Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: mikkel andersen efter 11 December , 2011, 22:52
-
Hej er helt ny herinde i dette dejlige forum. Vi har en lille flok gule orpington høns samt 1 hane, det vil vi selvfølgelig gerne have udvidet til foråret.
Er det muligt de selv kan udruge kyllinger og efterfølgende passe dem ?
Har hørt flere meninger om dette vedr. orpington.
Mvh. Mikkel
-
Kan ikke huske om jeg har sagt velkommen til forum, men ellers får du det lige igen: Velkommen til forum ;D
De fleste høns klare selv det hele, men så er det jo så lige om madammerne har tænkt sig at ruge æggene ud på det tidspunkt som du har tænkt på.
-
Tak for velkomst hilsnen /o
Ja for ham vi købte kyllingerne af sagde de var alt for klodset til gå med kyllinger.
-
Hej ;D
Så er det da en mulighed at købe en rugemaskine og klare rugningen selv /o
-
Store hønseracer kan nogle gange være lidt mere klodsede end dværgracer. Orpington kan jo fås i dværg, men jeg går ud fra det er de store du har.
Når mine store racer skrukker mister jeg altid æg under hønen, hun træder dem simpelt hen itu...nogle gange flere end andre. Jeg mister aldrig æg under dværgracerne til eksempel.
Senere når de er klækket har jeg kun gode erfaringer. De tab jeg har haft med klemte kyller er sket både under stor og lille race.
Lykke til, og velkommen til ;D
-
Velkommen på forum, Mikkel :D
Jeg tror, der er meget delte meninger om orper som skrukker. Jeg har ikke personlige erfaringer med dem.
-
Min erfaring med store Orpingtoner er at de ikke er så gode til at ruge, men fantastiske til at passe kyllingerne.
-
Min erfaring med store Orpingtoner er at de ikke er så gode til at ruge, men fantastiske til at passe kyllingerne.
Helt enig :)
Maskine til at ruge - hønemor til at opdrage /o
-
Maskine til at ruge - hønemor til at opdrage /o
Sådan foregår det også her /o
-
Mine to store gule orpington har udruget tilsammen 3 hold kyllinger i sommers (den ene to ræven før den nåede til at blive skruk 2. gang) 1. gang lå de med 10 æg hver, den ene udrugede 9 kyllinger og den anden 10, ingen smadrede æg. Næste gang blev jeg modig og gav hende 11 æg, det gav kun 7 kyllinger. Om det var fordi det var senere på sæsonen eller fordi hun havde for svært ved at holde alle æg varme, ved jeg ikke, men jeg holder mig til 10 fremover, selvom der ikke var nogle ødelagte ved de 11.
Så hvis du sørger for at hønen ikke kommer til at ligge med for mange æg, så kan du roligt give dem chancen for at ruge selv, de er super kyllingeførere