Dansk Fjerkræ Forum
Foreningsliv => Udstillinger, klubber og kolonier => Emne startet af: napsigal efter 12 December , 2011, 13:07
-
de æg vi har leveret på LU hvad er der sker med dem efter LU ?
-
Kan være de ligger i en eller andens rugemaskine! ;D
VH Gunni.
-
Napsigal havde du ayem cemani æg med? :) Jeg tog altså en del æg med hjem, men ikke dem fordi der stod IB bagpå. Resten blev vist lavet til æggekage
-
Jeg tog også en stak æg med hjem, for ellers ville de bare ryge ud, har en skruk silke, så hun kan ruge lidt på dem, der er sådan som jeg lige husker Sebright, bantam, spanier og skæghøns. Jeg håber ikke det træder nogen over tæerne at jeg tog dem med hjem :)
-
Jeg tog også æg med hjem, og maskinen er startet ude i fyrrummet /o undskylder hvis jeg har trådt nogen over tæerne ved at tage dem. Fortæl mig det og æggene bliver fjernet fra maskinen med det samme.
-
ja det var mine ayem cemani :)
-
jeg troede at de blev smidt ud efter LU :)
-
Jeg kan godt forstå, hvis nogen føler sig lidt trådt over tæerne, hvis de tror at æggene bliver smidt ud, men så havner de i andres rugemaskiner i stedet for. Der kan nemlig godt være nogen der er 'lidt for hurtige ved havelågen', det har jeg da tænkt ved andre lejligheder, når æggebordet ryddes... ::)
Noget andet er selvfølgelig, hvis man aftaler hvor æggene skal havne bagefter. Og det burde man måske lige give besked om ved indlevering? Især hvis man ikke ønsker de skal bruges af andre med mindre man selv aftaler det.
-
ja nemli :) for et par af racerne har været lidt dyre at anskaffe :)men kan forstå at cemanien var afsat på forhånd til IB men de går ikke samen med en hane ;D
-
Præcis. Foreslår at man lægger en lille seddel ved (kan f.eks. lægges under æggene) hvor man skriver hvordan og hvorledes. Ellers kan det jo ende med, at vi ikke får de sjove og sjældne æg at se ;)
-
Dem til IB blev ikke taget ;) så værre er den sådan set ikke, at man kan skrive IB på sedlen hvis de skal smides ud, eller navn hvis de skal afhentes.
Forummedlemmerne er da generelt meget ordentlige folk og man tager ikke noget som ikke er ens eget. Måske kan den som arrangerer æggeudstillingen stå for at fortælle udstillerne at hvis ikke der bliver skrevet navn bag på kortet kan der risikeres at de bliver taget med hjem?
-
Dem til IB blev ikke taget ;) så værre er den sådan set ikke, at man kan skrive IB på sedlen hvis de skal smides ud, eller navn hvis de skal afhentes.
Forummedlemmerne er da generelt meget ordentlige folk og man tager ikke noget som ikke er ens eget. Måske kan den som arrangerer æggeudstillingen stå for at fortælle udstillerne at hvis ikke der bliver skrevet navn bag på kortet kan der risikeres at de bliver taget med hjem?
/o Vi var meget obs på at Ib's æg ikke blev taget.
-
Når de ikke blev afhentet, er det måske fordi IB står for Ikke Befrugtet
-
kan i se på ægne at de ikke er befrugtet :)for det har jeg ikke fortalt nogle før nu :D det må jeg da nok sige /o
-
Tak Ina- har simpelthen brudt min hjerne med hvad mon Ib stod for ;)
For jeg kender kun en som hedder Ib og han har ingen høns ;D
Der stod IB på dine cemani æg napsigal, ellers var de nok røget i min æggebakke ;) de er så flotte, held og lykke med den race. Skal de udstilles næste år?
-
ja det regner jeg da med :)men lad os nu se :)
-
Pyt med de æg fra mig om de er smidt ud eller spist, jeg overlever ihvertfald. Så kunne jeg bare have holdt mig til.
Desuden er de heller ikke befrugtet, for hønerne har alle gået uden haner.
-
Tak Ina- har simpelthen brudt min hjerne med hvad mon Ib stod for ;)
For jeg kender kun en som hedder Ib og han har ingen høns ;D
Der stod IB på dine cemani æg napsigal, ellers var de nok røget i min æggebakke ;) de er så flotte, held og lykke med den race. Skal de udstilles næste år?
Det bunder nu ikke i eksakt viden, men et gæt, andre kan måske oplyse os anderledes ;D
-
okay og hvor skulle den viden komme fra ?
-
okay og hvor skulle den viden komme fra ?
øhhmmm måske fra den der har skrevet IB på ægene ?? hvor ellers
-
ja okay så jeg lyver >:(men så har jeg da ikke mer at skrive her om :(
-
Præcis. Foreslår at man lægger en lille seddel ved (kan f.eks. lægges under æggene) hvor man skriver hvordan og hvorledes. Ellers kan det jo ende med, at vi ikke får de sjove og sjældne æg at se ;)
Rigtig god idé - og sådan troede jeg da faktisk at det var allerede. Hvis man selv har givet flere euro per rugeæg så er det nok ikke meningen af "den der kommer først" ruger de udstillede æg ud til kyllinger, vel? Til æggekage går det jo nok..... ;)
-
Jeg ville nu heller aldrig benytte æg, som jeg vil ruge til et sådan arrangement.
-
nej men så har jeg også lært det :)
-
Jeg ville nu heller aldrig benytte æg, som jeg vil ruge til et sådan arrangement.
De af os, der har afhændet/slagtet alt ikke-avlsværdigt har jo ikke anden mulighed med mindre man skiller hanerne fra. Nå, jeg er ligeglad - udstiller ikke ;). Men kan godt forstå ærgrelsen hos den, der får snuppet en "aflægger" af sin avlsstamme uden beregning
-
Jo der er en anden mulighed nemlig at lade være. Men det er da ærgerligt at det er sket. Især når det er en sjælden race.
Er der ikke en mulighed for at en eller anden har taget dem med hjem ?
-
IB betyder "ikke benyttes"
Der var flere, der havde indleveret æg, som havde hørt noget om en stor æggekage efter lukketid. Jeg havde også hørt om det og vidste ærlig talt ikke om det var i spøg eller ikke.
Men nogen fortalte, at deres æg ikke kunne benyttes til spisning - enten fordi de var uhygiejniske ellr fordi de havde været ruget på. Derfor skrev vi IB bagpå og fortalte til dem, der stod for nedtagningen, hvad det betød.
Og - lige nu - kommer jeg til at tænke på, om det også kunne betyde, at man ville have sine æg med hjem igen og derfor ikke måtte benyttes. For det ved jeg, at jeg ikke fik leveret videre. I så fald undskylder jeg på det kraftigste overfor dig, napsignal! Virkelig! Min eneste undskyldning er, at det var lidt stressende lige da alle æggene kom og kurvene skulle fyldes og mærkes.
Håber, det opklarer nogle spørgsmål.
Og ja - til næste år kan vi opfordre alle ægdonorer til at lægge en seddel ved, hvor der står, hvad der skal/må ske med æggene /o
Og så kan det måske også være en hjælp, hvis det er de samme, der stille op og piller ned - så er der ikke chance for så mange kommunikationsbrist undervejs.
-
jeg trode seriøst de blev lavet til en stor æggekage til dem der pillede standen ned ellers var det måske en ide til fremtiden /o
-
Ham de IB er nu en sjov fætter. Ikke Befrugtet eller Ikke Benyttes
Nu var det ikke mig, der arrangerede æggene, men der lå vist sedler i nogle af bakkerne og dem blev der skrevet IB bagpå. Alle dem der stod IB på blev smidt ud. Det skete efter at udstillingen var slut og så blev nogle af de resterende æg fordelt.
Det er jo en lottokupon. Ingen ved om/hvilken hane hønerne har gået med. Hvor gamle æggene er, om de er befrugtet osv.. Men de er blevet vendt og drejet i 2 dage og stået i 20 C rum..
Men fremover vil vi da være mere obs på om æggene skal til IB eller retur eller de må bruges som lottokupon i rugemaskinen.
Iøvrigt var det en stor attraktion med den æggeudstilling. Der var rigtig mange henne at beundre den. Selv køkkenpersonalet i Messecentret var en tur henne og kigge på æggene og alle farverne. Så det er en rigtig god "sællert"
-
Der kom æggekage fra alle de æg som de udstillede høner havde lagt. De er i hvert fald friske
-
Nu havde jeg jo brakel æg med. Det er dyre æg.. hønerne er jo hentet som æg i Belgien. Det er sådan set okay med mig, at de er forsvundet. Jeg ved egentlig ikke, hvad jeg troede, der skete med dem. Jeg vil bare gerne vide, hvem der har dem - og om de klækker..
Som Marianne M.N. også skriver, så har jeg også før været ude for folk, der ved æggesudstillinger var meget, meget hurtige til at score mine grønne æg, for så siden at sige, at de ikke anede hvor de var.. før jeg mødte blandingskyllerne i deres hønsegård.. som de satsede på var ægte...
Det irriterede mig. Men det irriterer mig også, når æg bare bliver smidt ud. Så læringen må vel være: Næste år giver vi besked: Må benyttes, eller IB!
-
ja det lyder som en super ide /ojeg kommer da med æg igen :)
-
Napsigal, det må du undskylde. Jeg tænkte faktisk først over det da jeg kom hjem herfra, at der måske var nogen som ville have noget for æggene, men de er heller ikke blevet lagt under nogen høns, så det tror jeg at jeg lader være med, så er ingen skade sket, så klan min høne bare få et par andre æg at ruge på i stedet ;)
-
jamen jeg syndes da at du skal prøve at ruge dem ud :)hvis der kommer noget skulle det gern være tværstribet bantam /o
-
Man kan jo ikke være sikker på at det er den ægte "vare"
Mine gule sussex og brahma har gået sammen indtil i torsdags, så der kan være lidt blanding imellem de 2 racer.
-
Det er også kun for sjov at jeg prøver at ruge dem ud jeg har taget med hjem.
Tilgengæld får jeg det sjoveste grin på når jeg kigger til maskinen for den er godt nok farverig ;D og kommer det kyllinger kommer de og kommer der ikke nogen har det været sjovt så længe.
-
vil da gerne høre om der kommer noget ;)
-
Rent af princip så synes jeg heller ikke, at folk skulle have lov til at tage andres æg uden forudgående aftale. Men ellers, så vil jeg da ønske folk held og lykke med at ruge på de æg jeg havde med, hvis der er nogle, som har gang i det. Hønsene har kun gået sammen med en 5 mdr. gammel brahma-hane, som jeg endnu ikke har set gøre kur til damerne. Da alle mine æglæggende høner går sammen, er der dog en lille chance for, at et af æggene skulle være efter en brahma i stedet, og skulle hanen så imod forventning have været en smule aktiv, så er der faktisk en minimal chance for, at få en ren brahmakylling ud af det - dog ikke i ren farve.
Hvis folk er interesseret i æggene deroppe fra, så synes jeg da at de skulle have kontaktet den retmæssige ejer. Derfor kunne det være en ide næste år at angive brugernavn og/eller evt. tlf.nr bag på "racekortet", så folk har en mulighed for at kontakt med én. Så har de også en chance for at få at vide, om det er sandsynligt, at æggene er befrugtede /o
Jeg er helt sikkert folk ikke har taget æggene af ond vilje, men som det foreslås så stemmer jeg for, at der på en eller anden måde holdes en smule mere hånd i hanke med de indleverede æg til næste år
-
Jeg kan kun for mit eget vedkommende sige at jeg spurgte og spurgte hele weekenden hvem der havde hvad med, da der var æg på bordet som ikke stod på listen på forum, så jeg indrømmer blankt at jeg "knækkede for gruppepresset" og tog nogen æg med hjem. ::)
-
Jeg ville nu også føle mig lidt snydt hvis jeg selv havde givet en pæn sum penge for æg eller avlsdyr hvorefter der så var nogen der fik scoret sig nogen gratis æg. Jeg har blandt andet haft et forholdsvis stort arbejde med mine Toulouse gæs og ville da nødigt, ligefrem forære æg væk ::)
Men jeg kan nu også sagtens forstå dem der tog æggene med hjem. Det er da fristende og hvis alternativet er at de bliver smidt ud så er det da endnu mere lokkende.
Til alle jer der gerne vil udstille æg og ikke er interesseret i at de bliver til kyllinger i en "fremmed" hønsegård så kan i tage hvert æg i hånden og give det en ordentlig rystetur. Så bliver det ikke til noget.
Men det er ikke så smart hvis æggene er til bedømmelse og et, eller flere, skal slås ud på en tallerken for ydeligere vurdering af blommen, da denne godt kan være slået helt i stykker af rysteturen.
Danny
-
ja okay så jeg lyver >:(men så har jeg da ikke mer at skrive her om :(
Er der ikke gået noget galt med kommunikationen her, jeg mener da ikke jeg har givet udtryk for at nogen lyver, men det er måske ikke mig der hentydes til, jeg er helt sat af her :o
-
man kan vel også bare puste dem ud eller koge dem inden.... men bedst er nok at notere at de er "fingrene-væk-æg" eller "gør-hvad-du-vil-æg" :)
-
Jeg tog mine egne æg med hjem igen.
Jeg synes, vi skal huske at få aftaler på plads til næste år, for jeg ville nødig undvære vores æggeudstilling, den var virkelig en succes.
Mange af vores tiltag er jo nye, så vi skal jo lære hele tiden.
-
Jeg tænkte også lige som Wanda at en kogning inden aflevering, kunne være en løsning.
I øvrigt sjovt at se sine overnattende gæster tøve et kort sekund, når man fortæller dem at deres morgenæg har en markedspris på knap 20 kr. stykket ;D
-
Jeg tog mine egne æg med hjem igen.
Jeg synes, vi skal huske at få aftaler på plads til næste år, for jeg ville nødig undvære vores æggeudstilling, den var virkelig en succes.
Mange af vores tiltag er jo nye, så vi skal jo lære hele tiden.
lige netop Marianne.
Der kan være mange simple løsninger på problemerne, som der også er angivet. Og så er det selvfølgelig en oplagt mulighed for at få fat i nogle rugeæg efter en race, som ellers måske kan være lidt svær at finde. Men så giv lige besked inden udstillingen. Marianne har jo været flink til at angive, hvem der har hvilke æg med. Så er det jo ikke sværere lige at sende en besked.
Men ellers så er jeg meget enig med Marianne. Det er bare en situation vi skal lære af
-
Jeg havde tre hvide hybrid æg med, og hvis der skulle komme noget ud af dem så gerne for min skyld, hanen vil i så fald være en orpington, mens damen er en blanding af noget italiener, og øhhm men det er under alle omstændigheder ok med mig, de smager også udmærket.
-
Næste år må vi lave et tiltag så folk kan bestemme hvad der skal ske med deres æg, om IB skal have dem, om de skal med hjem igen eller om de kan afhændes til forum medlemmer. Man ku også lave en auktion til fordel for forum? Hvis ikke det bliver for omstændeligt.
Marianne- godt du fik dine æg med hjem igen,
håber du kan få lidt kyllinger ud af det.
-
Det er i orden for min skyld hvis I har taget Skæghøns, Sebright, Dværg Paduaner og Dværg Wyandot æg. Havde regnet med de blev til æggekage, men fint hvis andre kan bruge dem.
Mikkel S, du smider bare vores æg under din skruk. Det gør bestemt ikke noget for os.
Dog har Paduanhønen ikke gået med hane i et par uger, så der er måske ikke noget i dem. Dværg Wyandotterne er rene Guld sortbåndede med flere haner og høner gående sammen, så ved ikke om kvaliteten er noget værd.
Mine kære Antwerpener æg kommer fra de gule høner og haner og ligeså fra tre kryds rødvildtfarvede høner, der går i stammen. Nogle af æggende kan også være fra Perlegrå hane på Gule høner. Derfor kan der blive lidt forskelligt, men det vil være rart hvis nogle udover mig vil arbejde med de gule. Jeg gav en del Antwerpener æg, så der burde være nok.
Sebrightæggende skal I ikke forvente for meget af, da hønerne går med Antwerpener kokke. Så rene bliver de ikke.
-
Så lægger jeg dem under, og tak både Napsigal og Frank, hvis der kommer noget ud af dem, så er det bare for sjov, men hvis ejerne gerne vil have dem som eventuelt måtte komme bagefter, så må de hjertens gerne det :)
-
Nej behold dem bare, men hvis du får lyst til nogle Antwerpener til udstilling kan jeg også levere rugeæg. Mangler gerne nogle flere, der vil arbejde med de gule og gøre noget ud af dem.
-
Er der nogen som har fået Lu Kyllinger overhovedet???
-
Jeg fik ikke nogen ud af det, men Jean fik vidst en lille flok, hvor de fleste så døde :)
-
Jeg fik 6 stk ud af dem men de fik diarre så de 5 af dem døde desværre, men Lille-Fisen er en af dem fra LU.