Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Christina Julie efter 03 Januar , 2012, 22:37

Titel: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Christina Julie efter 03 Januar , 2012, 22:37
Har 7 orpington fra maj i år. 5 høner og 2 haner.. Desværre har den ene høne virket sløj et stykke tid, med lidt tynd mave, men nu er den helt gal. Hun vil hverken spise eller drikke og afføringen er vandtynd og irgrøn. De fodres med fuldfoder, køkkenaffald har adgang til skaller og går iøvrigt frit i haven. to er yderligere begyndt at få tynd mave,men opfører sig normalt.
Er der nogen der har et forslag til hvad min lille høne fejler?

Med venlig hilsen
Christina.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: mikkel andersen efter 03 Januar , 2012, 23:38
Mit bud ud fra ir grøn afføring er coccidier "Staves ? " Symptomerne er appetitløshed, vægtfald, dehydrering og grønlig diarré, til sidst pludselig død. Men lettere angrebne fugle viser ingen tegn på sygdom og kan leve i årevis. Du kan derfor sagtens have coccidier i dit fuglehold uden at vide det. Sygdommen er langt fra altid dødelig. Men stress kan hurtigt få bugt med en ellers rask fugl som har coccidier i sig.

Smitten sker ved at fuglene spiser hinandens klatter. Hvis der er mange fugle sammen på for lidt plads, kan smitten spredes meget hurtigt. Og kan medføre mange dødsfald.

Diagnosen stilles ud fra gødningsprøver (klatter). I mikroskop kan coccidiernes æg ses.

Behandling sker med receptpligtige midler f. eks Baycox. Fugledyrlægen anviser behandlingsmetoden, men det er for det meste ved at tildele midlerne i drikkevandet. Efter at behandlingen er slut kan der kontrolleres for coccidier et par gange med et par ugers mellemrum. Nu ved jeg ikke hvor du er fra , men har medicin på lager.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Helle K. efter 04 Januar , 2012, 07:39
Har Mikkel ret, skal du hurtigst muligt i gang med behandling. Behandlingen er effektiv...men får hønsene den ikke, så dør de, fordi coccidierne æder dyrens tarme, måske kan du allerede se blodspor i afføringen

Aflever en afføringsprøve hos dyrlægen...eller kontakt Mikkel.

Jeg havde coccidier i min hønsegård sidste år

http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=12814.0
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Christina Julie efter 04 Januar , 2012, 08:51
Tak Mikkel og Helle.

På jeres beskrivelser lyder det som den rigtige diagnose for min høne.
Ved I om det er nødvendigt med en afføringsprøve eller skal man bare prøve at behandle?
Hvordan giver man medicin (eller vand) til en høne, der ikke drikker?
Mikkel: Bor i Jægerspris, så det er desværre lidt lang fra dig..:o) Men tak ellers.

mvh
Christina.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Helle K. efter 04 Januar , 2012, 09:04
Tak Mikkel og Helle.

På jeres beskrivelser lyder det som den rigtige diagnose for min høne.
Ved I om det er nødvendigt med en afføringsprøve eller skal man bare prøve at behandle?
Hvordan giver man medicin (eller vand) til en høne, der ikke drikker?
Mikkel: Bor i Jægerspris, så det er desværre lidt lang fra dig..:o) Men tak ellers.

mvh
Christina.


Baycox skal du have på recept, så dyrlægen skal ind over. Jeg synes også, at det er rarest, at en fagperson har sagt god for behandlingen....så håber jeg bare, at du har..eller kan finde en fjerkrækyndig dyrlæge. under alle omstændigheder, så skal du komme i gang hurtigt...de lede sataner (coccidierne) tager hurtigt livet af dyrene...og de forsvinder IKKE af sig selv. Er det coccidier, så virker behandlingen til gengæld hurtigt, om end den værst angrebne høne nok skal have noget tid til at hele i tarmsystemet igen med god mad og kærlig pleje.

Min meget syge høne fik sin medicin med sprøjte i næbbet....den metode bruger jeg altid, når jeg giver medicin, for så ved jeg, at hønen får den rigtige dosis. jeg mener, at det er den eneste måde, hvorpå du kan være sikker på, at hønen får nok til at komme sig

Rigtig god bedring herfra  *k *k
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 04 Januar , 2012, 11:30
Men hvis diagnosen stilles ved at se æg i klatter...hvordan afleverer man så en vandklat?
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Christina Julie efter 04 Januar , 2012, 11:57
Tak igen Helle!
Har været hos dyrlægen som har ordineret tre slags antibiotika. De er allerede givet til den syge høne, som bor på badeværelset, så nu må vi se hvordan det går. Dyrlægen mente at en differentialdiagnose kunne være papegøjesyge, så det behandles der altså også for.
I aften,når de øvrige høns er gået til køjs, skal de så have medicin.
Med hensyn til vandklatter, tænker jeg, de vil kunne samles op på et stykke avispapir, men i dette tilfælde mente min dyrlæge ikke, det var nødvendigt med en afføringsprøve.

Venlig hilsen
Christina.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Helle K. efter 04 Januar , 2012, 15:02
Men hvis diagnosen stilles ved at se æg i klatter...hvordan afleverer man så en vandklat?

tørre dyret i rumpen med et stykke vat..det er nok. De bæster sætter mange spor og kan ikke gemme sig...ellers sug vandklatten op i vat.


Christina...det lyder til at være en effektiv dyrlæge. det var godt, at du/ I kom afsted og pøj, pøj med din høne

Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 04 Januar , 2012, 18:03
Efter visit hos dyrlæge (der ved hvad han snakker om ;)) med en klat fra en hane med nøjagtig samme symptomer og farve på klatter som din høne Christina...det var IKKE coccidiose
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 04 Januar , 2012, 18:10
...og måden at samle en klat, er at stille dyret på plastik et stykke tid...vente... skrabe vandklatten op i evt syltetøjsglas eller staniol (som jeg gjorde). Vat, avispapir osv udtørrer klatten hurtigt...og dyrlægen opløser klatten i saltvand så det er nemt for ham i et glas fx  ;)
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Helle K. efter 04 Januar , 2012, 18:36
Efter visit hos dyrlæge (der ved hvad han snakker om ;)) med en klat fra en hane med nøjagtig samme symptomer og farve på klatter som din høne Christina...det var IKKE coccidiose

så håber vi, at Christinas dyrlæge også ved, hvad han snakker om /o
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Christina Julie efter 04 Januar , 2012, 21:09
Hej Karina!
Jeg er ret sikker på han ved, hvad han har med at gøre; hvorfor han jo netop udstyrede mig med tre slags antibiotika.
Men hvad fejlede din hane da? Og blev han rask?
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 04 Januar , 2012, 22:02
Jeg har overhoved ingen mistro til din dyrlæge Christina, det var mere Mikkels diagnose jeg tænkte på. Jeg for jo straks afsted og troede min hane var angrebet af coccidiose, fordi jeg tidligere havde observeret at hans vandklatter var irgrønne... et par dage senere hænger han med hovedet og vil hverken det ene eller det andet... fuldstændig som din høne  ;)

Jeg fik ikke en diagnose på min, andet end der ikke var nogle coccidier...så han står her i stuen og får sukkervand, ormekur osv i håb om han får lyst at spise lidt selv...
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Christina Julie efter 05 Januar , 2012, 09:11
Hej Karina!

Din hane kan have papegøjesyge; det giver ifgl min dyrlæge grønne klatter og mod det skal han (hanen altså) have tetracyklin. Vær iøvrigt opmærksom på om I får luftvejsgener, da papegøjesyge kan sprede sig til mennesker.
God bedring med ham!

Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 05 Januar , 2012, 10:00
Ok, tak Christina... var det på klatten han lavede den diagnose? og hvor i alverden har den fanget den sygdom  ???
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Tanja S.B. efter 05 Januar , 2012, 10:09
Karina, dine høns har orm! Når du har behandlet det, kan du bekymre dig om papegøjesyge - hvis de grønne klatter stadig er der (hvilket jeg ikke tror de er) /o ;D

Når man læser om fjerkræsygdomme, så kan man hurtigt få en dødssyg besætning. Tag f.eks. en anden tråd med spørgsmålet om hvorvidt røde dimser i klatter er orm. Det diskuterede vi livligt på forum, indtil der endelig var en der tog sig sammen til at tage en klat med til dyrlægen og fik at vide, at det er helt normalt og blot afstødt slimhinde. Tænk hvor mange høns, der i tidens løb har fået ormekur pga. de røde dimser ::)
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 05 Januar , 2012, 10:17
Det er rigtigt Tanja, og jeg er ikke hys med sygdomme.... Men med den hane jeg har der viser andre symptomer end orm...og symptomer jeg ikke har set før, og som jeg læser mig til er tegn på coccidiose, så bli'r jeg nødt til at få tjekket om det er det. For så er resten af besætningen jo temmelig sikkert smittet... Jeg er som regel ikke sen til at få aflivet et sygt dyr med bleg kam osv...sådan er det ikke med ham her  ;)
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Tanja S.B. efter 05 Januar , 2012, 13:30
Vi er helt enige! Og det er vigtigt at være opmærksom på meget farlige smitsomme sygdomme. Men følgende er sakset fra leksikon om symptomer på papegøjesyge:

øjenbetændelse, næseflåd, grå-grønlig diarre, afmagring, nedstemthed og manglende ædelyst, eventuelt efterfulgt af dødsfald

Det er en god tommelfingerregel at gå efter den mest sandsynlige, mindst alvorlige diagnose, der kan skabe symptomerne og prøve at behandle den først inden man griber til øksen eller antibiotikum. Hvis man skulle reagere på ovennævnte symptomer alene, så har jeg haft papegøjesyge mange gange i min hønsegård ::)
For tænkt hvis han bare er virkelig hårdt ramt af orm og er blevet forkølet oveni, så er der jo ingen grund til at have embedslægen rendende ;)

Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 05 Januar , 2012, 13:36
Jeg er SÅ enig...tror nu mere han er ramt af orm OG maveinfluenza. Han viser absolut ingen tegn på forkølelse...nåjo, i maven  :D
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: mikkel andersen efter 05 Januar , 2012, 13:42
Jeg har desværre ikke meget tillid til dyrlæger når det gælder fjerkræ, har ikke mødt nogen der har meget forstand på det endnu, men de findes sikkert.

Jeg for altid prøver sedt til Belgien, de har mange eksperter i fjerkræ da det er meget mere udbredt med høns og duer i Belgien.

Og så koster en gødnings prøve kun 80kr, hvor et besøg i danmark løber op i flere hundre kroner.

Prøvede engang hvor mine duer døde på stribe, at kontakte flere danske dyrlæger, ingen kunne komme med en diagnose, blev henvist til århus hvor de havde fjerkræ labr. men deres konklusion var at der intet var galt  ???

Sendte så prøver til Belgien, svar dagen efter, Paratyfus vedlagt recept ialt. 200kr og det virkede med det samme.

Idag har jeg altid medicin på lager, til cocidier, gul knop samt antibiotika så jeg kan gribe ind straks der er symtomer, med fjerkræ kan man tit ikke vente flere dage så er hele besætningen syg.

Og med mange års erfaring lærer man at kende de mest alm. symtomer , det gør os ikke til dyrlæger men vi kan tit gætte lige så godt som dem.

held og lykke med hanen håber den kommer sig.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Metmus efter 05 Januar , 2012, 14:07
Jamen, hvis de så har orm...kan man så bare få noget på recept fra dyrlægen eller købe noget på nettet eller skal man igennem med hele moletjavsen med konsultation (som bare er monsterdyrt) og så alt andet oveni?  :)
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: mikkel andersen efter 05 Januar , 2012, 14:29
Tror du skal gennem hele møllen hvis du vil have det af officiel vej.

Men mange foderstof forretninger har det på lager. Evt. en svine bonde for det er samme middel.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: ina..... efter 05 Januar , 2012, 14:43
Karina
Jeg synes jeg har læst hele tråden, men havde du ormekur ?
så rør det i vand, og giv ham det på en sprøjte, det kan være du gør det, men ellers er det måske metoden, hvis han ikke spiser nok til at få det med føden
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Helle K. efter 05 Januar , 2012, 14:50
Christina

Har hønen det bedre??
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: karina dj efter 05 Januar , 2012, 15:27
Ina, han får panacur som er flydende  ;) Ta'r stadig ikke føde til sig...

Og som Helle er jeg da osse nysgerrig på om hønen har fået det bedre  :)
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Christina Julie efter 09 Januar , 2012, 16:24
Hej Karina: Diagnosen blev stillet ud fra symptomerne.

Hej Helle: Hønen er død - fik kappet hoved efter 5 dage påbadeværelset uden udsigt til bedring. Så nu må vi se om de andre holder sig raske..
Tak for hjælp og omsorg :o)

Christina.
Titel: Sv: Sløj orpingtonhøne.
Indlæg af: Helle K. efter 09 Januar , 2012, 16:39
Nej..når man har haft det skidt så længe, og medicinen ingen bedring sætter i udsigt, så var det godt, at hun fik fred.

Mht til de andre -  skriver du "holder sig raske", så det lyder da rigtig, rigtig godt /o

Tak for update Christina