil, jeg kunne godt tænke mig at overvære en konkurrence og se fugle plus ejermand komme i mål mv  /o Og så synes jeg sådan en flyvende dueflok er enormt flotte!
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 21:20
Ha ha Kaj ja sådan har jeg ikke tænkt det, men for min skyld gerne hobby, selv om der dog er en del der lever af "sporten".

Hvad med trav sport, motorsport mv. , er det heller ikke sport  ;D

men for duerne er det ihvertfald en præstation der nok ikke kan sidestilles med noget andet.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Metmus efter 11 Januar , 2012, 21:25
Jeg ville aldrig selv have duer, de kræver for meget.. Jeg kender ikke meget til det, men jeg kan se, at de skal pakkes i bilen, køres flere kilometer væk, osv osv, det lyder som om, at den måde trænes på fra små, er lige så tidskrævende som at have hest - og så vælger jeg hesten  ;) Men fint at nogle vil, jeg kunne godt tænke mig at overvære en konkurrence og se fugle plus ejermand komme i mål mv  /o Og så synes jeg sådan en flyvende dueflok er enormt flotte!

Ps. Desuden synes jeg, at interessen for fjerkræ skulle udbredes og komme ud til intetanende byfolk mv, om det så er duer, ænder, høns eller andet  ;D
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: kaj efter 11 Januar , 2012, 21:30
Et andet eksempel....jeg har nu haft bier som hobby nogle år, men, fordi jeg gerne vil have højt udbytte....kan jeg så kalde det for "bisport" .... ??? bare en tanke....
På den anden side så har jeg også været medlem af Ikast Sportsfiskerforening, men, jeg har nu altid været lystfisker...!!! ::)
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Karlsen efter 11 Januar , 2012, 21:31
Kanon mikkel   /o du skal nok høre fra mig når slaget er helt færdig. Hvor gamle skal ungerne være når de når de flytter hjemmefra og hvor når på året er det bedst at anskaffe sig nogle  :)
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: pilegaarden efter 11 Januar , 2012, 21:34
På den anden side så har jeg også været medlem af Ikast Sportsfiskerforening, men, jeg har nu altid været lystfisker...!!! ::)

Kaj.

Det er vel også fysisk udfoldelse fra din side. Jeg betragter nu heller ikke mig selv som sportsmand, men som lystfisker.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 21:36
 Hej Karlsen, ca 5 uger men helst inden de flyver for godt.
det er bedst at kunne sætte dem på gulvet i slaget, når man kommer hjem med dem uden der flyver ud med det samme.

Midt på sommeren og derefter er det nemmest at få de gode afkom, for de bedste bliver sat på vores flyve hold i starten af sæsonen. Derefter er det overskud som der sælges / gives af.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 21:46

http://mvlcup.dk/galleri.php (http://mvlcup.dk/galleri.php)

lige et par billeder fra, en af de store flyvninger i sommers.

p,s på denne flyvning kan ALLE deltage også ikke medlemmer.  ca. 75.oookr i første præmie.

Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 11 Januar , 2012, 21:50
Høhøhøhø, jeg har flere gang prøvet men har kun skrevet dueslag og ikke brevduelag ::) så er der jo ikke noget at sige til at jeg ikke har kunnet finde
noget på google.

Tror ikke jeg vil have brevduer. Jeg har altid drømt om Tumblinger.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: kaj efter 11 Januar , 2012, 21:53
JEg fulgte lige dit link....ja, sikke en masse hobbyfolk....og sportsduer... /o
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Frank H. Kristensen efter 11 Januar , 2012, 22:06
Som andre også siger kræver det rigtig meget og det ser jeg ikke tiden og energien til. Dog ville jeg gerne flyve lidt med duer, men det blev så raceduer i stedet for. Jeg kan meget bedre lide disse og synes om dem, samt at jeg ikke bryder mig om blå duer eller røde der er lavet over blå. De får den forkerte farve synes jeg.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 22:43

Jeg syntes nu ikke det er så meget tid man bruger på det, jeg har jo duerne hjemme så går og pusler med dem sammen med børnene.

Når vi alligevel skal ud at køre en tur, i trænings sæsonen tager jeg duerne med og slår  2 fluer med 1 smæk  ;D

Duernes hjemkomst bliver reg. elektronisk så det kræver jo ikke man sidder og venter på dem hvis man ikke har tid.

Men ville ønske alle prøvede det sus det giver når man venter på duer og ved de er tæt på, selv en solsort der flyver gennem haven for hjertet op i halsen  ;D

Det at sætte sit flyve hold op til en weekend. samligner jeg lidt med Bjarne Riss opgave til tour de france, vi skal finde den der kan trække på den lange tur , den der kan sprinte de sidste 100km hjem osv. man lærer hver af sine duer at kende.

Og hvor bedre man er til det, hvor bedre er ens chance for succes.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 11 Januar , 2012, 23:01
Hvor gamle skal dueunger være før de må flytte hjemmefra?
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 23:04


Hej Jean :)

Ca. fra de er 5 uger, det er bedst hvis de ikke er helt flyve klarer når de kommer til det nye slag, så de kan se omgivelserne an inden de letter.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 11 Januar , 2012, 23:06
Hvor lang tid efter indflytning kan man åbne op så de kan flyve frit og komme tilbage?
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 11 Januar , 2012, 23:12


hvis man for dem før de kan flyve kan man bare åbne med det samme.

jeg venter dog altid lige et par dage, så de kan vænne sig til sit nye hjem.

og når de bliver ældre kan du tage dem med til den anden ende af landet og de vil være hjemme før dig  ;D
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 11 Januar , 2012, 23:12
 /o
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 12 Januar , 2012, 10:53

skal du have nogen ?? ;D

Andre der har nogen bud til flere medlemmer ??
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 12 Januar , 2012, 11:45
Ikke lige nu :D
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Storm-Olsen efter 12 Januar , 2012, 20:27
Min bedstefar fløj brevduer - og var god til det - men det betød så også, at han var bundet til dueslaget hver lørdag i sæsonen for at "vente duerne hjem".
Det har jeg simpelthen ikke kalender til!

Selve træningsarbejdet og pasningen.. tjae.. alle dyr skal jo passes og hunde går også til træning, så det skræmmer mig egentlig ikke, men selve sporten.. nej..
Og ind imellem var der også duer, der ikke kunne finde hjem, eller som høgen tog eller noget, og det ville ærgre mig helt lysegrøn.


Da min datter var lille og ny var hun ofte med min far (altså bedstefar og oldefar), på besøg i slaget - og hun kurrede før hun kunne tale!
Det var senere også hende, der "førte til", at vi fik mookeerne, for leve uden duer.. det er nu også for kedeligt!
Hun har nu ikke duer selv, men startede på "egne høns" for et års tid siden.

Jeg synes, der er forskel på at have høns og at have duer.. og det bedste er at have begge dele!
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 12 Januar , 2012, 21:19


Jeg syntes nu ikke det med tiden er så slemt mere, idag er der jo elektronisk reg. af duerne ved hjemkomst så man behøver bestemt ikke sidde hjemme og vente hvis man ikke har tid.

Dernæst er det kun 3 mdr. om året vi flyver så her kan alle vist være med.

Syntes også det er dejligt man kan dyrke sin hobby/sport hjemme i haven sammen med familien, de bliver også hurtigt bidt af det.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Rudy efter 13 Januar , 2012, 18:22
Mikkel, I skal da slå på at duer er særdeles kloge dyr /o  i alfald jfr. linket:

http://jp.dk/nyviden/article2662619.ece
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 14 Januar , 2012, 12:09
 /o

Nemlig det er meget kloge dyr, hvem kan eller finde hjem fra barcelona uden at kende vejen ?? :D

Har tændt lys ved dem nu 12 timer om dagen, så de kan komme i parrings humør, så næste weekend sætter jeg stjernene sammen med håb om de kan lave fremtiden nye stjerner.

Det er denne del hvor man prøver nye parringer, i håb om at netop denne sammen parring giver bonus, som er rigtig spændene.

Due "746" en god han. var helt suveræn på de hårde flyvninger, men for langsom de weekender hvor han havde medvind, så vil parre ham med en lille hurtig hun "693" i håb om de kunne give en stærk due men med de hurtige gener. Spændene at se resultatet til sommer.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Karlsen efter 04 Marts , 2012, 16:26
Så er ombygningen af dueslagt næsten færdigt og er lige blevet medlem af struer brevdueklub.  ;D Så nu skal der lige gå en lille månede så kommer der unger i slaget. De andre medlemmer kommer med et par unger hver, så det skal nok blive rigtig godt. ;D Jeg håber brevduerne kan finde hjem, det gik ik så godt med flyveduerne. :( Så Jeg glæder mig til at der kommer liv i slaget igen.
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: Dine efter 04 Marts , 2012, 22:36
Jeg kunne godt finde på det men jeg mangler en "mentor" og tid. jeg er ny i fjerkræ verden og det kunne helt sikkert godt dukke op som en interesse hen ad vejen. men lige nu er der små børn og uddannelse der fylder
Titel: Sv: spørgsmål ??
Indlæg af: mikkel andersen efter 05 April , 2012, 23:46

Perfekt Karlsen  /o det skal du nok blive glad for, hvis man tror det er dejligt med høns, så x det med 100 med brevduer.

Dine, du siger bare til vil gerne være mentor for at få dig igang.